Азбука вагітності. Матка і її функції

Азбука вагітності. Матка і її функції

Від моменту зачаття до появи на світ нового чоловічка жіночий організм відчуває на собі величезні зміни. Майбутня мама помічає, як перетворюється її фігура і характер, починає по новому ставитися до життя.

Найбільш серйозні метаморфози, звичайно ж, відбуваються з маткою – органом, який стає «будиночком» спочатку для малесенької клітини, а потім і справжнього карапуза.

Трохи теорії

Матка – досить специфічний орган. У період вагітності вона здатна збільшувати свій об’єм в кілька разів, а після народження дитини повертатися в початковий стан. Її розміри в звичайному стані приблизно 7-8 см в довжину і 4-5 см завширшки. Вага від 50 до 100г, залежно від того, чи була жінка вагітна. Під час виношування малюка пропорції можуть збільшуватися до 40 х 25 см, маса зростає до кілограма і більше без урахування плодових оболонок, а також самої дитинки.

Матка складається з так званого тіла і шийки. Невелика ділянка між ними називається перешийком, а найбільш глибока частина – дном. Основа органу – декількох видів тканин: ендометрій, розташований усередині, міометрій – в середині і периметрій, тобто серозна оболонка.

Ендометрій має властивість змінюватися в обсягах залежно від фази менструального циклу. У тому випадку, якщо зачаття не відбувається, він відторгається від стінок матки і відходить разом з кров’яними виділеннями. Під час вагітності, навпаки, цей шар потовщується, забезпечуючи живильним середовищем розвивається плід.

Міометрій – м’язова тканина матки, що забезпечує захист і утримання плоду в потрібному положенні. Після запліднення, протягом першої половини вагітності, вона активно збільшується в масі. На 20-му тижні товщина міометрія становить близько 3-4 см. Далі зростання відбувається виключно за рахунок розтягування волокон. У результаті перед пологами товщина шару близько ½ – 1см.

Як лікар досліджує стан матки під час вагітності

У першому триместрі матка зазвичай досліджується бімануальним способом, тобто пальцями двох рук доктора. Далі використовують чотири найбільш популярних прийоми:

Контроль норми висоти дна матки (ВМД) здійснюється шляхом промацування руками черевної порожнини з зовнішнього боку в районі верхньої частини живота. Лікар зіставляє отримані дані з нормами для поточного терміну вагітності.

На наступному етапі акушер кладе руки з боків живота і акуратно перевіряє його пальцями. При поздовжньому передлежанні немовляти, з одного боку відчувається рівна ділянка. Це спинка. З іншого – деяка кількість опуклостей і западин, які змінюють своє місце розташування. Тобто ручки і ніжки малюка. За допомогою цього методу також виявляється тонус матки.

Далі досліджується передлежача частина плоду. Лікар стоїть з правого боку від майбутньої мами і промацує низ живота, трохи вище лобкової частини однією рукою. У цьому місці повинна відчуватися головка крихти. При поперечному або діагональному розташуванні голова не прощупується.

На заключному етапі акушер повертається обличчям до ніг жінки, кладе дві руки на нижню частину живота і визначає положення плоду щодо таза. Це необхідно для оцінки ступеня готовності до пологів (голова над малим тазом, притиснута до нього або опущена між кістками).

Розвиток матки під час вагітності

У нормі збільшення обсягів матки починається з 5-6 тижні після зачаття. Процес відбувається поступово, тому мама його не відчуває. На восьмому тижні обсяг матки збільшується в два рази, на десятому – в три, на дванадцяту – у чотири. Починаючи з другого триместру вагітності матка виходить за межі малого тазу і легко прощупується з зовнішнього боку черевної порожнини.

Максимально високо матка піднімається на 36-му тижні виношування дитини. На 38-40-му тижні вона трохи опускається.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...