• Без категорії

15-й тиждень вагітності

15 тиждень вагітності
Звичайно в цей час в сім’ї всі прагнуть допомогти, підтримати вас. Заохочуйте будь-яку участь домочадців – приємні сумісні клопоти зближують сім’ю.

Розвиток плоду

Гормони виконують виняткову роль на всіх етапах антенатального розвитку організму. До 2 – 3 місяців плід розвивається під впливом гормонів матері, які проходять через плаценту (стероїдні гормони), а також гормонів плаценти. Потім починають вироблятися власні гормони плоду. Вироблення гормонів у новонародженого дуже мале, проте цей недолік компенсується гормонами матері, що поступають з грудним молоком.

Як міняються зріст і вага вашого малюка

На 15-му тижні вагітності довжина плоду від верхівки до куприка складає 9,3-10,4 см, а вага близько 50 г. За розміром він схожий на м’яч для гандболу.

Як міняється ваше тіло

Тепер ви вже можете намацати матку на рівні 7-10 см нижче за пупок. Ваша вагітність ще не так впадає в очі стороннім, якщо ви носите звичний верхній одяг для вулиці. Але її вже неможливо приховати, якщо ви надінете купальник.

Ще дуже рано, щоб відчувати рухи дитини, але через тиждень-другий ви їх відчуєте!

Як росте і розвивається ваш малюк

Швидкий ріст вашої дитини продовжується. Шкіра у неї ще дуже тонка, крізь неї можна бачити кровоносні судини. Тонкі волоски, так зване пушкове волосся (lanugo hair) покривають все її тіло.

В цей час дитина вже може смоктати свій великий палець. Це звичайно добре видно при ультразвуковому обстеженні. Очі продовжують зсовуватися до середини обличчя, але все ще широко розставлені.

Продовжують розвиватися вушні раковини, вони тепер більше схожі на нормальні вуха. В цілому дитина придбаває все більш звичні людські риси.

Кістки вже сформувалися і стають все міцнішими завдяки накопиченню кальцію (процес утворення кісткової речовини називається осифікація). Якщо зараз провести рентгенівське просвічування, то можна буде побачити скелет дитини.

На голові малюка з’являється волосся. Звичайно, це ще не те волосся, яке Ви згодом будете старанно розчісувати.

Шкіра ще дуже тонка, а за кольором – ближче до червоної, ніж до рожевої. Учені підрахували – в цей час крихітне сердечко малюка “прокачує” близько 23 літрів крові в добу!

Плід періодично спорожняє свій сечовий міхур. Сеча поступає в амніотичну рідину, чим підтримує її склад. Проте сеча Вашого малюка – далеко не найголовніший компонент навколоплідних вод, принаймні, зараз. Вони виробляються клітинами плодового міхура.

Навколоплідні води “обновляються” 8 – 10 разів на добу! Це дозволяє підтримувати їх стерильність при збереженні потрібного хімічного складу (співвідношення води, мінералів і органічних речовин).

Значення плодового міхура і амніотичної рідини для малюка велике. Це і захист від механічних пошкоджень, і забезпечення свободи рухів, і істотна допомога в розвитку легенів, нирок, травної системи. Не говорячи вже про те, що амніотична рідина – це перше в житті Вашого малюка незаселене середовище .

Він активно її вивчає, обмінюється з нею інформацією і хімічними речовинами.

Окремо потрібно сказати про комфортність цього середовища.

Уявіть – тепла, чиста, практично прозора рідина, що згладжує суворі реалії нашого світу – закон всесвітнього тяжіння, сліпуче світло і хаос індустріальних шумів.

Чудове відчуття невагомості, неяскраве освітлення, магічні відтінки будь-яких звуків, що проходять через навколоплідні води – недивно, що більшість людей назавжди зберігає підсвідому любов до обстановки, в якій вони провели перші дев’ять місяців свого життя.

Невтомні японські вчені сконструювали “штучну матку” – спеціальну камеру, в якій імітуються внутріутробні умови.

Це ємність, виготовлена з пружних матеріалів, заповнена особливою рідиною, в якій може розміститися доросла людина, якщо прийме позу, характерну для плоду. За словами людей, що побували усередині “штучної матки”, такого відчуття захищеності, комфорту і релаксації вони не відчували ніколи (краще сказати – давно).

Водне середовище – звичне і улюблене для плоду середовище. Саме тому величезну популярність в світі набула ідея пологів у воді або ідея раннього навчання малюків плаванню.

Саме тому в передових педіатричних клініках для реабілітації новонароджених з різними відхиленнями використовуються вправи у воді, а також техніку “сухої імерсії” (тобто моделювання невагомості, такої звичної для малюка, що недавно з’явився на світ).

І саме тому Вашою задачею буде перетворення звичного купання Вашого спадкоємця (або спадкоємиці) в чарівне священнодіяння, що дарує малюку радість.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...