3 СИМПТОМИ ХВОРОЇ КОМУНІКАЦІЇ В ПАРІ

Без конфліктів і сварок не обходяться навіть найбільш гармонійні стосунки. Сперечатися і ображатись – нормально, це не означає, що в парі все йде не так. Але щоби сварки не зруйнували союз, важливо зміцнювати зв’язок між партнерами, вибудовувати адекватну та чесну комунікацію. Психологи пропонують при цьому кілька стратегій.

Які ситуації говорять про проблеми з комунікацією в парі?

Перш ніж шукати рішення, непогано було б зрозуміти, які вчинки та висловлювання шкодять взаєморозумінню.

  1. Пасивна агресія

Замість того, щоб відкрито виявити злість і невдоволення та розповісти, що її хвилює, пасивно-агресивна людина ховає свої почуття і висловлює їх у непрямій, завуальованій формі. Це проявляється по-різному. Наприклад, в образливих жартах, натяках та уїдливих зауваженнях. Недоречний гумор та сарказм можуть поранити партнера, якщо він уразливий і ви обговорюєте чутливу тему.

Ще один прояв прихованої агресії – повний ігнор і важке мовчання, коли один намагається покарати іншого бойкотом.

Всі ці дії приносять тимчасове полегшення та дозволяють виплеснути негативні емоції, але в довгостроковій перспективі заважають нормальному спілкуванню та працюють проти вас.

  1. Уникнення проблем

Навіть якщо в парі назріває конфлікт, люди просто мовчать про те, що їм не подобається, боячись розпочати неприємну розмову. Тільки проблеми від цього не зникають, а навпаки, можуть набути катастрофічних масштабів.

Іноді здається, що мовчання – це спосіб відгородитися від партнера та позначити свої межі. Але вони якраз і встановлюються завдяки розмовам та обговоренням. А мовчанка призводить до непорозуміння.

Інша не найбільш здорова тактика – йти в розпал бесіди чи конфлікту. Втеча призводить до того, що партнери віддаляються один від одного, а проблема так і залишається невирішеною. Якщо ви відчуваєте, що вас розпирає від емоцій і вам потрібен тайм-аут, скажіть про це, не йдіть мовчки.

  1. Ворожа поведінка

На неї вказують звинувачення, груба критика, спроби контролювати та придушувати партнера та інші дії, через які одна людина ніби нападає, а інша змушена захищатися.

До очевидних ознак ворожої поведінки належить підвищення голосу. Крики – неповажний і не найдієвіший спосіб висловити гнів. Співрозмовник відчуває стрес, сердиться, лякається. Усе це йде не на користь комунікації.

Постійні нагадування про старі помилки можна також розцінювати як ворожу поведінку. Так ви не налагодите взаєморозуміння, а тільки спровокуєте в  партнера почуття провини. Немає сенсу нескінченно мусолити одні й самі конфлікти і помилки.

Які прийоми допоможуть налагодити комунікацію

  • Навчіться розпізнавати та приймати свої емоції

Перш ніж говорити з партнером про проблему, загляньте вглиб себе, усвідомте, що ви відчуваєте, та проживіть емоції. По можливості зачекайте, поки буря всередині трохи заспокоїться. Якщо розпочинати розмову, коли ви роздратовані чи скривджені, розмова буде дуже напруженою і вирішити конфлікт навряд чи вдасться.

  • Вибирайте підходящий момент для розмови

Якщо ситуація не дуже гостра і може потерпіти, спочатку добре зважте, що хочете сказати. Дочекайтеся, коли у вас з партнером буде достатньо вільного часу і коли ви будете спокійні і розслаблені. Попередьте, що вас дещо хвилює і ви хотіли б обговорити ситуацію, щоб кохана людина не була надто приголомшена.

  • Використовуйте «я-повідомлення»

Дуже часто ми висловлюємо образи та невдоволення в обвинувальному ключі: «Ти вічно спізнюєшся!», «Ти грубо зі мною розмовляєш». Всі ці фрази тільки злять співрозмовника, змушують його оборонятися і звинувачувати вас у відповідь. А це явно не сприяє миру та порозумінню в парі.

Щоб ясно донести свою думку і дійсно розрулити конфлікт, краще говорити не про партнера та його промахи, а про почуття, які ви з цього приводу відчуваєте. У цьому вся суть техніки «я-повідомлень».

Наприклад, замість того, щоб обурюватися – «У тебе всі думки тільки про роботу, а мені ти не приділяєш уваги!», варто сказати: «Я почуваюся дуже самотньо, мені тебе останнім часом не вистачає, адже ти дуже багато працюєш».

  • Слухайте

Дайте партнеру можливість висловитись і уважно його вислухайте. Використовуйте прийоми активного слухання, щоб продемонструвати, що з розумінням ставитеся до того, що він говорить, і готові розділити його почуття.

Не перетворюйте розмову на змагання. Сфокусуйтеся на тому, щоб досягти порозуміння. Вашою метою має бути компроміс, а не бажання самоствердитися та довести партнеру, що він неправий. Тоді буде легше створити та підтримувати міцний зв’язок.

  • Встановлюйте межі

Вони допомагають уникати непорозуміння та спілкуватися з тактом та повагою до почуттів один одного.

Наприклад, якщо гроші у вашій парі – привід для конфлікту, домовтеся, що перед покупкою ви обговорюватимете будь-які витрати більше певної суми.

  • Частіше спілкуйтеся протягом дня

Пишіть один одному про те, що з вами відбувається, як ви реагуєте і наскільки сильні почуття. Це чудова можливість проговорити емоції до того, як вони накопичаться і призведуть до вибуху.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...