• Без категорії

14 тиждень вагітності

14 тиждень вагітності
Ви коли-небудь вдумувалися в значення слова “вагітність”? Походить воно від слова “вага”, а ранній токсикоз дуже сприяє бажанню приставити до терміну “вага” ще і визначення “тяжка”. Проте ось Вам парадокс – багато жінок стверджують, що усвідомили свою вагітність якраз в той час, коли лещата токсикозу слабшали.

Відчуття прийдешнього материнства дійсно найчастіше з’являється на межі першого і другого триместру вагітності.

Розвиток плоду

Плід реагує на речовини, розчинені в амніотичною рідині : молочну, піровиноградну, лимонну кислоти, креатинін, сечовину, амінокислоти, білки і солі. Ковтальні рухи максимальні у відповідь на солодке, мінімальні – на кисле і гірке.

Рухи плоду – в повному об’ємі (спонтанні, з періодами активності і відпочинку). З’являються рухи нижньої щелепи. Ручки взаємодіють з іншими частинами тіла і з пуповиною. З’являються смакові відчуття.

З’являється одна з форм спонтанної активності м’язів плоду – дихальні рухи. Частота дихальних рухів висока – 40 – 70 в 1 хв.

Продовжують активно розмножуватися статеві клітини (овогонії) у плодів жіночої статі. До моменту народження число овогоній прогресивно зменшується і складає близько 4 – 5% від початкового. Загальне число статевих клітин до моменту народження складає близько 300 000 – 400 000.

Як міняються зріст і вага вашого малюка

Тепер довжина плоду від верхівки до куприка складає 8-8,9 см, а вага приблизно 25 г. Розміром він з ваш кулак.

Як міняється ваше тіло

Зараз вільний одяг для вагітних вже просто необхідний. Деякі жінки намагаються вийти з положення, не застібаючи ґудзики або блискавку на брюках або використовуючи замість них гумки або шпильки. Інші носять одяг на розмір більше, але це рятує їх ненадовго. Зовсім скоро ви станете ще більшлю. Ви одержите від вагітності більше задоволення і відчуватимете себе набагато зручніше, якщо перейдете на одяг вільного крою.

Звично жінки, у яких вагітність не перша, скаржаться на те, що живіт з’являється раніше, розташований нижче і вони стають “ще товщі, ніж минулого разу”. Майже всі жінки помічають подібні зміни в собі з кожною новою вагітністю.

Насправді все залежить від того, як протікала ваша попередня вагітність. Пам’ятайте, який у вас був живіт. Ваша шкіра і м’язи були розтягнуті, щоб вміщати матку, плаценту і дитину. Шкіра і м’язи на животі після пологів ніколи не повертаються в колишній стан. При наступній вагітності вони швидші пристосовуються до розтягування під тиском матки. Цим і пояснюється той факт, що живіт з’являється раніше і стає більшим, ніж минулого разу.

Щоб переконатися в цьому, спробуйте встати і подивитися вниз, на свій живіт. Нижче за пупок ви помітите “звисаючу” складку шкіри. Вона не помітна, коли ви лежите, та варто вам встати, і вона тут як тут. І її не позбавитися ніякими хитрощами. Ця “зайва” шкіра примушує багато жінок після пологів робити пластичну операцію для її видалення.

Як росте і розвивається ваш малюк

До цього тижня вуха вашої дитини перемістилися з шиї в нормальне положення з боків голови, очі змістилися ближче до середини обличчя, шия продовжує витягуватися. Підборіддя вже не лежить на грудях.

Статеві відмінності стають все більш очевидними. Зовнішні геніталії продовжують розвиватися. По них тепер ще легше відрізнити хлопчика від дівчинки.

Малюк вже виробляє сечу і виділяє її в навколоплідні води. Він також “тренується” в диханні, втягуючи навколоплідні води (амніотична рідина) в легені і виштовхуючи її з легень назад.

Підшлункова залоза починає виробляти інсулін – гормон, дуже важливий для обміну речовин і росту.

