Аквааеробіка: поняття, користь, показання

АквааеробікаАквааеробіка – один з найефективніших видів аеробіки, який сприяє розвиткові м’язів, схудненню, формуванню гарної постави, рухливості суглобів. Аквааеробіка підходить людям різного віку і рівнів підготовленості, практично не має протипоказань.

Що таке аквааеробіка

Аквааеробіка являє собою вид аеробіки, який передбачає виконання вправ у воді і поєднує в собі фізичні навантаження на всі основні групи м’язів людини, чим обумовлена ​​висока ефективність занять. Інакше кажучи, аквааеробіка – це ритмічна водна гімнастика під музику.

Коли виникла аквааеробіка

Аквааеробіка – вид фізичної активності з древньою історією. Перша згадка про водні вправи пов’язують з Давнім Китаєм, в якому учні ченців, які бажали професійно навчитися мистецтву єдиноборств, тренували у воді силу, точність і чіткість нанесення ударів противнику. Але широке поширення аквааеробіка отримала лише в минулому столітті в США, коли тренування у воді стали використовуватися професійними спортсменами. Історія розвитку аквааеробіки в Україні пов’язана з широкою пропагандою в СРСР здоров’я, занять спортом і, зокрема, плавання. Водна гімнастика призначалася лікарями в якості оздоровчого та загальнозміцнюючого засобу. Безпосередньо ж заняття аквааеробікою набули поширення наприкінці 20 століття, з появою спочатку у великих, а потім і у всіх інших містах, фітнес клубів сучасного зразка.

Переваги, особливості, користь аквааеробіки і показання для занять

Користь занять аквааеробікою, завдяки тому, що вони проводяться у воді, в чомусь схожа з користю плавання.

Заняття аквааеробікою мають ряд вагомих переваг:

Вправи в басейні означають відсутність опори під ногами, що сприяє підвищеній руховій активності, розвитку і зміцненню всіх груп м’язів, поліпшенню рухливості суглобів. Такі умови як ніякі більше сприяють зміцненню м’язів-стабілізаторів. Аквааеробіка формує гарну поставу. Якщо додати до стандартного комплексу спеціальні вправи, можна навіть виправити ряд її порушень.

Стан тіла у воді значно полегшує роботу серця, викликаючи приплив крові до нього, у зв’язку з чим заняття аквааеробікою не протипоказані людям зі слабким серцем. Аквааеробіка в басейні також може використовуватися в якості профілактики серцево – судинних захворювань, так як заняття благотворно впливають на функціонування серцевого м’яза, збільшують його силу і об’єм. Вправи у воді благотворно впливають на загальну циркуляцію крові в кровоносній системі організму, покращують відтік венозної крові, що дуже корисно при варикозному розширенні вен.

Вода масажує шкіру під час виконання вправ, покращує обмінні процеси в ній, що запобігає розвитку целюліту. Шкіра стає більш пружною, еластичною. Аквааеробіка і плавання в боротьбі з целюлітом – найефективніший вид фізичного навантаження.

Вода має тонізуючий вплив на нервову систему, завдяки чому аквааеробіка приносить відчуття бадьорості, знімає стрес, підвищує енергійність, працездатність і настрій, покращує сон.

На заняттях аквааеробікою навантаження на організм, в тому числі на суглоби (завдяки зниженню ваги тіла у воді), більш щадна, ніж на заняттях звичайною аеробікою на суші. Заняття аквааеробікою не тільки не травмують суглоби, а навпаки, збільшують їх функціональні можливості, запобігаючи передчасному зниження їх гнучкості. У той час ймовірність отримати травму в рази менша, ніж на суші. Тому аквааеробіка показана навіть людям похилого віку. Аквааеробіку також рекомендують людям з хворобами хребта і суглобів.

Аквааеробіка, так само як і плавання в басейні, надає гартуючу дію.

Люди, які займаються аквааеробікою витрачають більше калорій, так як потрібна додаткова енергія на обігрів тіла (вода набагато сильніше охолоджує, ніж повітря), на подолання опору води, а також на підтримку положення у воді. За годину занять можна витратити до 700 ккал! Аквааеробіка – відмінне навантаження для бажаючих схуднути. Навіть люди з великою надмірною вагою справляються з вправами у воді, так як вага тіла у воді значно зменшується.

Аквааеробіка дозволяє розвантажити хребет, який відчуває підвищені навантаження при вагітності.

Після занять гімнастикою у воді м’язи не відчувають перенапруження, так як постійний масаж водою знижує в них рівень молочної кислоти.

Люди, що займаються аквааеробікою не відчувають неприємних відчуттів, пов’язаних з перегрівом за рахунок охолоджуючих властивостей води.

Навіть люди, які не вміють плавати можуть займатися аквааеробікою, так як в більшості випадків заняття проводяться на глибині по груди.

Отже, показання для аквааеробіки найширші. Нею можуть займатися люди будь-якого віку, з різним ступенем фізичного розвитку, які мають захворювання вен, суглобів, хребта, що відновлюються після травм, люди із зайвою вагою. Якщо у вас раптом виникають сумніви, то консультація лікаря допоможе визначитися і прийняти рішення.

