13 тиждень вагітності

13 тиждень вагітності
Ласкаво просимо в другий триместр! Якщо, всупереч прогнозам, явища токсикозу продовжують  Вам докучати – не зневіряйтеся. Полегшення не за горами.

Розвиток плоду

У плоду формуються всі 20 зубів. Підшлункова залоза починає виробляти інсулін. У селезінці вперше з’являються В-лімфоцити з імуноглобуліновими рецепторами. У плоду чоловічої статі починається розвиток передміхурової залози (простати). Активно розмножуються статеві клітини (овогонії) у плодів жіночої статі.

Як міняються зріст і вага вашого малюка

Ваш малюк зараз росте дуже швидко! Його довжина від верхівки до куприка лежить в межах 6,5-7,8 см, а вага складає 14-20 г. За розмірами він нагадує персик.

Як міняється ваше тіло

Ваша матка досить істотно збільшилася. Ви вже можете намацати її в нижній частині живота, приблизно на 10 см нижче за пупок. На 12-му і 13-му тижнях матка заповнює собою тазостегнову область і починає рости вгору, в черевну область. Відчуття таке, ніби усередині вас м’яка, гладка куля.

Тепер, ймовірно, ви вже додали у вазі. Якщо вас мучила уранішня нудота вагітних і викликала у вас огиду до їжі, то вага не збільшилася або навіть трохи знизилася. Але якщо ви відчуваєте себе добре, то із ростом дитини неминуче збільшується і ваша вага.

Як росте і розвивається ваш малюк

Приблизно в цей час закінчується ембріональний період і починається період розвитку плоду. Він характеризується швидким ростом тканин і органів дитини, які вже сформувалися протягом попередніх двох тижнів.

У цей період вроджені вади, як правило, не утворюються. Проте наркотики і інші шкідливі дії, такі як перенапруження або радіація, можуть знищити деякі важливі клітини плоду у будь-який час вагітності. Уникайте таких дій.

Активний ріст плоду починається з цього тижня, а закінчується 24-м тижнем вагітності. В порівнянні з 7-м тижнем довжина плоду збільшилася удвічі. Зміни у вазі плоду найбільш значні з 8-го по 10-й тиждень вагітності.

Спостерігається цікава особливість – відбувається поступове уповільнення темпів росту голови дитини в порівнянні з тулубом. Якщо під час 13-го тижня голова складає приблизно половину довжини від потилиці до сідниць, то на 21-му тижні вона складатиме лише третину цієї довжини. А до моменту пологів голова дитини складає приблизно п’яту частину тулуба! Таким чином, тіло починає рости швидше, ніж голова.

Обличчя дитини починає придбавати звичні людські риси. Очі, що з’явилися спочатку з боків голови, сходяться ближче один до одного на обличчі. Вуха займають нормальне положення з боків голови.

Зовнішні статеві органи розвинені вже достатньо, щоб відрізнити хлопчика від дівчинки.

Кишечник спочатку розвивався у вигляді потовщеного пупкового канатика зовні тіла. Тепер він починає втягуватися всередину тіла плоду. Якщо цього не відбудеться – кишечник залишиться зовні тіла до самого моменту пологів, така аномалія називається омфалоцеле (грижа пупкового канатика). Це вельми рідкісне явище, зустрічається в одному випадку з десяти тисяч. Дитині роблять хірургічну операцію, і згодом вона стає цілком здоровою.

Як міняєтеся ви

У вас пропала талія! Звичний одяг тисне – пора переходити на одяг вільного крою для вагітних.

Розтяжки

Стриї (або розтяжки) з’являються часто і в різному ступені на різних стадіях вагітності. Розтяжки і рубці можуть виникнути на самому початку вагітності, звично на животі, грудях і стегнах або сідницях. Після вагітності вони звичайно наближаються за кольором до решти ділянок шкіри, але не зникають зовсім.

Поки немає способів запобігти або вилікувати розтяжки. Жінки пробують різні лосьйони з найрізноманітнішими інгредієнтами – від ланоліну до алое і мінеральних масел. Лосьйони не шкідливі для вагітних, але і користі від них, як правило, ніякої.

