БУДЬМО ОБЕРЕЖНИМИ: НАЙНЕБЕЗПЕЧНІШІ ПЕРІОДИ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ

Які терміни вагітності найнебезпечніші з точки зору розвитку малюка? Які проблеми можуть спровокувати викидень, і як їх можна вчасно попередити?

Настав довгоочікуваний момент, і тест на вагітність нарешті показав заповітні «дві смужки». Тепер вам належить 9 місяців дбайливого і охайного ставлення до свого організму. А як же інакше, адже майбутня мама відтепер відповідає не тільки за себе, але і за здоров’я малюка, який росте у неї в животику. Щоб уникнути даремних страхів і хвилювань, жінці потрібно знати критичні терміни вагітності, на яких небезпека її переривання особливо висока. Погана новина: ці терміни є не тільки в першому триместрі. Хороша новина: дотримання обережності в цей час зводить можливі ризики до мінімуму.

Перший триместр (1-13 тиждень)

Перший триместр – це період, в якому відбувається зародження нового життя і формуються всі життєво важливі системи в організмі майбутнього малюка. Тому термін від закінчення останньої менструації до завершення 13 тижня вважається в акушерстві найбільш критичним. Весь цей час майбутній мамі дуже небажано приймати ліки і проводити якісь медичні маніпуляції. Навіть візит до зубного лікаря, якщо немає гострих показань до лікування, краще відкласти до другого триместру. Однак протягом усього терміну є найнебезпечніші періоди, коли зародок вважається найбільш уразливим.

2-3 тиждень вагітності

Цей термін називається імплантаційним періодом. В цей час запліднена яйцеклітина намагається закріпитися на стінках матки, щоб почати свій розвиток і згодом перетворитися на повноцінного малюка. Однак з різних причин це може і не статися. Наприклад, у жінки в цей момент якраз відбуваються якісь запальні процеси в організмі, які порушують її гормональний фон.

Ускладнити процес імплантації яйцеклітини можуть особливості будови матки (наприклад, «дворога» матка або матка сідлоподібної форми, яка зустрічається майже у чверті жінок) або наявність на ній рубців після кесаревого розтину. Також проблемою може стати запалення або дистрофія ендометрія після аборту або хірургічного втручання.

Природа подбала про те, щоб в цьому випадку травма для жінки була мінімальною. Найчастіше на такому ранньому терміні майбутня мама навіть не підозрює про вагітність, тому «зрив» відбувається непомітно, і зародок виходить з організму під час наступних місячних.

4-6 тиждень вагітності

На цьому терміні майбутні батьки зазвичай вже дізнаються про щасливу подію. Однак зародок, закріпившись на стінках матки, як і раніше уразливий. Вчені довели, що саме в цей період можуть закладатися певні аномалії в розвитку плоду: порок розвитку мозку проявляється на 4-му тижні, порок серця – на 4-6 тижні, а заяча губа – на 5-6 тижні вагітності.

Сприяють цьому різні несприятливі умови: вроджені хромосомні аномалії, нестача кисню, ліки і токсини, запальні процеси в організмі мами. З того, на що жінка може вплинути на цьому терміні, дуже важлива відмова від алкоголю і сигарет, правильне харчування без хімікатів і мінімум стресу на роботі і вдома.

8-12 тиждень вагітності

В цей час в організмі йде активний процес формування плаценти. Тому головною причиною зриву вагітності вважаються аномалії в її розвитку і різні гормональні порушення. Наприклад, яєчники можуть виробляти недостатньо жовтого тіла, від чого відбувається дефіцит прогестерону. Наднирники можуть «перестаратися» з виробленням андрогенів (чоловічих статевих гормонів), які провокують викидень або завмерлу вагітність. Також на цьому терміні часто трапляються збої в роботі щитовидної залози.

Якщо своєчасно виявити гормональні порушення, корекційна терапія зводить ризики переривання вагітності до мінімуму. Тому майбутній мамі так важливо не тягнути до 12 тижня, а ставати на облік в жіночій консультації якомога раніше, вже з 8-9 тижнів вагітності.

Другий триместр (14-27 тиждень)

У другому триместрі небезпечні терміни вагітності припадають на 18-24 тиждень. Саме в цей період спостерігається дуже інтенсивне зростання матки, на тлі чого у деяких жінок може розвинутися істміко-цервікальна недостатність (ІЦН). Це стан, при якому шийка матки через велике навантаження не справляється зі своїм завданням щодо утримання плодового яйця, і передчасно розкривається. Раніше це було однією з головних причин викиднів в другому триместрі.

На сьогоднішній день ІЦН піддається лікуванню: найчастіше жінці призначають гормональні препарати, а в деяких випадках накладають на шийку матки захисний шов. Однак дуже важливо виявити ІЦН заздалегідь, щоб встигнути підібрати правильний метод корекції. Врахуйте, що виявити цю патологію можна вже на 14-16 тижні вагітності, але тільки під час огляду на кріслі або за допомогою вагінального УЗД.

Крім ІЦМ, до проблем на цьому терміні вагітності можуть привести передлежання або низьке розташування плаценти. Через це під час активного росту матки може відбутися відшарування. Також дуже небезпечні для плода інфекції, які передаються статевим шляхом (герпес, хламідіоз, токсоплазмоз), тому під час сексу навіть з улюбленим чоловіком краще оберігатися презервативом.

Третій триместр (28-40 тиждень)

На фінальному терміні вагітності небезпечним терміном вважається період з 28 по 32 тиждень. У цей час виникає загроза передчасних пологів. Їх можуть викликати такі проблеми, як відшарування плаценти або плацентарна недостатність, а також пізній токсикоз або гестоз вагітних. При гестозі у майбутньої мами порушується робота нирок і судин. Це захворювання проявляється трьома основними симптомами – сильні набряки, підвищення рівня білка в сечі і високий тиск. У важких випадках гестоз призводить до поганого кровопостачання матки, може спровокувати затримку розвитку і навіть загибель малюка.

За спостереженнями медиків, найвища ймовірність розвитку гестозу у жінок під час першої вагітності, тому мамам першого малюка потрібно бути дуже уважними до свого стану. Також під загрозою передчасних пологів знаходяться жінки з багатоплідною вагітністю. Через те, що матка перерозтягнута, їм потрібно дотримуватися підвищеної обережності, і бажано в цей час знаходиться в стаціонарі або під постійним наглядом лікаря.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...