• Без категорії

А якщо викидень?

А якщо викидень?Радісне очікування… Люблячі і дбайливі батьки… Майбутня мама вже читає журнали про вагітність і пологи, в’яже чепчики, шиє розпашоночки… Тато ворожить, хто народиться: хлопчик або дівчинка? Але раптом… майбутнє зникає. Викидень.

Батьки, що не відбудуться, абсолютно розгублені, не можуть оволодіти своїми почуттями, нескінченно задають собі питання: чому відбувся викидень, як можна було йому запобігти? І не знаходять відповідей.

Небатьки

Емоційне відновлення після викидня може тривати довго. Буває, що втрата ненародженої дитини підсилює проблеми, які у пари вже існували, і раніше непомітні "камінчики спотикання" перетворюються на непереборну стіну. Це відбувається тому, що подружжя, не знаючи, як підтримати один одного, замикаються в собі і віддаляються. Але розмова про те, що сталося створить загальні переживання і зблизить. Але, не дивлячись на те що саме один в одному батьки, що не відбулися, можуть знайти кращу втіху, навіть найбільш люблячі люди не в силах повністю вгамувати біль близької людини.

Жінка і чоловік по-різному відчувають втрату. Батько звичайно не відчуває такого зв’язку з ненародженим малюком, як мати, тому що плід не був для нього фізичною реальністю. Чоловік швидше переживає крах своїх надій і очікувань. Крім того, він по-іншому виражає переживання: замість відчаю і туги, властивих "жіночому" горю, можуть прийти гнів і агресія.

Чого просить душа жінки

* "Дозвольте мені просто поговорити". Мамі дуже важко емоційно відпустити дитину, що існувала тільки в її уявленнях, без промовляння всього того, що укладали мрії, плани, надії і фантазії. Вислухайте!

* "Підтримайте мене і дайте виплакатися". Немає більшої підтримки для людини, що відчуває біль, ніж сила наших рук, що обхватили її за плечі. Дотик – це чудотерапія. Воно виражає турботу, яку неможливо передати словами. Обійміть!

Слова утіхи

"Дуже шкода, що так вийшло".

"Скажи, чим я можу допомогти?" (Запропонуйте реальну допомогу по будинку, по роботі, з дітьми.)

"Хочеш поговорити?"

"Посидіти з тобою або ти хочеш побути сама?"

"У цьому немає твоєї вини!"

"Я з тобою".

"Це дуже важко. Я знаю, що ти зараз не хочеш говорити. Можна, я просто посиджу з тобою?"

"Тобі зараз боляче. Цей біль не піде в одну мить. Але я буду поряд стільки, скільки ти захочеш".

Не прагніть якнайскоріше примусити її "забути все це". Просто будьте поряд, розділіть біль. Відкрите серце, ніжність, співчуття і час – ось що допоможе жінці пережити нелегкий час після викидня.

Час лікує

Першою реакцією на викидня може бути питання: "Чому так трапилося?" Іноді лікар може вказати причину, але буває, що відповіді немає. Тому люди починають самі шукати відповіді, і питання: "Чому так трапилося?" часто трансформується в іншій: "Що я зробила неправильно?"

Буває, жінка (або пара) сприймають викидень як покарання за те, що зробила (або не зробила) у минулому. А якщо врахувати, що навіть впродовж недовгої вагітності жінку встигають напхати безліччю порад і застережень, вона починає збвинувачувати себе в неправильних діях. Наприклад: треба було більше відпочивати, не треба було стригти, купувати придане. Але насправді, діти з’являються на світ всупереч найскладнішим обставинам, і, швидше за все, втрата дитини не пов’язана з якими-небудь діями майбутньої мами – це даність, яку необхідно прийняти і пережити.

У перші, найважчі, дні після нещастя, відчуття вини (яке відчуває практично кожна жінка, що пережила викидень) виконує роль своєрідного емоційного буфера. Воно дозволяє думати, що на результат подій можна було вплинути. Річ у тому, що гостре відчуття безпорадності, нерідко супроводжуюче викидень, в психологічному плані набагато гірше, оскільки означає, що жінка не володіє ресурсами для запобігання нещастю і наступного разу не зможе управляти подіями. А, значить, переживання виявляться ще важчими.

З часом на зміну відчуттю вини приходить раціональніше "пояснення" того, що сталося, яке вписується в загальну картину світу і залежить від філософії, світогляду конкретної жінки.

Спочатку жінка переживає шок, відмовляється вірити в те, що трапилося. У перші дні (або тижні) вона переживає почуття занепаду, емоційне і фізичне виснаження, потім виникає відчуття покинутості родичами і друзями, які "як ні в чому не бувало" продовжують займатися повсякденними справами. Але поступово смутно виявляються реальність і розуміння того, що життя продовжується. "Емоційне прощання" з ненародженою дитиною (за умови підтримки оточуючих) часто повністю завершується після шести місяців. Можна написати лист самій собі, комусь з близьких (не обов’язково його відправляти) або ненародженому малюку. Це може стати переломним моментом в процесі зцілення і примирення з тим, що відбулося. "Озвучивши" свої думки і відчуття, жінка виходить з-під їх влади.

Майбутнє – світле

Яким би безперспективним ні здавалося таке грубо порушене майбутнє, після викидня можна народити абсолютно здорову дитину. Одним жінкам ця думка спочатку здається блюзнірською, інших переслідує нав’язлива ідея, якнайскоріше завагітніти знов. Цей, на перший погляд, найлогічніший спосіб компенсувати втрату насправді небезпечний.

Між викиднем і зародженням нового життя повинні пройти як мінімум 6-12 місяців. Цей час необхідний не тільки для фізіологічного відновлення, але і для того, щоб оправитися від стресу, не тягнути за собою непрожиті відчуття і емоції. Не слід намагатися "замінити" втрачену дитину іншим. Мотивація "Я хочу тебе заради тебе самого" для малюка і для проживання вагітності набагато краще, ніж: "Хочу тебе замість втраченого".

Можливо, спогади і частка печалі залишаться надовго. Але цьому "надовго" теж прийде кінець, і ви відчуєте, що знову можете жити з надією і вірою в майбутнє, і, найголовніше – готові і хочете дати життя новому людині.

Джерело: uaua

Поділитися в...

Вас може зацікавити...