• Без категорії

Чим небезпечні домашні пологи

домашні пологиДомашніми називаються пологи, проведені поза стінами медичного закладу. Їх ведення, як правило, здійснюється так званими «духовними акушерками». Ці люди іменують себе настільки красивою назвою тому, що, пропонуючи свої послуги, головним аспектом родового акту анонсують не фізичне стан, а правильний духовний настрій породіллі, який і визначає перебіг пологів. Таким чином, якщо в пологах виникають ускладнення, все цілком логічно можна пояснити: значить, жінка сама винна – неправильно налаштувалася на пологи, чи не дуже хотіла дитину і т.п.

Може статися так, що майбутні мами, які йдуть на курси з підготовки до пологів, виявляються на заняттях, де дуже поступово, у завуальованій формі навіюється, що домашні пологи є єдино правильним методом. При цьому «духовні акушерки» поволі надають потужний тиск на психіку вагітних, враховуючи особливості їх нервово-психічного стану, який під впливом гормональної перебудови може значно змінюватися: майбутні мами можуть набувати такі якості, як недовірливість, сугестивність, емоційна лабільність і т.п. У результаті такої «підготовки» часом цілком розсудливі люди, не усвідомлюючи небезпеки ситуації, як під гіпнозом, стають затятими прихильниками домашніх пологів.

Які ж доводи наводять прихильники домашніх пологів і якої точки зору дотримується в цьому відношенні офіційна медицина?

Психологічний комфорт

Прихильники домашніх пологів є, як правило, затятими супротивниками традиційного акушерства, причому відрізняються непримиренністю і агресивністю, розповідаючи про жахи пологів у лікарні історії, оглушливі. Одним з найбільш вагомих аргументів є психологічний комфорт породіллі та дитини, який з’являється на світ не в казенній обстановці, а в рідних стінах, у присутності близьких людей.

Процес пологів завжди є стресовою ситуацією як для вагітної, так і для плоду, так як при цьому маленька людина переходить в принципово інший спосіб свого існування, де буквально все – дихання, харчування, умови навколишнього середовища – разюче відрізняється від умов внутрішньоутробного існування. Тому незалежно від того, чи народиться малюк вдома при свічках в теплій ванні або в пологовому залі, він все одно випробує стресову ситуацію. Цей стрес вкрай необхідний йому для того, щоб успішно перебудувати процеси життєзабезпечення і перейти в якісно нові умови життя поза організмом матері.

Що стосується психологічного комфорту жінки, то в сучасних пологових будинках є індивідуальні одномісні пологові бокси з ліжками – трансформерами. Нікого вже давно не дивує присутність на пологах близької людини – чоловіка, мами чи подруги, а обстановка в родблоке наближена до домашньої – потрібно тільки заздалегідь подбати про вибір пологового будинку.

Контакт малюка з матір’ю

На думку людей, що пропагують домашні пологи, вдома дитина відразу після появи на світ потрапляє в ніжні руки матері, прикладається до грудей, за допомогою чого встановлюється тісний контакт мами з малюком.

Поза всяких сумнівів, для комфорту дитини вкрай важливо присутність матері, але і в сучасному пологовому будинку вже давно не обмежуються ні контакт новонародженого з мамою безпосередньо після народження, ні прикладання до грудей, якщо для цього немає медичних протипоказань.

Вільна поведінка породіллі

Вважається, що, народжуючи в домашніх умовах, жінка може приймати будь-яке зручне положення, правильно дихати, ходити, лежати у ванні, співати, робити масаж і навіть приймати їжу, коли захоче.

Але і в пологових будинках давно вже нікого не потрібно переконувати, що вільне активна поведінка породіллі сприяє більш гладкому періоду розкриття шийки матки і зниженню больових відчуттів за рахунок відволікаючих дій. У багатьох пологових залах є спеціальні великі м’ячі – фітболи, на яких жінки можуть сидіти, лежати, спиратися спиною і т.п., душові і ванні кімнати для прийняття водних процедур, що володіють прекрасним знеболюючим і розслаблюючим ефектом, а вже активна поведінка під час пологів – ходіння, прийняття зручних поз для полегшення хворобливості сутичок, використання різних прийомів масажу і т.п. – Тільки вітається.

