• Без категорії

25 тиждень вагітності

25 тиждень вагітностіМайбутня дитина

Довжина плоду складає 30 см. Плід важить близько 700 г. Нарощують масу м’язи, подовжується і міцнішає скелет. Продовжуються зміни в легенях: все більше в них стає клітин, що роблять сурфактант – особлива речовина, яка не дає альвеолам злипатися, сприяє їх розпрямленню. Тільки при цій умові легені зможуть дихати.

Головна складова частина сурфактанту – так звані фосфоліпіди – опиняються і в навколоплідній (амніотичній) рідині (до речі, це середовище незаселеного плоду складає тепер близько 700 мл). Якщо з’являється загроза передчасних пологів, саме по рівню змісту фосфоліпідів в амніотичною рідині можна судити про те, як йде дозрівання легенів, наскільки дитина життєздатна.

Інтенсивно розвивається кістковий мозок. До цього часу кістковий мозок починає функціонувати як основний кровотворний орган.

Майбутня мама

На 25-у тижні матка в нормі підноситься над лоном на 25 см. Це вимірювання (воно називається “висота стояння дна матки”) – один з найпростіших тестів, що допомагають оцінити розвиток плоду. Якщо виміри укладаються в нормативні параметри, все йде добре, плід росте так, як і слід в ці терміни.

А ось якщо матка виявляється менше встановленого показника, є привід для тривоги. Причини затримки розвитку плоду можуть бути різними, але часто ми бачимо так звану плацентарну недостатність. Передумови до її появи – загроза переривання вагітності, що довго тягнеться, токсикоз, гіперандрогенія або перенесена жінкою вірусна інфекція, наприклад, грип.

Буває і навпаки: розміри матки більше визначених нормою. Це насторожуюче явище.

Занадто велика матка свідчить або про багатопліддя (у найпростішому випадку – а їх 80 на 1000 пологів – ви мама двійнят), або про дуже велику кількість навколоплідних вод. Таке ускладнення (саме ускладнення!) найчастіше викликане інфекцією. Звично це “асоціації” умовно-патогенних мікробів з вірусами – типу герпесу, інтомегаліваріуса, живучих в матковому ендометрії.

Таке трапляється, якщо у жінки були аборти, мимовільні викидні або істомико-цервикальна недостатність, коли порожнина матки до вагітності вільно “спілкувалася” з піхвою. Про те, що у вагітної багатоводність, скаже УЗД. Але лікар визначає цю патологію і при огляді: матка напружена, а при легкому поштовху в одну стінку інша, протилежна, “подається” немов від хвилі.

Якщо багатоводність наростає поступово, особливої небезпеки немає. А якщо рідина прибула різко, за короткий час, вагітність швидше за все перервуть, викликавши передчасні пологи. Тут вже йдеться про якусь катастрофу: або про аномалію плоду, або про неправильний розвиток плодових оболонок, або про те, що в матці гостра інфекція, вплив якої на дитину непередбачуваний.

Іноді вагітність не переривають, а роблять пункцію (прокол) навколоплідного міхура через передню черевну стінку і поволі випускають амніотичну рідину. Це дуже відповідальна процедура, оскільки не можна допустити відшарування плаценти.

Матка може бути дуже великою, якщо у жінки міома. Треба сказати, що наявність цієї доброякісної пухлини не впливає на перебіг вагітності (якщо тільки вона не росте в порожнину матки). Якщо у вас ще до вагітності знайшли міому, обов’язково повідомте про це лікаря. Вам потрібно контроль УЗД частіше, доктор повинен знати, як поводяться міоматозні вузли, що мають звичай збільшуватися разом з вагітністю, на якомусь етапі вони можуть запалитися. Тоді роблять термінові оперативні пологи – кесарів розтин. Під час операції, до речі, можуть прибрати міому  при сприятливому її перебігу.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...