Акушерський сон, або як поспати під час пологів

Акушерський сон, або як поспати під час пологівПоспати під час пологів – затія досить дивна, але тільки для тих, хто чує про це вперше. Насправді ж існує таке поняття, як медикаментозний сон під час пологів. А якщо говорити точніше – в першому періоді пологів, коли є ще достатньо часу до настання потужного періоду.

Необхідність медикаментозного сну

Медикаментозний сон використовується в багатьох галузях медицини. В акушерстві його ще називають лікувальним акушерським наркозом. Однак, по суті, це не наркоз в повному його розумінні, а стан поверхневого сну, без повного відключення свідомості.

Медикаментозний сон не призначається за примхою породіллі. Визначити його актуальність в кожній конкретній ситуації може тільки акушер-гінеколог а провести процедуру – анестезіолог.

Коли і навіщо лікарі можуть призначати медикаментозний сон при пологах? Для цього безперечно повинні бути обгрунтовані показання, адже препарати, що стимулюють введення жінки в такий стан, відносяться до категорії речовин, які застосовуються для наркозу.

Вважається, що перший період пологів найбільш важкий для жінок щодо втрати сил і енергії. У процесі розкриття шийки матки породіллі відчувають сильні болі під час кожної сутички. Надмірне фізичне і нервове перевантаження може стати причиною розвитку порушень загальної родової діяльності. Швидко заповнити сили і фізичні можливості організму здатний тільки лише сон, саме тому при пологах застосовується такий різновид анестезії як медикаментозний сон.

Застосовувані препарати

Препарати, які використовуються для введення породіллі в стан сну, також знижують больову чутливість. Біль не зникає зовсім, проте відчувається трохи інакше і не вимотує настільки сильно. Деякі жінки можуть прокидатися в момент сутички і знову провалюватися в сон відразу після ослаблення її сили.

Процедура проводиться в два етапи. Перший – це так звана премедикація, необхідна для підготовки організму породіллі до введення препаратів для акушерського наркозу. З цією метою застосовують промедол, атропін, піпольфен або димедрол. Все це препарати, здатні знеболювати і знімати надмірне нервове збудження, а також запобігати можливі алергічні реакції. Однак не варто забувати і про те, що вони можуть проникати через плаценту до плоду і ставати причиною довгого сну у новонародженого.

Через деякий час (5-20 хвилин) після проведення премедикації жінці внутрішньовенно вводяться препарати для медикаментозного сну. Зазвичай це 20% розчин натрію оксибутират, який вважається найбільш безпечним і малотоксичним з подібних речовин, так як схожий з речовиною, що виробляється в організмі людини, і тому не впливає негативно на плід і функцію дихання новонародженого.

Відомо, що даний препарат має антигіпоксичну активність, надає сприятливу дію на розкриття шийки матки під час сну. Сам акушерський наркоз повинен наступити менш ніж через 10 хвилин.

Як все проходить?

Родовий процес не можна поставити «на паузу», тому під час тих 2-2,5 годин медикаментозного сну пологи у жінки все ж тривають і необхідно таке ж спостереження за станом породіллі і плоду, як і при звичайних пологах, а може навіть більш ретельне. Адже жінка перебуває в стані седації, тому може не відчути будь-яких негативних змін у своєму стані.

Обов’язковий контроль стану плода за допомогою КТГ, тому що може знадобитися термінове переривання лікувального сну при виникненні ознак внутрішньоутробного страждання.

Результатом такого сну має бути пробудження породіллі до потуг без відчуття безсилля і абсолютної втоми. У нормі не повинно бути ніяких наслідків застосування медикаментозного сну у вигляді запаморочень, шуму або болів в голові.

Кому можуть запропонувати “поспати”?

Можна сказати, що показання для призначення медикаментозного сну одне, але досить вагоме – патологічний перебіг першого періоду пологів у вигляді дискоординації або слабкості пологової діяльності в результаті стомлення породіллі, яке також може настати ще до початку пологової діяльності через патологічно хворобливі тренувальні сутички у підготовчому періоді.

Акушерський лікувальний сон дозволяє жіночому організму відпочити від болю, а матці допомагає налаштуватися на правильну роботу, сприяючи усуненню надмірного напруження. Також під час такого сну відбувається зниження інтенсивності обмінних процесів, зменшується споживання кисню тканинами організму завдяки розслабленню м’язів всього тіла і матки у тому числі.

Протипоказання і ускладнення

Все-таки медикаментозний сон – це не вітамінний укольчик, тому до нього існують протипоказання. Так, наприклад, натрію оксибутират заборонений для застосування у жінок з гестозом, високим тиском і брадикардією (препарат уповільнює серцебиття). Не можна застосовувати акушерський наркоз і тоді, коли виявлені ознаки браку кисню у плода.

Ускладнення також можливі, але лише у зовсім невеликого відсотка вагітних. Виявляються вони у вигляді ослаблення або припинення пологової діяльності, а усуваються за допомогою препаратів, що підсилюють скоротливу активність матки. При відсутності відповіді з боку матки проводиться розродження шляхом кесаревого розтину.

Отже, головною метою введення породіллі в стан медикаментозного сну є можливість недовгого відпочинку від тривалих хворобливих сутичок перед відповідальним періодом потуг, в якому жінці знадобляться і сили, і ясність розуму, і зосередженість.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...