Відсутність медикаментозної агресії

До одним з найважливіших аргументів на користь домашніх пологів його прихильники відносять так зване « м’яке» ведення пологів без сторонніх втручань, без розкриття плодового міхура, знеболювання і стимуляції родової діяльності.

Але, коли жінки з неприкритою гордістю розповідають про те, як вони по 3 дні народжували вдома, зате не було зроблено жодного уколу, то ні про які «м’яких» пологах мова не йде. У даних випадках пологи закінчувалися благополучно для матері і дитини не завдяки, а всупереч подібним методам їх ведення.

Всі втручання, починаючи від застосування лікарських препаратів і закінчуючи різними маніпуляціями в пологах, мають чітко визначені показання, які обгрунтовуються і письмово фіксуються в історії пологів, тому просто так при веденні пологів у пологовому будинку не робиться жодна призначення. Наприклад, в деяких випадках, таких, як плоский плодовий міхур внаслідок невеликої кількості навколоплідних вод або, навпаки, збільшення кількості навколоплідних вод ( багатоводдя ) плодовий міхур під час пологів не тільки не зможе виконувати свої функції, закладені природою, а й перешкоджатиме нормальному перебігу пологів, поки не буде вироблено його розтин. Знеболювання пологів далеко не завжди проводиться тільки за бажанням жінки – для цього існують і медичні показання, такі, як підвищений тиск, передчасні пологи та ін. І вже тим більше при абсолютно нормальному перебігу родового акту, без показань ніколи не проводиться родостимуляция. Відповідно до сучасного законодавства, всі медичні маніпуляції можуть бути проведені тільки за згодою пацієнта.

Відсутність оперативного втручання

Нерідко народжувати вдома вирішуються жінки, пристрасно бажають народити самостійно, всупереч тому, що їм рекомендовано розродження шляхом кесаревого розтину за відносними показниками. У число таких показань входять ситуації, при яких жінка в принципі може народити сама, але в тій чи іншій мірі є небезпека ускладнень, частіше для стану плода. У випадках, якщо оперативне розродження рекомендується за відносними показаннями, а не за абсолютними, які виникають при загрозливих життю матері станах, у жінки завжди береться письмова згода на операцію. Таким чином, якщо майбутня мама хоче народжувати самостійно, ніхто не має права їй це заборонити, але не варто піддавати себе і майбутнього малюка невиправданого ризику – краще подбати про вибір лікаря, який з розумінням поставиться до бажання пацієнтки і з усією відповідальністю візьметься за ведення пологів.

До достоїнств домашніх пологів відносять відсутність розрізів промежини, які нібито так «люблять» робити в пологовому будинку. Ця процедура проводиться у двох випадках: коли потрібно прискорити появу малюка на світ, наприклад, при появі ознак кисневого голодування – гіпоксії в період вигнання плоду, або за наявності ознак загрозливого розриву промежини. У будь-якій з цих ситуацій вчасно вироблений розріз поліпшить прогноз або для стану плода, або для матері. До того ж акуратний хірургічний розріз набагато легше зіставити і вшити, ніж допустити розрив, який матиме рвані краї і гірше гоїтися.

Рідне оточення

Ще одним аргументом, висунутим на користь домашніх пологів, є контактування новонародженого з мікрофлорою матері і батька, природною і звичною саме для даної сім’ї.

Але не варто забувати і про велику ймовірність наявності в будинку патогенної мікрофлори, що викликає різні захворювання. Необхідний ступінь дезінфекції може бути досягнута тільки в пологовому будинку, де регулярно проводяться прибирання з використанням спеціальних дезінфікуючих засобів, належним чином стерилізуються інструменти та обробляються руки медперсоналу, білизна, проводиться знезараження повітря приміщень шляхом кварцування. Все це проводиться під ретельним контролем за якістю проведених дезінфекційних заходів – з парканом посівів, змивів, проб повітря і т.п. Всі ці заходи мають важливе значення, так як в силу різних причин майбутня мати і дитина особливо беззахисні перед інфекціями, а після пологів порожнину матки являє собою велику ранову поверхню, яка при недотриманні необхідних заходів асептики і антисептики може бути інфікована.