Свербіння

Свербіння (pruritus gravidarum – короста вагітних) – це досить поширений симптом вагітності. На шкірі завжди є уражені ділянки, які сверблять. Приблизно 20 відсотків вагітних страждають від свербіння, звично на пізніших тижнях вагітності, але іноді і раніше. Свербіння може початися при другій вагітності (і подальших), а також при використанні контрацептивів у формі пігулок. Воно не несе в собі ніякої небезпеки для дитини.

Лікувати свербіння можна антигістаміном або заспокійливими лосьйонами, що містять ментол або камфору. Часто лікування не вимагається.

Зміни грудей

Ви, ймовірно, вже помітили деякі зміни грудей.

Ваші груди складаються з власне залоз, зв’язуючої тканини, яка забезпечує їй форму, і жирової тканини, що виконує захисну функцію. Мішечки, що роблять молоко, називаються альвеолами. Вони сполучені з молочними ходами, а ті в свою чергу ведуть до соска.

До вагітності вага кожної частини грудей складає приблизно 200 г. Під час вагітності груди збільшуються як за розмірами, так і по вазі. До кінця вагітності вага кожної з грудей може складати від 400 до 800 г, а при годуванні – і ще більше!

Розміри і форма жіночих грудей можуть істотно розрізнятися. Залози, як вже було сказано, з’єднуються з молочними ходами, які ведуть до соска. Кожен сосок містить нервові закінчення, м’язові волокна, сальні і потові залози, а також близько 20 молочних ходів.

Сосок оточений ареолом – навколососковим кружком, що пігментується. До вагітності ареол звично рожевий, а під час вагітності і годування стає коричневим або червоно-коричневим. Потемнівший ареол може служити візуальним сигналом для немовляти.

Під час вагітності в грудях відбуваються багато змін. На перших тижнях поширений симптом вагітності – колення або подразнення грудей. Приблизно після 8-го тижня вагітності груди починають рости в розмірах через розвиток усередині них залоз і молочних ходів.

Ви можете помітити, що під шкірою проступили вени. Під час другого триместру в грудях починає вироблятися жовтувата рідина – молозиво. Іноді вона з’являється з сосків при легкому масажі Якщо груди дуже швидко збільшуються в розмірі, на них можуть з’явитися розтяжки, подібні тим, що з’явилися на животі.

Груди утворюються на лінії залозистих тканин, названі молочною лінією (лінією молочних залоз).

Проте іноді з’являються “додаткові” молочні залози. Це явище називається полімастія – наявність подвійних грудних залоз. Додаткові соски або навіть маленькі частки грудей можна побачити нижче за звичні груди на молочній лінії. При цьому можуть бути присутніми тільки соски – гипертелія – або тільки груди без сосків – гипераденія.

Як додаткові грудні залози реагують на вагітність, залежить від кількості в них тканин. Набухання цих тканин в період годування може викликати болі.

Запори

Самий час обговорити ще один не дуже приємний сюрприз, який Її Величність Вагітність підносить багатьом жінкам. Маються на увазі запори. Вони можуть з’явитися якраз в цей час. Хоча можуть “вшанувати” Вас своєю присутністю і раніше, і пізніше за цей період.

Причини запорів полягають в ослабленні перистальтичної (пам’ятайте це слово?) активності Вашого кишечника. Це значить, що харчові маси просуваються по ньому без особливого ентузіазму, затримуються і стають щільними.

Порушують перистальтику кишечника гормональні зміни у Вашому організмі (згадувані вже у котрий раз!).

Певний внесок вносить і матка, що росте. Вона залишає в черевній порожнині все менше місця для кишечника. Хоча, заради справедливості, треба помітити, що розміри матки особливо сприяють запорам не зараз, а на пізніших термінах вагітності.

Запори не обіцяють майбутній мамі нічого хорошого. Мало того, що це явище малоприємне саме по собі, можливі ще і ускладнення. Найнеприємнішим з них є так званий геморой.

