• Без категорії

20 тиждень вагітності

20 тиждень вагітності
Як міняються зріст і вага вашого малюка

На цьому тижні довжина тіла дитини від верхівки до куприка в середньому дорівнює 14-16 см, вага складає близько 250 г.

Як міняється ваше тіло

Вас можна привітати – половина вагітності вже позаду. Як ви пам’ятаєте, вся вагітність триває 40 тижнів з дня останньої менструації, так що 20 тижнів – це своєрідний рубіж. Дно матки піднялося ще трохи і досягло пупка. Живіт продовжує рости, ви все більше повнієте. До 20 тижнів ви повніли не дуже помітно, тепер все інакше – ви регулярно додаватимете у вазі і об’ємі.

Вимірювання величини матки

Величину матки вимірюють для того, щоб прослідити, як росте плід. Тут ми приводимо всі розміри матки в сантиметрах, але лікарі часто користуються не сантиметровою стрічкою, а пальцями.

Щоб зміряти матку, необхідно мати точку відліку. Звичайно за точку відліку приймають пупок і лобковий симфіз. Лобковий симфіз, або лобкове зрощення, – це місце посередині нижньої частини живота, над сечовипускальним каналом, де зустрічаються кістки лобка. Залежно від зросту жінки лобковий симфіз розташований на 15-25 см нижче за пупок і на 2,5 – 5 см нижче за верхній край лобкового волосся. Лікар вимірює відстань від лобкового симфіза до дна матки, і зараз, на 20-му тижні вагітності, ця відстань рівна 20 см (дно матки знаходиться на рівні пупка). Надалі за тиждень матка зростатиме на 1 см, і через чотири тижні, коли ви знову підете до лікаря, вона підніметься над лобковим симфізом на 24 см.

Якщо на 20-му тижні матка піднялася значно вище – більш ніж на 28 см над лобковим симфізом, вам необхідно пройти ультразвукове обстеження: можливо, у вас двійнята або термін вагітності визначений невірно.

Якщо ж, навпаки, відстань від дна матки до лобкового симфіза мала (15-16 см), вам також призначать УЗД. В цьому випадку, якщо термін вагітності підрахований правильно, може йтися про внутріутробну затримку розвитку плоду.

Хочемо попередити недовірливих мам. Всі жінки різні, і вагітність у всіх протікає зі своїми особливостями. Діти теж відрізняються і зростом і вагою. Тому, якщо у вашої вагітної подруги розміри матки не співпадають з вашими, не панікуйте – це нормально.

Майте також на увазі, що у різних лікарів вимірювання можуть відрізнятися. Тому якщо ви потрапили на прийом до іншого доктора, то цілком вірогідно, що він визначить розміри матки трохи інакше. Це не помилка – просто тут не потрібна точність до міліметра. Але все таки краще, якщо вас вестиме постійно один і той же лікар: так простіше стежити за ростом і розвитком плоду. Якщо розміри матки відповідають нормі, значить, дитина росте як треба.

Але коли вони виходять за позначені межі, є привід для занепокоєння.

Якщо вас хвилює дуже, на ваш погляд, швидке або, навпаки, повільне збільшення ваших габаритів, порадьтеся з лікарем. Якщо щось не в порядку з вами або з малюком, доктор зможе запропонувати вам необхідне лікування.

Як росте і розвивається ваш малюк

Шкіра плоду

Шкіра вашого малюка розвивається з двох шарів: зовнішнього – епідермісу і внутрішнього – дерма. На самому початку ембріон покритий одним шаром клітин. Зараз, на 20-му тижні, цих шарів в епідермісі вже чотири. На одному з них нанесені лінії – в майбутньому вони сформують неповторний, генетично обумовлений узор на долонях, пальцях і стопах.

Дерма лежить під епідермісом. Вона утворює сосочки, проникаючі в глиб епідермісу. У них розташовані маленькі кровоносні судини – капіляри і нервові закінчення. За дермою розташований шар підшкірної жирової клітковини.

Шкіра новонародженого покрита білою пастоподібною речовиною – первородним мастилом. Це мастило починає вироблятися залозами на 20-й тиждень вагітності. Вона оберігає шкіру плоду від дії навколоплідних вод.

Волосся у плоду з’являється між 12-м і 14-м тижнем гестационного віку. Волосся утворюється з епідермісу, кінчик кожного волоска, так званий волосяний сосочок, занурений в шар дерми.

