6 ПОМИЛОК РАДЯНСЬКОГО ВИХОВАННЯ НАШИХ БАТЬКІВ, ЯКІ ЛАМАЮТЬ ДОЛІ

Психологи б’ють на сполох: ці прийоми небезпечні для психічного здоров’я наших дітей! Перевірте себе.

Ваші батьки не робили так, як ми описуємо нижче? Вам дуже пощастило: ви зможете виховати дітей без важкого багажу. Але так росли не всі ваші однолітки. Багато батьків в Радянському Союзі не гребували ні ременем, ні Споком. Їх дітям доведеться міняти свої звички. Багатьом з нас життєво важливо навчитися думати по-новому, щоб виховати наших дітей щасливими в новому суспільстві, викорінити соціалізм.

Покарання ременем

Як було: В СРСР, як відомо, сексу не було. Зате порка дітей вважалася абсолютною нормою. Підростаюче покоління виховували в строгості. Говорили, що саме в строгості, яка нічого спільного не має з жорстокістю. Або має?

Як зараз: психологи стверджують, що виховання батогом може завдати шкоди дитині. І не тільки фізичної. Ляпаси і стусани порушують межі особистості дитини. Вона не вміє відстоювати межі свого власного «Я». Звідси – залежність від чужої думки, недовіра до світу, низька самооцінка. Не дивно, що в Європі давно передбачена кримінальна відповідальність за використання ременя в виховних цілях.

Насадження колективізму

Як було: «Разом весело крокувати по просторах», – співали хором жовтенята і піонери, крокуючи строєм по шкільному подвір’ю. Однаково одягнені, навчені однаково мислити. І при цьому цілком собі задоволені і щасливі.

Як зараз: Доведено, що почуття колективізму, прищеплене з дитинства, загрожує втратою індивідуальності. Людина вже ніби не мислить себе поза групою. Не в силах сама про себе подбати, не готова нести відповідальність за себе і своє життя. А як інакше, якщо навіть на горщик змушували сідати за свистком, а не з потреби ?! І ніякої вам адаптації до дитячих садків.

Поради доктора Спока

Як було: Складно знайти більш наївні і навіть небезпечні поради по догляду за дитиною, ніж ті, яких дотримувалися наші батьки, начиталися книжок цього педіатра. За часів нашого дитинства ще не знали, що обійми і тактильний контакт з мамою – запорука психічного і фізичного здоров’я дитини. Вони залишали нас «прокричати» на самоті і годину, і дві. Можливо, саме тому в нас так розвинена недовіра до світу в цілому.

Як зараз: Багато чого, починаючи з апельсинового соку в якості першого прикорму і закінчуючи ігноруванням дитячого плачу, сьогодні вважається дикістю. А сон на животі в перші місяці життя взагалі визнаний небезпечним для життя немовляти. Педіатри в шоці від цих та ще семи частих помилок, які роблять майже всі батьки.

Батьківська установка «Гроші – зло»

Як було: «Всі багатії – злодії і бандити! Гроші заробляються важкою працею! Від грошей одні біди! Всі проблеми через них!» Знайомі фрази, чи не так? На виході – невміння розпоряджатися фінансами, стежити капітали, інвестувати. Це страшніше доктора Спока буде, адже подібні негативні установки не дають людині реалізовуватися і отруюють її життя зсередини.

Як зараз: Психологи не втомлюються повторювати: «Міняйте своє мислення на більш позитивне і раціональне!» Діти ще в дошкільному віці переймають батьківські «грошові програми» і формують власне ставлення до грошей. Сьогодні у нас є все для того, щоб наші діти ставали фінансово грамотними.

Сімейний підряд (династичне виховання)

Як було: Вважали, що схильності до певних професій передаються з генами. У Країні Рад з дитинства прищеплювали любов до обраної ще прадідом професійної традиції. Звідси і цілі родини лікарів, вчителів та інших фахівців. Народжена в родині професора дитина не сміла і мріяти про кар’єру спортсмена або будівельника.

Як зараз: Психологи впевнені: відсутність можливості зробити вибір таїть в собі багато підводних каменів. Виховання дитини в традиції династичного підряду приведе до тогго, що вона ніколи не зрозуміє, до чого лежить саме лежить її душа. Вам, як батькам, необхідно допомогти дитині визначитися, чим би вона хотіла займатися в житті.

Розмови про сексуальне виховання

Як було: Секс в СРСР вважався ганебним, розмов про нього з підростаючим поколінням фактично не було. Можливо, тому на початку 90-х наша країна стала лідером за кількістю абортів в світі. А можна ще підрахувати кількість венеричних захворювань … Але давайте копнемо глибше.

Ніхто не говорив з дівчатками про сексуальні домагання, що це таке і як уникнути насильства. Невже наші мами боялися, що їх дочки так зацікавляться сексом, що негайно відправляться в найближчі кущі практикуватися? А якщо біда наздоганяла їх сім’ї, факт докучань або згвалтування замовчувався. На постраждалу відразу ж навішують клеймо ганьби.

Як зараз: Сьогодні, за часів глобального інтернету, проблем з сексуальним вихованням, здавалося б, не повинно бути. На жаль, батьки досі відчувають деяку незручність, кажучи з дітьми «про це». На допомогу приходять психологи, які проводять консультації для підлітків і для їх батьків.

У нас є доступ до будь-якої інформації, ми підписані на експертів, доказових лікарів і психологів. Ми можемо оцінити, наскільки адекватні були методи виховання в СРСР. І в нас повинні бути сили змінити звичні патерни поведінки, якщо вони шкідливі для наших дітей.

Як же добре, що ми в змозі не звинувачувати наших мам, вони ж тоді всього цього не знали. А ми вже знаємо. І дорослі тепер – ми!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...