Чи можливо запланувати народження близнят

Кожна дитина народжується від злиття материнської яйцеклітини і батьківського сперматозоїду. У жінки протягом одного менструального циклу звичайно дозріває лише одна яйцеклітина і, відповідно, народжується одна дитина. Чи можливо спеціально запланувати народження близнят?

Природним чином – практично немає. Наприклад, для того, щоб вийшли двійняшки (двояйцеві близнята), потрібно, щоб одночасно дозріли і запліднили дві яйцеклітини. У природі таке трапляється украй рідко.

Виключення складає і другий варіант, коли одну яйцеклітину запліднять два сперматозоїди – це як під час виборів президента, частіше всього перемагає тільки один кандидат. Бувають випадки, коли одна яйцеклітина, запліднена звичним шляхом, на найранішій стадії свого дроблення розділяється на два окремі організми з абсолютно ідентичним генетичним матеріалом. В результаті народжуються однояйцеві близнята.

Вірогідність, але не повну гарантію, природного зачаття близнят мають сім’ї, у яких простежується ця схильність, в основному, по жіночій лінії, тому що і тут існують свої нюанси.

Велике значення має поєднання генів обох партнерів (однорідність їх складу) і закономірностей спадкоємства, які спостерігаються через покоління-два, і найчастіше, у бічних гілок роду (спадкоємство двоюрідними братами і сестрами).

При найсприятливішому поєднанні цих чинників можливість народження близнят складає лише 50%. Якщо ж гормонів менше або слабкіша спадковість, вірогідність народження близнят знижується до 10-5%. Психологічно вплинути на цей процес абсолютно неможливо.

Штучне планування близнят

Штучне "планування" відбувається інакше. Якщо вагітність вже наступила і жінка знає про неї, то змінити хід подій у будь-якому випадку неможливо ніякими засобами. Тому що в перший же день в процесі запліднення закладається інформація про майбутню дитину, зокрема, буде він один або їх буде двоє.

Але є один такий варіант, коли вірогідність настання багатоплідної вагітності вища. Це можливо під час стимуляції овуляції при лікуванні безплідності у жінок (ануовуляторне захворювання), коли жінці призначають спеціальні препарати, стимулюючі зростання яйцеклітини, розрив фолікула.

У такій ситуації організм як би прокидається і може "видати" відразу декілька яйцеклітин. Звичайно, все залежить від одноразової дози препарату.

При штучному заплідненні вірогідність зачаття і народження близнят стає ще вище. Адже окрім призначення стимулюючих препаратів, лікар спеціально прагне виростити якомога більше яйцеклітин, щоб мати їх "про запас".

Причин для такої перестраховки багато: не кожну яйцеклітину вдається вчасно "виловити", не кожна з них виживе в пробірці, може взагалі не відбутися запліднення, не завжди приживається ембріон.

Тому в матку вводиться декілька запліднених яйцеклітин. За бажанням жінки нею залишають один ембріон або ж все (що трапляється практично завжди – спрацьовує материнський інстинкт).

Самим стимулювати цей процес украй небезпечно. По-перше, при передозуванні дуже часто виникає кіста яєчників, кровотеча. Підбирати препарат, призначати дозу і контролювати процес лікування повинен тільки фахівець.

Звичайно призначаються ліки, дія яких ніяк не відображається на дитині. По-друге, якщо жінка ще не знає про вагітність і вирішує самостійно, без консультації лікаря, приймати ці препарати, вона піддає великому ризику вже зачатої дитини, оскільки в цьому випадку дія подібних медикаментів може надалі відобразитися на його статевому розвитку.

У абсолютно здорової жінки ці препарати можуть найчастіше викликати різке збільшення яєчників, їх хворобливість, підвищення температури, розвиток і розриви кісти. Якщо у такої жінки з’явилося нав’язливе бажання всупереч всьому народити саме близнят, то тут без допомоги психіатра не обійтися.

Якщо ж вас просто цікавить, які у вас шанси народження близнят, спрогнозувати їх народження допоможе лише генетик Просто потрібно скласти родовід як мінімум від четвертого покоління по прямій лінії і лінії двоюрідних родичів, а також пройти відповідне обстеження.

НА ГОЛОВНУ— Вагітність, секс, поради

Поділитися в...

Вас може зацікавити...