Чи потрібні щеплення дітям?

Чи потрібні щеплення дітямАбсолютно природно, що батьки піклуються про своїх дітей ще з моменту зачаття, а вагітну ретельно оберігають від будь-якого ризику. Коли приходить час народження довгоочікуваної дитини, з’являються нові питання, наприклад, чи потрібно робити малюкові всі належні щеплення? Чи настільки вони необхідні, як переконують лікарі? Мабуть, варто розібратися в цьому детальніше.

Перебуваючи в утробі, дитина абсолютно захищена від шкідливих факторів навколишнього світу, кисень і поживні речовини вона отримує через материнську кров, тим самим створюються максимально сприятливі умови для її повноцінного розвитку.

Однак у момент народження все кардинально змінюється: з першої секунди контакту малюка з зовнішнім світом його починають атакувати мікроорганізми, тому його відразу прикладають до грудей матері – протягом цього вкрай важливого етапу його шкіра обмінюється батьківською мікрофлорою, яка захистить його від сторонніх мікробів. Першими імунними факторами є материнські антитіла, які проникали в організм трансплацентарно в період вагітності, а потім дитина отримає їх з грудним молоком. Вони максимально можливо будуть захищати дитину приблизно до року при природному вигодовуванні, поки буде набирати сил її власна імунна система. Тому саме в ці терміни малюкові, згідно з урядовими наказами, і слід робити більшість щеплень.

Значення вакцин

Питання багатьох мам щодо необхідності щеплень цілком обгрунтований: загальновідомо, що їх дія триває в середньому 4-5 років, а перехворіти такими інфекціями, як краснуха, кір, паротит і вітряна віспа, найкраще ще в дитинстві, коли вони легко переносяться. Іншим аргументом батьків є ймовірність смерті дитини від вакцини, і тому доказ – науково зафіксовані випадки подібного.

Щоб прийняти остаточне рішення щодо вакцинації своїх дітей, необхідно знати і іншу інформацію. Свої перші щеплення проти гепатиту В і туберкульозу малюк отримує ще в пологовому будинку. Необхідність цього очевидна: епідемічна ситуація з туберкульозу на території країн СНД украй несприятлива, а захворювання передається повітряно-крапельним шляхом. Вакцину проти гепатиту В дитина переносить досить важко, однак саме тому її роблять почергово: в перші дні народження, а потім в 1, 2 і 6 місяців. Далі слідує щеплення проти поліомієліту (у віці 3 місяців) – смертельно небезпечного захворювання, лікування від якого до цих пір не існує, а після масової вакцинації залишилися тільки поодинокі випадки і спалахи в ендемічних для нього країнах (Пакистан, Афганістан, Нігерія). Зрозуміло, ніхто не відміняв ймовірність алергічної реакції у дитини або фактор лікарської недбалості, коли вакцина виявляється неякісною – від подібних випадків не застрахований ніхто, а тому рішення про щеплення цілком і повністю належить батькам малюка.

Вакцина, як і будь-які ліки, має побічні ефекти, і випадки загибелі дітей від неї все-таки зустрічаються. Однак ризик захворювання нещепленої дитини набагато вище, а це також може спричинити за собою незворотні наслідки. Тому турбота і увага батьків до стану дитини – це поки єдина вірна запорука її здоров’я. Якщо є сумніви щодо тієї чи іншої вакцини, необхідно радитися з педіатрами та імунологами, притому декількома, і на основі цього приймати остаточне рішення.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...