• Без категорії

30 тиждень вагітності

30 тиждень вагітності
Майбутня дитина

На 30-й тиждень плід вже досить активний: плаває в навколоплідній рідині, постійно розминається. Навіть коли спить, стискає кулачки, «знизує» плечима, морщиться. А вже, не спавши, обов’язково дає про себе знати: щосили потягується, випрямляє ручки і ніжки, повертається.

Ці рухи відчутні, але не дуже різкі. Якщо ж раптом йому стає ніяково, коли мати втомилася або знаходиться в кімнаті, де накурено, картина міняється: тепер він рухається посилено, різко, вимогливо. Сильні поштовхи плоду завжди повинні насторожити, хоча не виключено, що так він показує свій темперамент.

Досвідчені лікарі в цей час по ритму сердцебиття можуть спробувати, хоча і не стовідсотково, визначити стать дитини. Звичайно, у наш час, коли є УЗД, це неактуально, але все одно цікаво: ритми серця хлопчиків і дівчаток трішки відрізняються. У хлопчика – спокійні і рідкі: тук… тук… тук… У дівчинки – частіші і “емоціональніші”: тук-тук-тук-тук…

Малюк вже має вельми пристойне уявлення про середовище, яке його оточує. Ми звикли думати про матку як про абсолютно темне місце, проте насправді це не так. Рівень освітленості в матці сильно залежить від освітленості середовища, в якій знаходиться вагітна жінка. Отже Ваш малюк знайомий з відчуттям світла і темноти.

Довжина плоду 35 см, вага 1100 г. Тонка шкіра червоного кольору і покрита сировидною змазкою. У разі передчасних пологів в цьому терміні новонароджений без супутньої патології при ретельному професійному відході може вижити.

Майбутня мама

Починаючи з 30-го тижня вагітності працюючій жінці встановлена допологовою відпустка. Був час, коли її давали пізніше, проте спостереження показали: активна робота в цей період, фізичні і психічні перевантаження можуть спровокувати передчасні пологи. Адже організм вже випробовує колосальні навантаження. Матка розташовується так високо, що діафрагма тисне на серце, і воно навіть міняє своє положення в грудній клітці – “лягає” як би упоперек. Важко і диханню, що виявляється невеликою задишкою.

У 29-32-у тижні дитині як і раніше потрібно багато живильних речовин, вітамінів, мінеральних солей. Все це поставляє йому материнський організм. Тому відпустку краще всього використовувати для відпочинку. Не витрачайте вільні дні на посилені клопоти по будинку, не затівайте ремонт або генеральне прибирання, не “збивайтеся з ніг”, бігаючи по магазинах. Хоча і лежати цілими днями, звичайно, теж не треба. Заради благополучного завершення вагітності ви зобов’язані рухатися! Якщо спокійні піші прогулянки на свіжому повітрі вже ввійшли у вас в звичку – це саме те, що треба.

Багатьох жінок турбують запори, здуття кишечника – виражений метеоризм. Допоможе тільки раціональна дієта. Вам як і раніше ні до чого продукти, що викликають газоутворення, – виноград, свіжа капуста, горох, інші боби, свіже молоко, велика кількість м’якого білого хліба, булок, солодощів.

Зате немовляті дуже сподобається, якщо ви станете з’їдати кожен день 100-200 г сирої моркви з натертим яблуком і ложкою сметани. Корисні кисле молоко, ряжанка, кефір. Добре нормалізують роботу кишечника розпарені сухофрукти. А ось послаблюючих не приймайте. У останньому триместрі вагітності вони можуть спровокувати скоротливу діяльність матки і викликати передчасні пологи.

Скористайтеся простим перевіреним засобом. Візьміть в рівних кількостях курагу, родзинки, інжир і чорнослив, гарненько вимийте, просушіть, а потім пропустіть через м’ясорубку. Складіть масу в банку з кришкою і поставте в холодильник. Починайте сніданок, обід і вечерю із столової ложки цієї суміші. Можна запивати водою. Перші два дні особливого ефекту не чекайте, зате потім все налагодиться.

До 32-го тижня вагітності дитина звичайно приймає ту позу, яка збережеться до пологів. Частіше вона лежить головою вниз, це передлежання так і називається – головним. А ось якщо до шийки матки вона обернулася сідницями – це сідничне, або тазове, передлежання. Медики відносять його до патологічного синдрому, оскільки народитися дитині важко (а часто і неможливо без спеціальної акушерської допомоги). Але на цьому терміні плід ще може змінити позу.

Щоб допомогти малюку перекинутися головою вниз, виконуйте спеціальні вправи при тазовому передлежанні.

Коли малюк перекинеться головою вниз (це добре видно на УЗД), необхідно зразу ж надіти бандаж – наперед придбайте його в аптеці. Він підтримуватиме передню черевну стінку живота і утримуватиме плід в потрібній позі.

Починаючи з 30 тижня вагітності майбутнім мамам не рекомендується спати і відпочивати, лежачи на спині, щоб уникнути виникнення синдрому нижньої порожнистої вени. Цей синдром обумовлений збільшенням тиску матки на нижню порожнисту вену (нижня порожниста вена розташована під вагітною маткою, що збільшується) – основний колектор, по якому венозна кров підіймається від нижніх кінцівок і нижньої частини тіла до серця, у зв’язку з чим зменшується венозне повернення крові до серця, відбувається зниження артеріального тиску (при його різкому зниженні наступає непритомність).

Синдром здавлення нижньої порожнистої вени може виявлятися занепокоєнням, відчуттям браку повітря, почастішанням дихання, запамороченням, потемнінням в очах, зблідненням, потовиділенням, тахікардією (почастішанням пульсу). Найчастіше синдром виникає при багатоводності, вагітності крупним плодом, при гіпотонії (зниженому артеріальному тиску), при багатоплідді, а також у вагітних маленького зросту. Особливого лікування звичайно не вимагається.

При виникненні синдрому здавлення нижньої порожнистої вени достатньо негайно обернутися на бік. Необхідно знати, що при вираженому тривалому здавленні нижньої порожнистої вени знижується матковий і нирковий кровообіг, малюк гірше забезпечується кров’ю і живильними речовинами. Можливі такі ускладнення, як передчасне відшарування плаценти і варикозне розширення вен нижніх кінцівок, гостра і хронічна гіпоксія плоду.

Поки до пологів залишається ще багато часу, у вас є можливість уважно вивчити рейтинг пологових будинків і зробити вибір на користь того або іншого пологового будинку. А щоб ясніше визначити для себе критерії вибору, корисно заздалегідь скласти план пологів.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...