• Без категорії

17 тиждень вагітності

17 тиждень вагітності
Розвиток плоду

З’являється шкірна чутливість живота і сідниць. Завершується утворення всіх відділів провідної системи серця, які забезпечують його автоматичну роботу. Закінчується формування матки у плода жіночої статі.

Зачатки молочних зубів починають покриватися дентином (основна тканина зуба). Відбувається закладка постійних зубів. Зачаток постійного зуба знаходиться позаду кожного зачатка молочного зуба.

З цього тижня у плоду починає формуватися жировий прошарок, або підшкірно-жирова клітковина, яка бере участь у виробленні енергії і процесі обміну речовин.

На 17-му тижні вагітності вода складає 89 г загальної маси плоду, жир – 0,5 г. У доношеного новонародженого на 3,5 кг загальної маси доводиться 2,4 кг жиру.

На цьому тижні ви, можливо, вже відчуєте рухи малюка, а якщо ні, то це скоро відбудеться. Поки що він ворушиться не щодня, але із збільшенням терміну ворушіння будуть все сильніші і частіші.

Отже, ваш малюк вчиться користуватися всім, що у нього є.

Зокрема – вже може реагувати на гучні шуми, що виникають недалеко від Вас. Згідно з деякими науковими роботами, при використанні ультразвукового сканера можна побачити як плід змінює свою рухову активність після того, як спеціальний динамік, поміщений поряд з черевною стінкою матері, починає подавати звукові сигнали.

А це значить, що прийшов час активного естетичного розвитку Вашого малюка.

Починаючи з цього тижня, влаштовуйте “концерти по заявках слухачів”. Виконавець підійде будь-якій. Співайте самі, під акомпанемент або без нього.

Пробуйте різний репертуар – від народних до популярних пісень. Залучайте тата – якщо не хоче співати, то хай декламує вірші, або просто “розмовляє” з малюком.

Голос батька повинен потрапити в пам’ять дитини ще задовго до народження.

Як міняються зріст і вага вашого малюка

До цього тижня довжина малюка від верхівки до куприка дорівнює 11-12 см. За два тижні його маса подвоїлася і складає тепер близько 100 г. Зараз малюк розміром з розкриту долоню.

Як міняється ваше тіло

Дно матки розташовується на відстані 4-5 см нижче за пупок. Коли чоловік обіймає вас, він відчуває, як змінився ваш живіт. Вагітність вже стала помітна “неозброєним оком”, і вам час купувати одяг для вагітних – вільний і еластичний.

До цього часу ви набрали у вазі від 2,25 до 4,5 кг.

Як міняєтеся ви

З розвитком вагітності дно матки приймає сферичну форму. Матка сильніше росте в довжину – вгору, ніж завширшки, стаючи овальної форми. Вона вже заповнила малий таз і росте далі, підіймаючись до живота, скоро вона досягне печінки. Збільшуючись в розмірах, матка зсовує внутрішні органи вгору і до боків.

Матка не закріплена твердо на одному місці, але і не плаває вільно. Вона утримується в порожнині малого тазу за допомогою зв’язок в нижній частині і в районі шийки.

Коли ви стоїте, матка торкається передньої стінки живота, в цьому положенні вона легко промацується. Коли ви лежите, матка зміщується до хребта і порожнистої вени.

Круглі зв’язки прикріплені по сторонах матки в її верхній частині і йдуть до бічної стінки тазу. Під час вагітності, коли матка збільшується, ці зв’язки розтягуються. Вони стають довші і товщі. При ваших різких рухах зв’язки натягаються, що викликає неприємні відчуття або навіть біль. Причому біль може з’являтися як з однією, так і з обох боків, або з одного боку він буде сильнішим.

Цей біль не страшний, він свідчить лише про те, що матка росте. У разі виникнення болю спробуйте прилягти. А деякі жінки просто ігнорують неприємні відчуття.

Ваш організм нарощує об’єм циркулюючої крові. Це потрібно для того, щоб забезпечити потреби малюка, що росте, в кисні і живильних речовинах. Додалося роботи і Вашому серцю (адже для прокачування збільшеного об’єму крові потрібно більше зусиль).

Тому насосна функція серця зростає на 20%. Для Вас це може і не пройти непоміченим. Тому не дивуйтеся, якщо у Вас посилилося потовиділення і вагінальна секреція (виділення із статевих шляхів) – все це слідство більшої, ніж звично кількості рідини, що “гуляє” у Вашому організмі. Ці явища вимагають гігієнічної корекції, але не є небезпечними.

Проте якщо разом з болем з’являться і інші симптоми, наприклад кровотеча, виділення рідини, або біль стане дуже сильним, звертайтеся до лікаря.

Як ваші дії можуть вплинути на розвиток дитини

Ліки, що відпускаються без рецепту

Багато жінок вважають препарати, що відпускаються в аптеках без рецепту, абсолютно нешкідливими і приймають їх з будь-якого приводу, незалежно від того, вагітні вони чи ні. Більш того, дослідження показали, що під час вагітності прийом подібних препаратів збільшується.

Знайте, що наче абсолютно безпечні ліки можуть завдати шкоди плоду, що росте. При їх прийомі потрібно дотримуватися таких же запобіжних заходів, що і при користуванні ліками, що відпускаються по рецептах. Адже всі вони мають складний склад. Туди можуть входити аспірин, кофеїн або фенацитін, як в деякі знеболюючі засоби, або алкоголь. Наприклад, мікстури від кашлю і снодійні можуть містити до 25 відсотків спирту. Приймати їх під час вагітності – все одно що пити вино або пиво.

Не приймайте аспірин і препарати,  що його містять, оскільки аспірин викликає кровотечі, що може бути шкідливим для вас, особливе перед пологами.

Ще один засіб, з яким треба бути обережною, – ібупрофен. Він входить до складу багатьох препаратів, що відпускаються як по рецепту, так і продаються вільно. Були повідомлення про те, що він викликав небажані наслідки. А навіщо вам ризикувати?

Загальне правило, що стосується будь-яких ліків перш ніж почати їх приймати, порадьтеся з лікарем. Уважно читайте інструкції, особливо в частині безпеки для вагітних.

Деякі антацидні засоби, тобто нейтралізуючі кислоту, містять бікарбонат натрію, або питну соду. Надлишок натрію в організмі приводить до затримки рідини, запорів і газоутворення. В інші антацидні препарати входить алюміній, який також викликає запори і вступає в реакцію з іншими мінеральними речовинами. Треті ліки містять магній, передозування якого може призвести до отруєння.

Деякі препарати, що вільно відпускаються, можна приймати під час вагітності, але робити це треба з розумом. Будь-які ліки, не призначені лікарем, приймайте протягом не більш 48 годин. Якщо за цей час вони не допомогли, зверніться до лікаря, можливо, він пропише вам інший засіб.

Якщо ви погано себе почуваєте, вас насторожують будь-які симптоми, зверніться до лікаря і слідуйте його рекомендаціям. Але краще всього, якщо ви обійдетеся без ліків: вправи, здорова їжа, а головне – радість від майбутнього материнства допоможуть вам зберегти здоров’я і із задоволенням переносити ваше положення.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...