Перші волоски ростуть над верхньою губою і на бровах. До моменту народження вони звичайно замінюються новими, густішими.

Як міняєтеся ви

Вагінальні виділення

Під час вагітності виділення з піхви збільшуються. Це явище називається лейкоррея. Виділення звично білі або жовтуваті, густі. Не хвилюйтеся – це не інфекція. Лейкоррея викликана притоком крові, що збільшилася, до тканин піхви. До речі, цей притік крові дозволяє лікарю розпізнати вагітність вже на ранніх стадіях: слизиста оболонка піхви стає синьою або фіолетовою – симптом Чедвіка.

Якщо ви вагітні або припускаєте, що вагітні, і у вас з’явилися подібні виділення, не підмивайтеся за допомогою душу. Якщо виділення сильні, користуйтеся прокладками. Не носіть нейлонові колготки і білизну. Ластовиця на нижній білизні повинна бути з виляску.

Під час вагітності ви цілком можете підхопити яку-небудь інфекцію. При цьому виділення будуть жовтого або зеленого кольору, з поганим запахом. Крім того, у області піхви з’явиться відчуття паління і свербіння. Якщо у вас є хоч один з перерахованих симптомів, зверніться до лікаря. З хворобою цілком можна справитися, головне – не запустити її.

Як підмиватися під час вагітності

Лікарі не рекомендують підмиватися за допомогою душу. Спринцювання в цей період категорично заборонене! Якщо ви все-таки використовуєте душ, стежте, щоб напір був не дуже сильний: струмені не повинні проникати в піхву глибше, ніж на 2,5 см.

Використання душу може викликати кровотечу або, що набагато серйозніше, повітряну емболію. Повітряною емболією називається попадання повітря в кров, це може відбутися через великий натиск води в душі. Вона трапляється рідко, але наслідки можуть бути дуже важкими.

Свербіння в області живота

Із зростанням матки збільшується тиск на м’язи живота, розтягується і шкіра. Багато жінок скаржаться, що це викликає у них сильне свербіння. Свербіння є слідством розтягування шкіри на животі. Зняти або зменшити його вам допоможуть спеціальні лосьйони. Постарайтеся не чесати місця, що зудять, – цим ви тільки підсилите свербіння.

Розтягування м’язів живота

У міру того як росте дитина, м’язи живота напружуються і розтягуються. М’язи живота зверху прикріплені до нижніх ребер і йдуть вертикально вниз до тазу. Це прямі м’язи. Вони можуть розходитися посередині живота – це явище називається діастаз прямих м’язів живота.

Ви можете помітити, як розходяться ваші м’язи. Ляжте на спину, підведіть голову і напружте м’язи живота. Ви побачите посередині живота здуття і навіть відчуєте край м’яза з обох боків здуття. Таке напруження м’язів не викличе болю і не заподіє шкоди малюку. Те, що ви відчуваєте між м’язами, – це матка. Тут ворушіння дитини відчуваються дуже виразно.

Якщо ви носите першу дитину, ви можете зовсім не відчути розбіжності м’язів. З кожною подальшою вагітністю воно помітне все більше і більше. Після вагітності м’язи сходяться і розтяжки не так помітні. Але все-таки вони залишаються. За допомогою вправ можна укріпити м’язи живота, але все одно здуття залишиться. Бандаж теж не вирішує проблеми.

Це варто знати!

Слухаємо серце малюка

На 20-й тиждень вагітності, коли дитина починає ворушитися, за допомогою стетоскопа можна почути, як б’ється її серце. Стетоскопом користувалися лікарі для прослуховування серця пацієнта задовго до того, як були винайдені сучасні засоби: ультразвук, електрокардіограма.

Щоб слухати серце через стетоскоп, треба мати певний навик. Спочатку ви взагалі можете нічого не почути – звук дуже тихий. Але дитина росте, і її серце б’ється все голосніше.

Отже якщо спочатку ви нічого не чуєте, не панікуйте. Навіть лікарю, який користується стетоскопом постійно, не завжди вдається розпізнати биття серця малюка.

І ще одне зауваження: не сплутайте удари власного серця з серцебиттям малюка. Сердечко дитини б’ється дуже часто, роблячи 120-160 ударів в хвилину. У вас же частота серцебиття набагато нижча – 60-80 ударів в хвилину. Не соромтеся, попросіть доктора допомогти вам розібратися, де чиє серцебиття.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...