• Без категорії

Амніотомія

Амніотомія Амніотомія – це акушерська операція – штучний розрив плодового міхура. Амніотомію в пологових будинках проводять приблизно в 7% від всіх пологів. Підкреслю, що це операція, і проводиться строго по правилам. Перш, ніж виробити амніотомію, лікар ретельно оцінює обґрунтованість цього втручання. Щоб було зрозуміле, для чого необхідна ця операція, детально зупинюся на основних показаннях про амніотомію. Показаннями до неї можуть виникнути як під час вагітності, так і в пологах

Під час вагітності амніотомія виробляється з метою викликати пологову діяльність. Основний привід для амніотомії – переношування вагітності. Про переношування ми говоримо, коли після 41 тижня вагітності, пологова діяльність самостійно не наступає.

Іншим важливим показанням для амніотомії під час вагітності є важкий гестоз. Гестоз – це ускладнення вагітності, при якому відбувається розлад функції життєво важливих органів, особливо судинної системи і кровотоку.

Набагато рідше зустрічається таке показання до амніотомії, як резус-сенсибілізація, або резус-конфлікт. За наявності резус-антитіл в крові, появі ознак гемолітичної хвороби плоду за даними УЗД і результатам дослідження навколоплідних вод єдиним способом врятувати дитину є родоразрешеніє. З цією метою і застосовується амніотомія.

Достатньо поширеним показанням до індукції пологової діяльності за допомогою амніотомії є, так званий, патологічний прелімінарний період. Такий стан розвивається при тривалих (протягом декількох днів) болях внизу живота, що супроводжуються нерегулярними і неефективними передпологовими схватками. Це веде до стомлення жінки, починає страждати плід.

У пологах часто виробляють амніотомію при повному або майже повному розкритті шийки матки, коли оболонки дуже щільні і не можуть розірватися самостійно.

Найчастішим приводом для розкриття плодового міхура є слабка пологова діяльність. При цьому схватки з часом не посилюються, а слабшають. Розкриття шийки матки сповільнюється, а пологи затягуються. Виявити слабкість пологової діяльності можна при вивченні характеру схваток за даними моніторного спостереження, а також за наслідками огляду – відсутність розкриття шийки матки за певний період часу.

Також досить часто в пологах показнням для амніотомії є, так званий, плоский плодовий міхур. У нормі перед головкою знаходиться близько 200 мл навколоплідних вод, і такий плодовий міхур під час схваток чинить тиск на шийку матки, сприяючи її розкриттю. Але іноді, що найчастіше буває при маловодії, перед головкою міститься лише 5 – 10 мл навколоплідних вод, і оболонки виявляються натягнутими на головці, що приводить до розвитку слабкості і діськоордінациі пологової діяльності.

Рідкіснішим показанням для амніотомії в пологах є низьке розташування плаценти. Головка плоду, що при цьому опустилася після вилиття вод, притискує край плаценти, і, таким чином, перешкоджає передчасному відшаруванню плаценти.

Виробляється амніотомія за допомогою спеціального гачка, яким плодовий міхур легко проколюється під час огляду. Процедура ця безболісна. Виливаються тільки ті води, які знаходяться перед головкою, а за головкою залишається ще багато вод, які постійно підтікають до закінчення пологів.

Таким чином, ми бачимо, що показання для амніотомії достатньо серйозні, і направлені, в першу чергу, на збереження здоров’я матері і майбутньої дитини.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...