5 ГОЛОВНИХ ПИТАНЬ І ВІДПОВІДЕЙ ПРО ДОМАШНЄ НАСИЛЬСТВО

З боку буває важко зрозуміти, як жінки потрапляють в такі ситуації і чому не можуть вибратися з них.

Від домашнього насильства у всьому світі страждають сотні тисяч жінок. Під час карантину проблема особливо загострилася – в Європі число випадків домашнього насильства зросло на 30% вже в перші тижні пандемії.

Насильство в сім’ї ще й темно пов’язано в цілому з неправильними стереотипами про відносини і любов. Ось 5 головних питань і відповідей про домашнє насильство.

  1. Чому жінки це терплять?

Варіантів буває кілька. По-перше, насильство зазвичай починається з малого – дрібних знущань, докорів, і крок за кроком доходить до глибокого приниження і/або побоїв. І поки процес розвивається, жінка до нього звикає і не помічає глибину проблеми.

Вона порівнює не з тим, що в інших сім’ях або що було на початку відносин, а з тим, що було вчора. І якщо так мислити, то різниця зазвичай невелика, хоча з боку очевидно, що над жінкою знущаються.

По-друге, від поведінки абьюзера жертва може впадати в певний транс. Якщо з нею ніхто ніколи себе так не поводився, а тепер чоловік робить подібні вчинки, вона просто не знає, як реагувати.

Це схоже на те, як відбирає мову, якщо вам на рівному місці нахамили. Потім чоловік вибачається – жінка відмахується від свого шоку, мовляв, «здалося», та й він стверджує, що нічого такого не хотів. І через час все повторюється знову.

По-третє, нас з дитинства вчать підкорятися: слухатися чоловіка, тих, хто старше, сильніше, розумніше, у кого більше влади. І коли чоловік починає контролювати життя жінки, вказувати їй, що робити, що думати, що говорити, як себе вести – це сильно нагадує процес дитячого виховання.

І в жінці прокидається ця дитина, яка дійсно вірить, що повинна слухатись, підкорятися, що це вона винна у чому б то не було, що з нею мають право так поводитися.

По-четверте, жінку можуть переповнювати дуже сильні почуття до чоловіка, які змушують її терпіти будь-яку його поведінку, аби він був поруч. Це не нормально, це потрібно опрацьовувати з психотерапевтом, нормалізувати самооцінку, але це реальність, деякі жінки дійсно продовжують кохати тих, хто їх гнобить.

По-п’яте, якщо жінка ніколи не була незалежною фінансово і морально, залежала то від батьків, то від чоловіка, то вона не уявляє, куди їй йти і як їй жити, якщо піти від абьюзера. І тим більше якщо у неї діти. Вона не бачить і не уявляє варіантів, як знайти їм дах над головою, чим годувати, що робити, якщо чоловік їх знайде, до кого звернутися і т.д.

  1. Що робити, якщо набридло терпіти?

Щоб протистояти фізичному насильству, потрібно мати хорошу фізичну форму. Звичайно, не варіант влаштовувати домашні бійки. Але дати відсіч у разі нападу, щоб мати можливість втекти або стримати запал нападника – дуже важливо.

Кожній жінці, навіть якщо вона знаходиться в нормальних відносинах, дуже корисно пройти курси самооборони, займатися єдиноборствами, щоб постояти за себе в разі будь-якого нападу.

Якщо чоловік настільки контролює, що про курси і мови бути не може – треба бігти. На жаль, законодавство не передбачає, що з дому виганяють саме насильника.

Значить необхідно зайняти грошей у близьких, зняти безпечну квартиру, втекти туди з речами на перший час – і далі вже звертатися за юридичною допомогою. У всіх великих містах є центри допомоги жінкам, які опинилися в складних ситуаціях. Їхні телефони можна знайти в інтернеті, часто до них перенаправляє поліція або соцслужби.

