7 способів зупинити дитячі істерики

дитяча істерикаСльози, крики, вимоги зробити так, як вона хоче, – з дитячими істериками стикаються абсолютно всі батьки. Істерика у дитини – це непросте випробування для обох сторін.

Дитина намагається впоратися з люттю, образою та іншими почуттями, які їй ще складно витримувати, батьки у відповідь дратуються, відчувають почуття провини перед оточуючими і часто губляться між тим, що треба робити, як це буде виглядати з боку, і тим, що дійсно може допомогти зупинити істерику. Журнал Psychologies підготував кілька рекомендацій, які допоможуть вам впоратися з дитячими істериками, враховуючи при цьому те, що відбувається з дитиною.

1. Демонструйте байдужість

Коли дитина закочує істерику в громадському місці, ми часто відчуваємо себе ніяково, що може провокувати нашу злість і роздратування. «Повірте, навколишні зовсім не вважають вас поганою матір’ю/батьком, вони в такій ситуації скоріше співчувають, – говорить сімейний психотерапевт МіріамЧачаму (MiriamChachamu), автор книги«Як заспокоїти складну дитину »(«HowtoCalm a ChallengingChild», Foulsham , 2008). – Якщо ви не будете звертати уваги на капризи дитини, це може виявитися набагато більш ефективним, аніж якщо ви будете злитися, тому що найчастіше діти вередують виключно, щоб привернути вашу увагу».

2. Назвіть почуття дитини

Маленьким дітям дуже складно зрозуміти, що з ними відбувається. Вони ще не знайомі з власними почуттями, і їм самим складно їх витримувати. Важливо, щоб ви допомогли дитині дати назву його переживань: «Ти зараз злишся за те, що я не купив (а) тобі іграшку, яку ти дуже хотів». Важливо висловити своє співчуття і розуміння. Наприклад, ви можете сказати, що теж злитеся, коли не одержуєте тогое, що хочете. Але злитися можна по-різному, не всі форми вираження почуттів красиві, корисні і дієві.

3. Включайте дитину в боротьбу з істерикою

Істерика у дитини – це знак того, що вона не справляється зі своїми почуттями. Важливо розуміти, що вон не просто намагається таким чином добитися своєї мети, але дійсно відчуває величезне емоційне напруження. Це допоможе вам не дратуватися на неї, а об’єднати свої зусилля в боротьбі з істерикою. Придумайте разом з дитиною жартівливу назва того, що з нею відбувається: на неї напала злючка, прийшла тітка Істерика. Це дозволить дитині переключити свою увагу і побачити в вас друга замість кривдника.

4. Не поспішайте говорити «ні»

Запобігти дитячій істериці набагато легше, ніж їх зупиняти. «Багато батьків кажуть«ні»занадто швидко, що може миттєво довести дітей до точки кипіння», – говорить МіріамЧачаму. Показуючи дитині, що ви на їїбоці, ви зможете запобігти конфлікту. Наприклад, ви можете сказати: «Я хотів (ла) би купити тобі цю іграшку, але, на жаль, вона надто дорога». Таке пояснення власної позиції набагато краще, ніж короткий різке «ні».

5. Запропонуйте альтернативу

Проаналізуйте поведінку дитини і ті ситуації, в яких вона зазвичай починає вередувати, і промовляйте з нею заздалегідь можливі наслідки. Наприклад, якщо ви збираєтеся в магазин і знаєте, що дитина може почати вимагати купити іграшку і закочувати істерику через вашої відмови, обговоріть з нею заздалегідь, що ви обидва будете робити в цій ситуації. Наприклад: «Я збираюся в магазин. Я можу взяти тебе з собою, але тільки з умовою, що ти не будеш просити, щоб я тобі щось купила, сьогодні у мене немає такої можливості».

Якщо дитина погоджується, то корисно буде домовитися і про те, що буде, якщо домовленість порушиться. «Якщо ти все-таки почнеш вередувати, то мені доведеться більше не брати тебе з собою в магазини (ми з тобою не підемо в кіно, як хотіли, і т. п.)». Таким чином ви не тільки зможете убезпечити себе від дитячої істерики, а й навчте дитину розуміти причинно-наслідкові зв’язки власної поведінки і робити перші важливі вибори в її житті.

6. Направляйте енергію дитини в інше русло

На стрес організм дитини відповідає архаїчною реакцією боротьби або втечі. Тому іноді, щоб запобігти кризі, можна запропонувати дитині альтернативу у вигляді спортивних ігор. Стрибки, танці, гра в навздогонки дозволяють вивільнити енергію, яка накопичена для реалізації стресової реакції. Умовляючи дітей на активні заняття і пропонуючи конкретні варіанти і, можливо, свою компанію, ви допоможете їм зберігати спокій в інший час.

7. Дозвольте дитині загладити свою провину

За погану поведінку не завжди належить покарання. «Дитина може відчувати себе жахливо після того, як зробить щось погане або неправильне, – говорить МіріамЧачаму. – І це вже саме по собі покарання. Якщо ви дозволите дитині зробити щось, символічно викупалися його проступки, тим самим ви невербально повідомте йому, що він дійсно був неправий, але що ви готові прийняти його вибачення, – це дозволить вам обом рухатися далі».

Поділитися в...

Вас може зацікавити...