Чи потрібен дитині логопед

Чи потрібен дитині логопедЛогопед для дитини необхідний у тих випадках, коли в малюка спостерігаються проблеми з вимовою, письмом. Порушення мови можуть проявлятися в будь-якому віці дитини. Чим раніше виявлена мовна патологія і своєчасно проведена корекція мовлення, тим менше проблем з вимовою буде в майбутньому. Профілактика порушень є головним завданням як для логопеда, так і для батьків дітей дошкільного та шкільного (молодшого) віку.

Виділяють кілька видів дефектів мовлення:

 • ЗМР (затримка мовного розвитку);
 • ЗНР (загальне недорозвинення мови);
 • ФФН (фонетичні та фонематичні порушення);
 • Дизартрія;
 • Заїкання;
 • Дислалія.

Ми перерахували лише основні порушення мови. Вони найбільш часто зустрічаються і про них просто необхідно знати всім батькам.

Від того в якій обстановці росте дитина, як часто батьки займаються з ним, спілкуються, залежить швидкість розвитку його мови. Не можна навчитися говорити правильно дуже швидко, часом на заняття йдуть кілька років. Норма варіюється в залежності від віку дитини.

У рік малюк вживає 3-4 слова, він розуміє деякі слова і починає співвідносити з певними предметами. Розуміє жести, прості інструкції.

Коли малюкові вже два роки, то він може формувати пропозиції з 2-3 слів. Він також здатний розуміти і виконувати двоступінчасті інструкції. Його словниковий запас досягає п’ятдесяти слів. Якщо між 2-3 роками у дитини так і не сформувалася елементарна фразова мова, значить, уже потрібен логопед для дитини, так як темп мовного розвитку може відставати від норми.

У три роки малюк вміє правильно пов’язувати різні слова і формувати цілі пропозиції. Для спілкування він використовує вже складні фрази і відмінкові форми. Йому без складнощів даються й прості прийменники, такі як «за», «з», «на», «під», а також сполучники «тому що», «коли», «якщо».

До чотирьох років дитина користується складнопідрядними і складносурядними пропозиціями. Вже освоюються і свистячі звуки: з, с, ц.

У п’ять років у вимові малюка з’являються звуки «р», «л». У цьому віці дитина знає весь побутовий словник. Лише в складних, малознайомих словах він допускає помилки.

Якщо до цього віку мова малюка значно відрізняється від норм, то логопед для дитини вже просто необхідний. Іноді батьки настільки звикають до мови своєї дитини, що не помічають більшості проблем у розвитку вимови малюка. Зокрема, коли в сім’ї одна дитина, то мамам і татам нема з ким порівнювати вимову дитини. Таким чином, мовні помилки запускаються.

З цих причин логопед для дитини необхідний щорічно, починаючи з трьох років. Хоча б у профілактичних цілях. Однак бувають випадки, коли дитина і до двох років ще не почала вимовляти свої перші слова, в такому випадку звернутися до фахівця потрібно раніше.

Яким чином батьки можуть впливати на правильність вимови дитини? Безумовно, роль матері в розвитку мови дитини важлива і переоцінити її неможливо. Існує величезна колекція книг, на сторінках яких пропонуються поради в допомогу батькам. Як правило, таку літературу батьки шукають самостійно, але якщо виникають труднощі з пошуком матеріалу, то завжди допоможе фахівець.

Нерідко потрібно всього лише загострити увагу дитини на вимові, підштовхнути до правильного варіанту, і позитивний ефект гарантований! Проте трапляється, що маляті потрібно розвивати артикуляційну мускулатуру. У цьому йому допоможе спеціальна артикуляційна гімнастика. Позаймайтеся з дитиною місяць. Якщо позитивного результату так і не буде, то вам потрібен логопед для дитини. Тому що всі наступні самостійні спроби корекції вимови можуть і зовсім нашкодити. Наприклад, відбити бажання займатися або закріпити неправильну вимову.

Важливо, щоб батьки самі правильно вимовляли слова. Адже дитина часто копіює батьків. Краще дотримуватися певних правил:

 • Не можна наслідувати дитячої вимови. Не «сюсюкайте» і не спотворюйте звуки;
 • Прагніть зробити свою вимову максимально чіткою, емоційною і виразною, плавною і у витриманому темпі;
 • У спілкуванні намагайтеся не перевантажувати мова складними словами. Нехай слова будуть простими і зрозумілими маляті;
 • Під час читання книжок дитині, пояснюйте йому всі складні слова в доступній формі. Бажано проілюструвати свої слова;
 • Задавайте дитині конкретні питання і не квапте її з відповіддю;
 • Ні в якому разі не карайте малюка за мовні помилки, не передражнюйте і поправляйте тільки в спокійній формі, без роздратування;
 • Читайте дитині більше віршів, які відповідають його віку;
 • Розвивайте з малюком слухову увагу;
 • Важливо розробляти артикуляційний апарат і дрібну моторику.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...