Важливо звернутися в швидку допомогу і зняти побої, якщо такі є, написати заяву в поліцію. Знову ж, законодавство практично не дає ніякого покарання чоловікам в такій ситуації. Тому вам знадобиться хороший юрист для розлучення і поділу майна.

  1. Чому буває важко розпізнати домашнє насильство у власній сім’ї?

У суспільстві є стереотип, що любов – це завжди страждання, драми, скандали та інші пристрасті. Цей міф активно підкріплюється серіалами, кіно, піснями та іншими культурними продуктами. Насправді з любов’ю це не має нічого спільного.

Бити тарілки або один одного, бурхливо скандалити і бурхливо миритися (особливо, якщо так проявляє активність тільки одна сторона) – це не ознака хороших і здорових відносин. Любов – це довіра, безпека, турбота, співпраця, повага, а ніяк не хапання за руки, образи чи кидання об стінку.

  1. Чому жінки «притягують» до себе гвалтівників?

Трапляється так, що жінка закінчує одні абьюзивні відносини, зустрічає нового чоловіка – але він теж ображає і б’є, зустрічає третього – ситуація повторюється знову. Тоді кажуть, що жінка сама притягує до себе подібних чоловіків.

Це в деякому роді перекладання на неї відповідальності за вчинене насильство: тобто не чоловіки винні, що били і принижували, а це вона така, що тільки в подібні стосунки і вступає.

І вже все виглядає так, ніби жінка – мазохістка і спеціально шукає того, хто буде її бити. На ділі все не так.

Жінка шукає любові, а не побоїв, але в силу низької самооцінки її приваблюють владні чоловіки, які все вирішують за неї, виконують своєрідну роль батька, беруть контроль над її життям. Однак такі чоловіки в підсумку «перевищують свої повноваження».

А жінка в своїй ролі слухняної «дитини» потрапляє в залежність і не може розлучитися з таким чоловіком.

  1. Як допомогти собі або іншим жертвам насильства?

До жертви має дійти, що вона жертва. Часто це відбувається тільки тоді, коли побої настільки часті і сильні, що стає очевидною загроза життю. І тим більше – якщо подібне насильство відбувається ще й у відношенні дітей. Тоді жінки потроху «прозрівають».

Важливо пам’ятати, що якщо вас хоча б раз вдарив чоловік – ви вже жертва насильства, а він уже насильник. І якщо продовжити жити як ні в чому не бувало, то ситуація буде тільки погіршуватися і може коштувати вам життя.

Насильник завжди буде говорити, що ви самі винні, що ви його змусили, що вам здалося, що ви все придумали. Це брехня, яку не можна слухати, як і нібито його каяття і вибачення. І якщо чоловік підняв руку на вас і дітей – бігти треба одразу, з мінімумом речей, в будь-яке безпечне місце.

Завжди краще заздалегідь дізнатися адреси притулків та центрів допомоги в вашому місті. Нехай краще вам ця інформація ніколи не стане в нагоді, але якщо що – вона повинна бути під рукою.

Майте фінансові запаси. Якщо жінка не працює і повністю залежить від чоловіка, у неї обов’язково повинна бути «подушка безпеки» – недоторканна сума, яка постійно поповнюється і якою можна буде скористатися, якщо настане розрив відносин.

Не залишайтеся з чоловіком-абьюзером «заради дітей». Діти все це бачать, знають, відчувають, дуже важко переживають, самі стають жертвами морального і фізичного насильства. Цього не можна допускати ні в якому разі.

Не бійтеся засудження оточуючих. Ви ні в чому не винні. Боятися потрібно побоїв, йти потрібно від принижень. А чужа думка завжди знайде винних на свій розсуд. Не їх б’ють, не їх принижують і ображають – значить і не звертайте увагу на те, що вони скажуть з боку.

Якщо ви хочете допомогти жертві насильства, то це може бути фінансова допомога, надання тимчасового житла, професійна допомога психотерапевта і юриста.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...