Екстрені ситуації

Чому лікарі – акушери так негативно ставляться до домашніх пологів ? Справа в тому, що пологи є процесом, на будь-якому етапі якого можливий розвиток ускладнень, які потребують дуже швидкої медичної допомоги, і в деяких ситуаціях саме фактор часу має першорядне значення для ефективності проведених заходів. Про це важливо пам’ятати ще й тому, що прогнозувати ці екстрені ситуації дуже складно : навіть при абсолютно гладкому перебігу вагітності ніхто не застрахований від ускладнень під час пологів.

Перерахуємо лише деякі з них:

Аномалії пологової діяльності, які можуть проявлятися в різних варіантах – від слабкості родових сил до надмірно бурхливою родової діяльності. Виникнення даного ускладнення вимагає, по-перше, лікування, а по-друге, ретельного контролю за станом плода. За відсутності адекватної допомоги у дитини може виникнути внутрішньоутробна гіпоксія – киснева недостатність, а у матері, внаслідок порушеною скорочувальної здатності матки, – кровотеча після народження плода.

Клінічно вузький таз – стан, коли голівка плоду в силу різних причин, таких як анатомічно вузький таз, великі розміри плоду, неправильне вставляння голівки плоду, приношення вагітність і т. д., крупніше таза матері і не може народитися через природні родові шляхи. Діагноз клінічно вузького таза може бути поставлений в кінці періоду розкриття маткового зіва, коли сутички переходять в потуги, або в період вигнання. Ця ситуація вимагає екстреного оперативного розродження. При відсутності кваліфікованої медичної допомоги може відбутися розрив матки з рясними внутрішньочеревною кровотечею і внутрішньоутробна загибель плода. Життя жінки в даній ситуації теж буде під загрозою.

Випадання пуповини – ситуація, в якій екстрений кесарів розтин дозволить зберегти життя малюкові. При цьому ускладненні, частіше при неповному відкритті шийки матки, в момент виливання навколоплідних вод випадає ділянку пуповини. Після цього плід притискається голівкою до стінок тазу і до малюка припиняє надходити кисень. Зрозуміло, що при цьому кількість хвилин, яка пройде від випадіння пуповини до вилучення плоду – це питання життя дитини.

Кровотеча є одним з найнебезпечніших ускладнень пологів. Воно може виникнути як в період розкриття і вигнання плоду, так і після народження дитини – в послідовно або ранньому післяпологовому періоді. Кровотечі становлять реальну небезпеку для життя матері і плоду, так як виникають раптово, відрізняються масивністю, тобто швидким наростанням величини крововтрати за лічені хвилини, а отже, вимагають надання невідкладної допомоги, щоб ліквідувати джерело кровотечі, уникнути ускладнень і заповнити крововтрату.

У процесі родової діяльності кровотеча може виникнути внаслідок передчасного відшарування плаценти, коли її відділення від стінки матки відбувається до моменту народження плода. У необстежених жінок, що не робили протягом вагітності УЗД, рясна кровотеча нерідко починається через передлежання плаценти – патологічного стану, коли плацента прикріплюється в області нижнього сегмента матки і перекриває канал шийки матки, перешкоджаючи народженню плоду. В обох цих випадках необхідно екстрений кесарів розтин. У даних ситуаціях швидкість надання кваліфікованої допомоги може врятувати життя і матері, і дитині.

Після народження малюка кровотеча може початися в третьому періоді пологів, що пов’язано з процесами порушення відділення посліду від стінки матки. У такому випадку для зупинки кровотечі потрібно швидко видалити послід з порожнини матки, для чого необхідна операція ручного відділення та виділення посліду, що проводиться під наркозом.

Після пологів кровотеча може виникнути внаслідок зниження скорочувальної здатності матки ( гіпотонії ) або розривів родових шляхів, наприклад шийки матки. Для швидкої зупинки такого кровотечі необхідні швидкі злагоджені дії акушерської бригади із застосуванням хірургічних втручань. При цьому не можна забувати про необхідність стерильного інструментарію та шовного матеріалу, можливості хорошого знеболювання, наявності коштів для заповнення крововтрати та реанімації новонародженого, що, звичайно, реально тільки в умовах пологового будинку.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...