АЛКОГОЛЬ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ: ЧИ МОЖНА ПИТИ, І ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ДИТИНІ

Чи є безпечна доза алкоголю під час вагітності? Які порушення спричинює алкоголь у плода? Що таке фетоалкогольний синдром і як допомогти дитині з цим діагнозом?

За статистикою, 40% жінок під час вагітності вживають алкоголь. Не йдеться про системне пияцтво, але келих вина чи пива на свята дозволяють собі багато хто. В інтернеті можна знайти поради лікарів про те, що ковток «слабкого» алкоголю у другому чи третьому триместрі плоду не зашкодить. Однак жоден із порадників не згадує про порушення, які реально можуть виникнути в дитини. Таких порушень дуже багато, і разом вони можуть спровокувати у малюка фетальний алкогольний синдром (ФАС). Що це таке, як проявляється та чим можна допомогти таким дітям, розповідає Ольга Большова, керівник громадської організації «Діти з ФАС – це стосується всіх нас».

Що таке фетальний алкогольний синдром

Щороку гінекологи та педіатри всього світу нагадують про те, що алкоголь під час вагітності може призвести до серйозних дефектів у розвитку майбутньої дитини. Це найважче порушення зі всього фетального алкогольного спектра порушень (ФАСП). Це діагноз, з яким дитині доведеться справлятися все своє життя.

У різних країнах статистика появи дітей із ФАС різна. В Америці, наприклад, на 1000 дітей із таким діагнозом народжується 2-3 дитини. У Південній Африці таких діток 45 на 1000, а в слов’янських країнах (Росія, Україна, Білорусія), за деякими даними, від 20 до 30. При цьому ці цифри сильно занижені – насамперед тому, що багато мам навіть не здогадуються про такий діагноз. Тим часом, якщо виявити його до 6 років, проблеми розвитку дитини можна скоригувати спеціальним заняттями.

Які фактори підвищують ризик розвитку ФАС

Об’єктивно: що більше і частіше вагітна жінка вживає алкоголь, то вище ризик того, що у дитини відбудуться незворотні зміни у розвитку. Етанол проникає через плаценту та пригнічує синтез ДНК та РНК у плода. Через це у дитини порушується процес формування скелета та внутрішніх органів, сповільнюється розвиток нервової системи та головного мозку.

При цьому експерти стверджують, що випивка під час вагітності схожа на лотерею: ніколи не знаєш, скільки алкоголю призведе до появи порушень у майбутньої дитини. Деяким жінкам «сходить з рук» періодичне помірне вживання алкоголю (наприклад, раз на місяць), а в деяких випадках для розвитку дефектів плода вистачає одного келиха вина за всю вагітність.

Безпечної дози алкоголю під час вагітності немає, наголошує Ольга Большова. Вживання будь-якої кількості на будь-якому терміні може призвести до формування у плода ФАСП або ФАС. Тому не тільки вагітна жінка, але навіть та, яка планує вагітність, має повністю виключити алкоголь зі свого життя.

Як виявляються фетоалкогольні порушення

У деяких випадках дитину з ФАСП можна визначити за зовнішніми ознаками одразу після народження. Оскільки алкоголь впливає на формування скелета, такі дітки часто народжуються зі зниженою масою тіла. Вони можуть мати явно виражену мікроцефалію (маленька голова і натомість затримки розвитку мозку). Також є певні особливості будови тіла.

Проте буває так, що зовнішні ознаки не очевидні. І помічати, що з дитиною щось не те, мама починає у процесі її розвитку. До первинних фетальних алкогольних порушень (які викликані вродженими дефектами у структурі та функціях головного мозку) відносяться:

  • Моторні функції: незграбність, поганий розвиток загальної та дрібної моторики, складності із завданнями, які вимагають спритності пальців (у дитинстві це малювання, у старшому віці письмо)
  • Виконавчі функції: дуже слабка організованість, вузьке мислення та невміння застосовувати якийсь досвід на практиці, проблеми з причинно-наслідковими зв’язками та виконанням поставлених завдань, відсутність самодисципліни
  • Когнітивна сфера: погане сприйняття та повільна обробка інформації, проблеми із запам’ятовуванням та розумінням значення слів, розсіяність, рівень IQ близько 60 одиниць (розумова відсталість)
  • Поведінкова сфера: постійні або періодичні розлади поведінки (дефіцит уваги та гіперактивність, що викликає опозиційний розлад, розлад сну, депресивні та тривожні розлади)
  • Соціальна сфера: вікова незрілість, наївність, довірливість, відкритість, відсутність страху перед чужими людьми, багатослівність і поверхневе неглибоке спілкування

Якщо ігнорувати ці дзвіночки, то у старшому віці вони можуть стати платформою для розвитку у дитини вторинних порушень, попереджає Ольга Большова. Це проявляється через імпульсивну поведінку, небажання вчитися, низьку самооцінку, проблеми з вибором друзів, зухвало-агресивні реакції, «синдромом жертви» чи неадекватну сексуальну поведінку. Контролювати себе такій дитині стає все складніше: вона може піти з дому, потрапити до в’язниці або покінчити життя самогубством.

Як допомогти дитині з діагнозом ФАС

Поставити діагноз ФАС на основі всіх перелічених вище порушень може невролог або психіатр. При цьому дитині, можливо, доведеться пройти низку додаткових обстежень. Тут важливо рухатися в правильному руслі, адже часто таких дітей спрямовують на МРТ та до генетика. Проте експерти кажуть, що МРТ при ФАС не показує якихось значних змін, а генетик лише розведе руками під час вашого візиту, бо це не генетична хвороба.

До тих обстежень, які принесуть реальний толк, належать ЕКГ та УЗД серця. Адже ураження мозку часто поєднуються з ураженням серцевого м’яза. Також у таких діток часто зустрічаються різні ураження скелетно-м’язової системи (наприклад, незрощення піднебіння, недорозвинення нижньої щелепи, синдром фіксованого спинного мозку), тому буде потрібна консультація ортопеда. Крім цього, діти з ФАС мають незрілу вегетативну систему: їх часто кидає то в жар, то в холод, на шкірі помітний судинний малюнок.

Виявивши фізіологічні проблеми, батьки такої дитини мають дізнатися, як із цим справлятися. При цьому не варто забувати, що дітки з ФАС насамперед потребують психологічної адаптації до цього світу. Ольга Большова акцентує: розвитку вторинних порушень можна уникнути, якщо поставити правильний діагноз у віці до 6 років і розпочати терапію коригування.

Батькам потрібно пройти відповідні курси, які навчать їх правильно вибудовувати стосунки з дитиною. У вихованні та навчанні діток з ФАС дуже важливо наголошувати на їх сильних сторонах, не критикувати за «відсталість» або «гальмування». Навчання тут може відійти на другий план, при цьому добре вибрати вчителя, який знає і вміє підтримувати діток з подібним діагнозом. Але головним завданням сім’ї має стати розвиток у дитині тих якостей і рис характеру, які у майбутньому допоможуть їй вести самостійне чи напівсамостійне життя.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...