Обмеження і протипоказання для аквааеробіки

При всій безперечній корисності аквааеробіки є категорії людей, яким потрібно підійти до таких занять з особливою увагою:

З обережністю варто займатися водними вправами людям, що страждають астмою, так як вплив води може викликати тиск на грудну клітку, що може призвести до ускладнення дихання.

Люди, що перенесли серцевий напад і схильні до судом, повинні обов’язково узгодити можливість занять аквааеробікою з лікарем.

Попередню консультацію у лікаря варто отримати і людям, страждаючим алергічними захворюваннями.

Схваленням лікуючого лікаря потрібно заручитися тим, хто страждає на остеохондроз, який може супроводжуватися запамороченнями і нудотою.

У відновний після травм період, а також при захворюваннях хребта доктор підкаже, які вправи краще не робити, а які, навпаки додати в програму.

Людям, які мають обмеження по заняттях аквааеробікою, краще займатися тільки під керівництвом тренера і починати з легких навантажень, невеликих за часом виконання, поступово нарощуючи інтенсивність.

Починати з невеликих за інтенсивністю навантажень рекомендується і людям, які ніколи раніше не займалися аквааеробікою.

Як проходять заняття аквааеробікою

Заняття аквааеробікою зазвичай проводяться в групах по 7-15 чоловік. Можна займатися й індивідуально з тренером, але такі заняття обійдуться набагато дорожче. Для підтримки ритмічного темпу вправ, а також для гарного настрою, заняття проводяться під танцювальну музику.

Для уроку аквааеробіки буде потрібна зручне екіпірування. Обов’язково купити купальник, шапочку, взуття для відвідування басейну. Вкрай бажано, але не обов’язково – окуляри для плавання.

Уроки можуть проходити як в дрібному басейні (по груди), так і в басейні, де учсники не дістають до дна ногами. При заняттях в глибокому басейні використовують спеціальні пояси.

Зазвичай заняття проводяться в загальному плавальному басейні з температурою води 28 ° С. Також уроки можуть проходити і в теплому оздоровчому басейні з температурою близько 32 ° С. Оздоровчий басейн зазвичай невеликий (по пояс або по груди), що не поділений на доріжки і має меншу площу, ніж плавальний.

Якщо для Вас важливо, в якому саме басейні проводяться заняття, уточніть цю інформацію при купівлі абонемента. Не зайве буде дізнатися, чи диференційовані заняття в залежності від підготовки групи. Як правило, виділяють групи новачків і просунутих.

Комплекс вправ у воді включають в себе:

Розминочні вправи і вправи на розтяжку

Основний комплекс вправ. У цей комплекс можуть бути включені кардіовправи, вправи на витривалість, на розвиток сили і гнучкості.

Заминочні (відновні) вправи

Комплекс вправ розробляється так, щоб задіяти всі основні групи м’язів, проте основне навантаження все-таки доводиться на нижню частину тіла. Вправи виконуються як з використанням спеціального обладнання, так і без нього.

Склад та інтенсивність вправ, а також час заняття, варіюється в залежності від підготовки групи.

Тренування для початківців виконується в помірному темпі і включає в себе найпростіші вправи, наприклад, махи ногою вперед і назад, легкі стрибки з підтягуванням ніг до грудей, виконання рухів ногою, зігнутою в коліні. На перших порах приділяють особливу увагу освоєнню правильного положення тіла у воді, постановці дихання, відпрацювання основних рухів та їх елементів. Початківці займаються як правило від 30 до 45 хвилин.

Аквааеробіка для груп середнього рівня підготовки включає кардіовправи, біг, інтенсивні стрибки і махи ногами, а також швидкі танцювальні рухи. Таке тренування сприяє зміцненню м’язів, розвитку гнучкості, тренуванню серцево-судинної системи, швидкому спалюванню калорій і боротьбі із зайвою вагою. Заняття триває від 45 до 60 хвилин.

Просунуті спортсмени, що знаходяться в прекрасній фізичній формі і мають хороший досвід занять аквааеробікою, тренуються в швидкому темпі протягом години. У таких групах можуть використовуватися спеціальні пристосування: обважнювачі, гантелі і т.п.

В незалежності від рівня підготовки перед заняттям потрібно розім’ятися. Ви можете зробити кілька разігрівальних вправ на суші, а також поплавати в помірному темпі. Так Ви найкращим чином підготуєте організм до навантаження: розігрієте і зробите м’язи більш еластичними, розженете кров, а також адаптуєтеся до водного середовища.

По закінченню заняття, особливо інтенсивного, добре також трошки поплавати і зробити легкі вправи на розтяжку.

Коли з’явиться ефект від занять аквааеробікою

Вже після перших занять Ви будете відчувати поліпшення настрою і приплив бадьорості. Поступово почнуть зміцнюватися м’язи, збільшиться працездатність, покращиться емоційний фон, підвищиться життєвий тонус.

Як і в будь-якому іншому виді спорту, для досягнення доброго і помітного результату від тренувань займатися необхідно з періодичністю 2-3 рази на тиждень і не переривати тренування як мінімум 3 місяці.

Відвідування аквааеробіки в Києві – це Ваш внесок у найцінніше і необхідне – Ваше здоров’я і молодість! Почніть займатися і відчуйте ефект від чарівної взаємодії з водою.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...