• Без категорії

Чи потрібно сповивати немовля?

Чи потрібно сповивати немовля?Здавалося б, сьогодні, коли в наше життя міцно ввійшли одноразові підгузки, а очі розбігаються при одному погляді на прилавки з одягом для новонароджених, сповивання повинне було б канути в Лету. Проте і в даний час воно не тільки застосовується, але і має своїх прихильників. Що ж таке пелюшки – необхідність або дань традиції?

"Історія питання"

Новонароджених і грудних дітей завжди сповивали – "звивали". Це мало ряд причин, а також частково було вимушеною мірою. По-перше, однією пелюшкою можна легко і швидко обгорнути як тільце, так і головку малюка, якщо в дитячому відділенні буде відносно прохолодно. По-друге, пелюшки краще і простіше стерилізуються, ніж дитячий одяг. По-третє, в еру тканинних підгузків, коли потрібна їх часта зміна і всього мокрого комплекту одягу, переповити немовля було набагато простіше, ніж поміняти кофтини і штанці.

Доводи "за"

1. Немовля звикло до обмеженого простору материнської утроби, і йому буде більш комфортно, якщо продовжувати відтворювати це обмеження простору і після його народження.

Насправді, ми не знаємо, що із цього приводу думають самі малюки. Але ж людина і з’являється на світ, тому що він вже готовий до зміни умов існування, і невідомо, чи правильно повертати його в "внутрішньоутробний" стан. Для того малятко і тренує ручки і ніжки усередині маминого живота, щоб навчитися користуватися ними після народження.

2. Аргумент від бабусь: якщо не сповивати малюка, ніжки будуть криві.

Тим часом, це навіть не міф, а небезпечна помилка. Річ у тому, що патологічна кривизна ніг (вона формується, коли чадо починає вставати на ніжки, а пізніше – ходити) найчастіше є наслідком рахіту – своєрідного порушення обміну речовин, що призводить до того, що твердість кісток зменшується, вони стають податливішими і скривлюються під вагою дитини.

У більшості з нас уявлення про рахіт асоціюються з недостатньою дією ультрафіолету і, як наслідок, нехваткою в організмі вітаміну D, який виконує важливу роль в засвоєнні кістками кальцію (саме солі кальцію і додають кісткам міцність і твердість).

Але річ у тому, що кальцій засвоюється кістками тільки за умови активної м’язової роботи. За відсутності скорочень м’язів кальцій з кісток, навпаки, вимивається, що веде зрештою до їх розм’якшення.

Тому ніщо так не важливо для малюка, як достатня фізична активність. І в цьому сповивання – далеко не кращий помічник, адже в "людському" одязі малюк зміг би рухатися набагато активніше. До того ж, сповивання з випрямленими ніжками шкідливе ще і для тазостегнових суглобів.

Для правильного розвитку останніх потрібен стан розведення (подивіться, як у вільному стані лежить новонароджений – ніжки його розведені). У країнах, де відвіку не застосовується сповивання і прийнято розведене положення ніжок (у Африці груднічків примотують хусткою до материнської спини з розведеними ніжками, в Азії – носять "верхи" на боку), у дорослих людей набагато рідше є дисплазія (недорозвинення) тазостегнових суглобів.

3. Загорнені немовлята спокійніше сплять, менше будять себе своїми ручками і ніжками, не скидають з себе ковдру.

Все це справедливо. Дійсно, рухи дітей перших півтора-двох місяці життя не скоординовані і спонтанні. Часто трапляється, що малюки прокидаються від дуже інтенсивних рухів власних, непідвладних їм ручок і ніжок. Що ж з цим робити, якщо не сповивати малятко?

Перш за все, можна покласти його спати на живіт. Так-так, не лякайтеся. Якщо ще десятиліття тому засоби масової інформації в один голос сурмили про небезпеку положення на животі через розвиток синдрому раптової дитячої смерті, останніми роками переконливо і надійно доведено, що саме по собі положення тіла нітрохи не підвищує ризик розвитку цього страшного і трагічного стану.

Небезпечне не положення малюка на животі, а присутність в ліжечку подушок, м’яких перин, об’ємних ковдр і великих м’яких іграшок – всього того, що може стати причиною задушення уві сні. Якщо ж в ліжечку малюка ортопедичний матрац (без подушки) і бавовняна або шерстяна ковдра або плед, побоюватися положення на животі не потрібно.

Тим часом, воно дуже корисне для маленької людини з багатьох причин: поліпшується травлення, легше відходять гази, а значить, знижується вірогідність кишкових кольок; правильно формується тонус м’язів спини і шиї, діти починають раніше (причому, без шкоди для здоров’я) тримати голову; значно знижується небезпека аспірації (вдихання) при відрижці, та і сама частота відрижок помітно знижується, оскільки шлунок починає розташовуватися більш фізіологічно, ніж в положенні на спині.

Якщо ваше чадо з якоїсь причини проти спати на животі, ви можете скористатися спеціальним дитячим спальним мішком, який не дозволить йому розкритися уві сні і переохолоджуватися. До речі, дитячі рукавички -"царапки" теж багато в чому допомагають розв’язати проблему частих пробуджень.

Свобода від… пелюшок

Тепер, коли ми оцінили аргументи "сторони захисту", поділимося ще деякими своїми міркуваннями з приводу сповивання.

Одягнутися малюка в комбінезончик або комплект з кофтини і штанців здасться молодій мамі набагато простіше, ніж правильно сповити дитину (ці безпорадні з вигляду карапузи дуже швидко і винахідливо розвертаються). Сьогодні, у зв’язку з приходом одноразових підгузків в наше життя, немає необхідності займатися зміною білизни кожну годину, та і дитячі дрібнички найчастіше скроєні так, що і роздягати чоловічка цілком не доводиться – достатньо розстебнути лише пару кнопочок.

Вище ми говорили про користь сну на животі, тим часом запеленатого малюка укласти спати на живіт неможливо (коли діти сплять на животі, вони не лягають, ним плоско на матраці, а підтягають під себе коліна, трохи підводячи попку).

Якщо ваше чадо – "недоторканне", не виключено, що багато маніпуляцій вам буде простіше виконати під час його сну (наприклад, підстригти нігті). Якщо ж малятко буде загорнене в пелюшки, ви позбудетеся "доступу до тіла".

Підсумки

Сьогодні світ відмовився від тугого сповивання. Коли мова заходить про сповивання (навіть під час перебування в пологовому будинку), мається на увазі вільне сповивання, коли для ручок і ніжок залишають хоча б відносну свободу рухів всередині згортка. Для цього під час сповивання ніжки не випрямляють, а залишають вільно зігнутими і розведеними і не фіксують їх пелюшкою щільно.

Якщо ви з якихось причин зупинитеся на сповиванні як на основному способі "одягання" малюка, пам’ятайте: не варто сповивати його ніжки після трьох місяців життя, а ручки краще залишати вільними (це так і називається: сповивання без ручок) вже після закінчення першого місяця. Інакше сповивання може істотно затримати правильний фізичний розвиток вашого малюка.

Джерело: maminsait.ru

Поділитися в...

Вас може зацікавити...