Вагітність – про все важливе для майбутніх мам

16-й тиждень вагітності

16 тиждень вагітності

16 тиждень вагітності
Розвиток плоду

В кінці 16 тижня довжина від голови до тазового кінця в зігнутому стані складає 12 см, вага 110 г. При огляді зовнішніх геніталій можна визначити стать плоду.

Голос матері і музика здатні досягати порожнини матки. З’являється реакція на звуки, хоча формування вуха завершується в 24 тижні. Мабуть, звукові коливання сприймаються за допомогою шкіри і кісткових структур. Плід може додавати у вазі у відповідь на прослуховування певної музики.

Як міняються зріст і вага вашого малюка

На цьому тижні довжина плоду досягає 11-11,5 см, а вага – близько 80 г.

Як міняється ваше тіло

Ваш малюк росте, збільшуються в розмірах матка і плацента. Шість тижнів тому матка важила 140 г, а зараз її вага складає приблизно 250 г. Об’єм навколоплідної рідини, в якій плаває малюк, збільшується до 250 мл. Ви можете намацати матку на відстані 7,5 см нижче за пупок.

Як росте і розвивається ваш малюк

Тепер його вушні раковини (те, що в ужитку називають “вухами”) розташовуються майже на своєму місці. Раніше вони знаходилися нижче (тобто ближче до шиї). Ще один штрих до портрета – практично повністю сформовані нігті.

Що стосується роботи нирок і сечового міхура, то і тут спостерігається прогрес – практично кожні 45 хвилин малюк вносить “внесок” до складу навколоплідних вод. Росте координація рухів рук і ніг. Та і сам малюк додав в зрості – його довжина вже майже 16 сантиметрів!

У малюка на голівці з’явився симпатичний пушок. Від живота відходить пуповина. Тепер вона прикріплена на тілі плоду нижче, чим раніше. Добре сформовані нігтики. Ніжки стали довші, ніж ручки. Малюк вже ворушить ними.

При проведенні УЗД на екрані монітора можна бачити рухи плоду. На цьому тижні Ви можете вперше їх відчути. Це більш вірогідно, якщо Ви вже народжували раніше, або відрізняєтеся сухуватою комплекцією.

Взагалі жінки відчувають ворушіння плоду при повторних вагітностях приблизно на 2-4 тижні раніше, ніж при першій. Відбувається це головним чином тому, що жінка вже знайома з цим відчуттям. У принципі те, що жінка не розпізнає ворушінь плоду при першій вагітності до 22-23 тижнів, зовсім не дивно: часто ці найперші ворушіння вельми делікатні, на відміну від стусанів, що щедро відпускаються плодом в пізніші терміни.

Перші ворушіння плоду можуть бути використані при обчисленні передбачуваної дати пологів. Хоча, як Ви самі розумієте, точність цього критерію не така вже велика.

Звично перші рухи, або ворушіння, плоду відбуваються між 16-м і 20-м тижнями вагітності: у всіх жінок по-різному. До того ж одна дитина може бути активнішою, а інша – менш активною. Навіть у однієї матері при різних вагітностях терміни перших ворушінь різні.

На що схожі перші ворушіння малюка? Багато хто порівнює ці відчуття з міхурами повітря або трепетанням. Часто ви навіть не відразу розумієте, що це ворушиться дитина. І лише через декілька днів до вас доходить, що це дає про себе знати ваш малюк.

Як міняєтеся ви

Визначення альфа-фетопротєїна

На цьому тижні Вам потрібно здати кров для визначення в ній рівню альфа-фетопротєїну (АФП), хоріонічного гонадотропіна (ХГ) і некон’югованого естріола (НЕ).

При деяких інвалідизуючих хворобах (наприклад, синдромі Дауна, черепно-мозковій грижі, аненцефалії, розщеплюванні передньої черевної стінки плоду і т.д.) рівні цих речовин в крові вагітних жінок можуть відхилятися від норми. З результатів дослідження можна запідозрити або виключити у плода наявність цих дефектів.

При рості малюка в його організмі виробляється білок альфа-фетопротєїн. Разом з сечею плоду він виділяється в навколоплідну рідину і звідти, проникаючи через плодові оболонки, потрапляє в кров матері. Правда, в навколоплідній рідині зміст альфа-фетопротєїна набагато вищий, ніж у вашій крові.

Кількість альфа-фетопротєїна в навколоплідній рідині вимірюють при амнеоцентезі, а в крові матері – при аналізі крові.

Аналіз крові на зміст альфа-фетопротєїна проводять на 16-18-й тиждень вагітності. Час аналізу повинен бути вибраний дуже точно, з урахуванням гестаційного віку і ваги матері.

Підвищений вміст альфа-фетопротєїну може свідчити про такі вади розвитку плоду, як розщеплювання хребетних дуг або аненцефалія – серйозні порушення в центральній нервовій системі. Деякі вчені знайшли зв’язок між низьким рівнем альфа-фетопротєїну і хворобою Дауна. Раніше це захворювання можна було розпізнати тільки за допомогою амніоцентезу. Тепер же хворобу Дауна можна визначити на ранніх термінах вагітності по аналізу крові матері.

