23 лютого: що святкуємо?

23 fЩо ми святкуємо 23 лютого? День чоловіків? Ні. Ми відзначаємо День захисника Вітчизни. З чого все почалося? Зазирнемо до підручника історії.  У 1918 році 23 лютого почали відзначати день Робітничо-селянської Червоної Армії. Ще один привід святкування цієї дати — перемога над кайзерівськими військами під Псковом. Але це не зовсім так, адже після нетривалого бою під Псковом місто здалося, а влада підписали мирову угоду і прийняла всі умови німецьких військ. Так що ж все-таки святкуємо?

Протягом всієї історії це свято кілька разів перейменовували. Був час, коли люди жертвували для радянської армії продукти, речі і навіть гроші. Тоді це свято називали «День червоного подарунка». Ще раніше, до 1920 року цей день іменували «День Червоного офіцера». А ще — День гвинтівки, щоправда, недовго. Але вже в 1942 році свято набуло певної форми й отримало назву «День Червоної Армії і Флоту», а в 1946 році трансформувалося у «День Радянської Армії і Військово-Морського Флоту» (так воно називався до 1993 року). До речі, у ті післявоєнні часи свято зустрічали скромно, воно не було вихідним днем. Після того, як СРСР розпався, в деяких країнах все одно так і продовжують відзначати свято 23 лютого. Так, в Україні День захисника Вітчизни офіційно святкують з 1999 року. 23 лютого також є святковим днем в Росії, Білорусі та Казахстані.

І хоча деякі історики застерігають — святкування 23 лютого несе у собі небезпечні ідеологічні ухили для української нації — і пропонують вітати захисників 14 жовтня, на свято Покрови, в День українського козацтва, привітання у цей день приймають всі чоловіки, а  святкування проходить весело і з галасливими застіллями. Напевно, тому, що такі свята, як 23 лютого і 8 березня, вже давно виросли з якихось ідеологічних рамок і стали гендерними – «жіночим» та «чоловічим» днями.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...