Батьки і розлучення: як поводитися після розлучення?

Батьки і розлучення як поводитися після розлученняШлюборозлучний процес закінчений. Вирішені матеріальні проблеми, починається нове повсякденне життя. Кожен з батьків тепер має право на своє особисте життя. Одні люди миряться з розлученням швидко, інші звикають до нового положення більш тривалий час. Доросла людина, безумовно, нарешті, все переживе і перестраждає.

А що ж відбувається з дитиною? З самого раннього віку вона росла в оточенні своїх близьких, насамперед бабусь і дідусів, родичів і друзів батька і матері. Тепер це коло людей, ці зв’язки можуть бути порушені.

Існує думка, що взаємини між колишнім подружжям та їхніми родичами повинні бути перервані назавжди, щоб дитина і мама могли як можна швидше порвати з минулим. Таке рішення проблеми дуже суперечливе. Причини і приводи, за якими ворогують родичі, можуть бути різними. Часто невістка не ладнає з батьками чоловіка. Іноді антипатія до них виникає ще до розлучення. Можливо, що вона з’явилася обгрунтовано. Іноді це невдоволення зріє під час розпаду сім’ї. Те ж саме можна сказати і про тещ, які з яких-небудь причин недолюблюють свого зятя, а після розлучення дочки починають його ненавидіти. Однак свого ставлення до зятя вони майже ніколи не переносять на внучат.

Сварки подружжя повинні були б залишатися тільки їх справою і не торкатися старшого і молодшого поколінь. Діти зазвичай люблять своїх бабусь і дідусів, які проводять з ними більше часу в порівнянні з постійно зайнятими батьками. А під час розлучення діти найчастіше бувають під опікою бабусь, так як змученим батькам стало ніколи займатися дітьми.

Легше вирішується ця проблема в тих сім’ях, де діти емоційно сильніше пов’язані з батьком і матір’ю того батька, з яким вони залишаються після розлучення. Бабусю з “іншого боку” внуки забувають зазвичай швидше, якщо вони звикли бачити її рідко і отримували від неї подарунки тільки на новорічне свято. Значно важче буває дитині, яка виросла на руках бабусі й дідусі, з якими тепер йому доводиться розлучатися, бо мати їде з цієї сім’ї після розлучення з чоловіком і забирає з собою дитину. Можливо, що з часом дитина відвикне від бабусі і дідуся. Нові життєві умови, інше оточення, інші інтереси можуть заволодіти дитиною, вона може швидко забути про минуле. Але є і друга сторона. Дуже часто розлучення буває набагато важче для батьків подружжя, ніж для них самих. А думка про те, що вони розлучаються з улюбленими онуками, стає для них трагедією.

Розведеним подружжю необхідно прагнути зберегти ставлення своїх дітей до бабусь і дідусів. Вони повинні залишатися для дитини такими ж улюбленими, якими були до розлучення батька і матері.

… Це було нелегке рішення. Після розлучення мати з дитиною переїхала в іншу квартиру, а батько залишився на колишньому місці зі своїми батьками. Конфлікт між батьками дитина сприйняла порівняно спокійно. А ось розлуку з бабусею перенести не могла, бо була дуже до неї прив’язана. Бабуся теж зворушливо любила онуку.

Бабуся і дідусь з боку матері жили далеко, тому дитина не була до них прив’язана. Розведена невістка знайшла в собі сили і не забрала в старих людей улюблену внучку, а у дочки – бабусю з дідусем. Час згладило трагедію, а відносини невістки до батьків колишнього чоловіка залишилися такими ж, якими вони були в перші роки спільного життя. Поступово зникли колишні чвари і неприємності. Бабуся прекрасно розуміла, що невістка може заборонити дівчинці відвідувати її, а невістка цінувала ту допомогу, яку надавала бабуся. Під час хвороби дитини бабуся невідлучно знаходилася біля дівчинки. В період одужання вона жила у бабусі, тому мати дитини могла спокійно ходити на роботу.

Однак подібна ситуація зовсім проста. Вона вимагає з обох боків великого такту і терпіння. Обидві сторони не повинні допускати будь-яких негативні висловлювань і дій проти батька або матері дитини. У наведеному прикладі час від часу виникали неприємності через те, що бабуся намагалася виправдати свого сина в очах дитини. При цьому нічого поганого про матір вона не говорила, проте дівчинка іноді приходила від бабусі мовчазною, вела себе замкнуто і тільки через кілька днів розповідала про подію.

Отже, подібну проблему можна вирішувати тільки в тих сім’ях, у членів яких досить такту, доброти, об’єктивності та вміння розумно поглянути на ситуацію, що створилася. Якщо діти перебувають в атмосфері, в якій постійно ображають їх батьків, якщо вони піддаються нетактовним розпитуваням, вислуховують їдкі зауваження, то можна вважати, що виховання цих дітей перебуває у великій небезпеці. З педагогічної та психологічної точок зору в таких випадках краще обмежити відносини дитини з бабусею і дідусем рідкісними зустрічами. Можна запрошувати бабусю з дідусем у гості, щоб не ускладнювалося виховання дитини і не порушувалася його повсякденне життя.

Підготовка дитини до зустрічі з батьком іноді супроводжується великою нервовою напругою для всіх її учасників. Дитину відпускають з різними повчаннями, пропонують відповіді на можливі запитання, диктують заборонені теми розмови. Дитину наряджають, готують до зустрічі. Вона дуже схвильована, тому що не знає, що чекає її “там”, що чекає її пізніше, вдома, коли вона повернеться. Відвідування дитини часом стають новою ареною “боротьби” розлучених, куди вони переносять колишній конфлікт, який не вдалося повністю вирішити розлученням.

Дитина щаслива, якщо йде на зустріч з батьком спокійно, без трепету, якщо вона чекає цієї зустрічі, під час якої вона добре себе почуває, якщо вона може радісно повернутися додому, бо ніхто на неї не чинив тиску. Батьки повинні прагнути побудувати свої відносини таким чином, щоб ці зустрічі приносили тільки позитивний результат, та не відкладали негативного відбитку в душі дитини.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...