Якщо при аналізі крові вміст в ній альфа-фетопротєїна виявилося вищим або нижчим за норму, лікар призначить подальші дослідження, можливо, амніоцентез. За допомогою УЗД також можна діагностувати розщеплювання хребетних дуг і аненцефалію і визначити точний термін вагітності.

Аналіз крові на вміст альфа-фетопротєїна не входить до числа обов’язкових, хоча в деяких штатах його роблять всім вагітним. Якщо вам його не призначили, попросіть лікаря все-таки зробити цей аналіз. Для вас він не представляє серйозної небезпеки, а сказати про розвиток малюка може дуже багато.

Несумісність крові матері і плоду

Вже при перших відвідинах гінеколога вам зробили аналізи на визначення групи крові – Про, А, В, АВ – і резус-фактор – позитивного або негативного. Ці дані мають дуже велике значення для розвитку вашого малюка. Якщо у вас резус-фактор позитивний, то вам нема про що турбуватися. А ось якщо негативний, то можливе виникнення резус-несумісності крові.

Якщо у вас кров резус-негативна і вам раніше робили переливання крові або вводили препарати на основі крові, то, можливо, відбулася сенсибілізація вашого організму, тобто ви стали чутливі до резус-фактора. А це значить, що у вашій крові почнуть вироблятися антитіла, нешкідливі для вас, але небезпечні для людини з резус-позитивною кров’ю. Сенсибілізація відбувається і в тому випадку, якщо у вагітної жінки кров негативна, а у плоду позитивна.

Якщо у малюка, як і у вас кров резус-негативна, то нічого страшного не відбудеться. Але якщо резус-фактор у дитини позитивний, то антитіла з вашої крові, проникаючи через плаценту в кров плоду, починають руйнувати її еритроцити. Це дуже серйозний стан: він викликає важку анемію, порушення кровообігу. Дитина може народитися з гемолітичною хворобою.

Раніше у жінок з резус-негативною кров’ю діти гинули або народжувалися ослабленими і хворими. На щастя, зараз цьому ускладненню можна запобігти за допомогою імуноглобуліну – препарату, одержаного з крові людини.

Ін’єкцію імуноглобуліном роблять на 28-му тижні вагітності. Її повторюють протягом 72 годин з моменту пологів, якщо малюк народився з резус-позитивною кров’ю. Якщо ж кров у нього резус-негативна, то після пологів імуноглобулін не вводять. В цьому випадку вам не потрібна була ін’єкція і на 28-му тижні, але тоді резус-фактор плоду був невідомий. Тому, щоб не ризикувати життям і здоров’ям малюка, вам вводили імуноглобулін.

Імуноглобулін резус-неагативним жінкам вводять і у випадках позаматкової вагітності, викидня, аборту, а також при виконанні амніоцентеза. Ці заходи покликані захистити вас від можливості сенсибілізації і утворення антитіл в крові. Пам’ятайте: ці антитіла небезпечні для вашого малюка.

Як ваші дії можуть вплинути на розвиток дитини

Амніоцентез

Амніоцентез – дослідження навколоплідних вод – проводять у разі потреби на 16-18-му тижні вагітності. З одного боку, на цих термінах матка вже достатньо велика, і дитина оточена великим об’ємом навколоплідної рідини, що дозволяє проводити цей тест. А з іншої – у батьків є час ухвалити рішення про переривання вагітності, якщо подібні думки приходили їм в голову.

Заздалегідь за допомогою ультразвуку визначають місцезнаходження плоду і плаценти в матці, щоб при заборі рідини не пошкодити їх. Дезинфікують і знеболюють ділянку живота над маткою. Потім через живіт в матку вводять голку і шприцом забирають близько 30 мл навколоплідної рідини для аналізу. Плодові клітини, що знаходяться в навколоплідних водах, вирощують і по них визначають відхилення в розвитку плоду.

Амніоцентез дозволяє діагностувати 40 вроджених вад розвитку з 400 відомих науці, тобто близько 10 відсотків. Ці вади наступні:

– Хромосомні мутації, зокрема хвороба Дауна. Ця група захворювань діагностується по дослідженню хромосом. Так само можна визначити і стать дитини.

– Кісткові хвороби, наприклад остеогенез недосконалий.

– Інфекції плоду, такі як герпес або краснуха.

– Хвороби центральної нервової системи, наприклад аненцефалія.

– Захворювання крові (гемолітичні захворювання), наприклад гемолітична хвороба.

– Природжені порушення обміну речовин (недостатнє вироблення ферментів або порушення хімічних реакцій), такі як цистінурія.

При проведенні амніоцентеза можливі наступні ускладнення: пошкодження плоду, плаценти, пуповини, занесення інфекції, переривання вагітності, передчасні пологи. Загибель плоду при проведенні амніоцентеза складає від 0,5 до 3 відсотків. Цю процедуру повинен виконувати тільки висококваліфікований фахівець.

Ультразвук, звичайно, допомагає ввести голку в матку, не зачіпаючи плід або плаценту, але 100-відсоткової гарантії безпеки він не дає. При амніоцентезі може виникнути кровотеча плоду і його кров потрапить в кровообіг матері. Якщо у матері і дитини різні групи крові або резус-фактори, то це може привести до сенсабілізації жінки. Як ми вже говорили, це небезпечно, тому, якщо у жінки резус-фактор негативний, перед амніоцентезом їй необхідно ввести імуноглобулін.

Exit mobile version