Як міняєтеся ви

Папіломи і родимі плями

Під час вагітності на шкірі можуть змінитися або вирости папіломи і родимі плями. Папіломи – це шкірні вирости (м’які бородавки). У вагітної вони можуть з’явитися або вирости в розмірах, якщо вже були раніше. Родимі плями також можуть з’явитися, а існуючі раніше – змінити розмір і колір (стати темнішими). Необхідно встановити причини таких змін, тому, якщо ви їх знайдете, покажіть своєму лікарю.

Кондиломи

Якщо у вас з’явилися бородавки в районі родового каналу навколо піхви або поблизу заднього проходу, обговоріть це з лікарем. Бородавки в цій частині називаються кондиломами, або загостреними бородавками. Поява кондилом викликана вірусом папіломи, що фільтрується. Вони можуть серйозно ускладнити вагітність, виростаючи до таких розмірів, що закупорюють родовий канал і перешкоджають пологам. У таких випадках може бути необхідний кесарів розтин, хоча трапляються подібні ускладнення досить рідко.

Кондилома може виявитися досить крихкою і злегка кровоточити, що також ускладнює пологи. Ще одна проблема при пологах – можливе зараження вірусом новонародженого. Є дані про те, що в таких випадках у новонароджених з’являються бородавки на голосових зв’язках і викликані вони саме проходженням дитини через піхву, заражену вірусом папіломи. Це небажане ускладнення, хоча і не є серйозною загрозою.

Існують різні погляди на ускладнення, що викликаються кондиломами в родовому каналі. Не всі лікарі згодні з тим, що при пологах необхідно робити кесарів розтин, щоб уберегти дитину від контакту з ними. Обговоріть цю проблему зі своїм лікарем, якщо у вас є кондиломи.

Кондиломи піддаються лікуванню. Методи лікування охоплюють такі заходи, як змазування бородавок лікарськими препаратами, видалення засобами звичної або лазерної хірургії, заморожування або припікання. Проте краще поклопотатися про це завчасно, оскільки деякі методи лікування не бажані під час вагітності. Ще одна причина, щоб наперед позбавитися кондилом, полягає у тому, що вони спотворюють результати зіскоб-мазка.

Як ваші дії можуть вплинути на розвиток дитини

Рентген, комп’ютерна томографія

Деяких жінок турбує таке питання, як обстеження із застосуванням рентгенівського проміння під час вагітності. Чи не може це зашкодити дитині? Чи можна проходити такі обстеження під час вагітності? Які можливі наслідки?

Обговоримо спершу рентгенівське проміння. До вагітних жінок їх потрібно застосовувати з обережністю. Якщо у вас є які-небудь підозри, що ви вагітні, обов’язково скажіть про це лікарю або дантисту, перш ніж проходити рентген.

Не встановлений безпечний рівень опромінювання плоду, що розвивається, рентгенівським промінням. Небезпека для дитини полягає в підвищенні ризику мутацій і подальшого розвитку раку. Деякі лікарі впевнені, що безпечного рівня опромінювання для плоду взагалі не існує. Частина лікарів вважають, що розвиток дитячої лейкемії пов’язаний з тим, що діти піддалися опромінюванню до народження.

Бувають випадки медичної необхідності в рентгенівському обстеженні під час вагітності. Такі захворювання, як запалення легенів або апендицит трапляються і у вагітних. Обговоріть зs своїм лікарем, наскільки це обов’язково. Ви несете частину відповідальності за можливі наслідки, якщо не повідомите лікаря про те, що ви вагітні або потенційно вагітні ще до того, як обстеження буде проведене. Будь-яке обстеження слід обговорити з лікарем до його проведення, а не після.

Комп’ютерна томографія – це форма спеціалізованого рентгенівського обстеження. Дана технологія має на увазі комп’ютерну обробку даних рентгенівського просвічування. Багато дослідників упевнені, що рівень опромінювання, одержуваний плодом при проведенні комп’ютерної томографії, набагато нижче, ніж при звичному рентгенівському обстеженні. Проте і томографію необхідно застосовувати з обережністю, коли невідома дія на плід навіть тієї невеликої дози опромінювання, яку він при цьому одержить.

З’являється все більше даних про небезпеку опромінювання для плоду, що розвивається. Ризик найбільш великий між 8-м і 15-м тижнями вагітності (вік плоду 6-13 тижнів). Багато дослідників упевнені, що єдиний безпечний для плоду рівень опромінювання – нульовий.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...