Це варикозне розширення вен прямої кишки, формою схоже на різні за розміром вузлики (одиничні або множинні, гроноподібні).

Розташовуються гемороїдальні вузли зовні (у області заднього проходу) або всередині (далі по ходу прямої кишки).

Гемороїдальні вузли зустрічаються під час вагітності нерідко, і при належній до них увазі “поводяться” цілком пристойно.

Проте постійна напруга, яка виникає під час запорів, може погіршувати стан гемороїдальних вузлів – вони можуть запалюватися, набухати, служити причиною болю і кровотеч. І якщо уникнути появи варикозних вузлів вдається лише небагатьом щасливцям, то попередити ускладнення геморою – задача здійснима практично для всіх. А для цього треба негайно оголосити війну запорав.

Ось декілька порад:

* Збагатіть свою дієту рослинними продуктами, що містять клітковину (див. статтю про живлення). Клітковина перетравлюється не повністю і дає “об’єм” стулу, а значить – примушує Ваш кишечник трудитися. Правда, деякі продукти (боби або скажемо, капуста) іноді підвищують газоутворення і тому можуть викликати здуття кишечника. Ними захоплюватися не треба. Ну а якщо вже це трапилося – спробуйте випити чашку-другу ромашкового чаю або прийміть 2 – 3 пігулки активованого вугілля. Малюку Ви цим точно не нашкодите.

* Спробуйте продукти з природним послаблюючим ефектом. Наприклад, буряк тертий або у вигляді соку багатьом жінкам дозволяє справитися із запорами. Непоганий ефект спостерігається від десертної ложки меду, доданої в 100 – 150 мл кип’яченої води. Випивати цей “еліксир” треба натщесерце, після чого можна 10-15 хвилин полежати на правому боці, підклавши під нього помірно теплу грілку. Поговоріть з подругами – напевно хто-небудь відкриє Вам свій секрет перемоги над запорами. Це можуть бути пшеничні висівки, морська капуста або сливове пюре, а також ще півтори сотні перевірених засобів. Прислухайтеся до своєї інтуїції – якщо запропонований спосіб Вас бентежить, то не вдавайтеся до нього, не одержавши поради фахівця. Особливо це торкається проносних медикаментів. Призначати їх повинен тільки лікар.

* Уникайте захоплення продуктами із закріплюючим ефектом (деякі сорти груш, черемхове вариво, мак у великих кількостях і ін.). І без них причин для запорів достатньо.

* Підтримуйте в міру можливості нормальний руховий режим. Гуляйте пішки, не відмовляйте собі в задоволенні іноді відвідати басейн, не забувайте про фізичні вправи.

* Якщо всі ці заходи Вам не допомогли – зверніться до лікаря. Зараз у продажу є великий вибір різних послаблюючих засобів і фахівець допоможе Вам вибрати оптимальне.

Як ваші дії можуть вплинути на розвиток дитини

Зараз багато жінок працюють навіть під час вагітності. Тому до лікарів звертаються як жінки, так і працедавці з приблизно наступними питаннями: Наскільки це безпечно? Чи можна працювати весь термін вагітності? Чи не пошкодить робота здоров’ю дитини?

Пов’язана з вагітністю непрацездатність має на увазі:

– Власне вагітність.

– Ускладнення вагітності, такі як токсемія, передчасні пологи або медичні проблеми.

– Шкідлива дія хімічних речовин або радіації на виробництві.

Важко оцінити фактичний рівень ризику для вагітної на певній роботі. В більшості випадків дослідження можливих шкідливих для плоду чинників не проводяться. Тому необхідно постаратися знизити ризик для матері і дитини, давши в той же час можливість жінці працювати без побоювань. Здорова жінка на нормальному робочому місці може працювати хоч весь термін вагітності. Проте для неї необхідно створити поліпшені умови, наприклад, не примушувати довго стояти. Встановлено, що у жінок, які вимушені довго стояти в одній позі, підвищується вірогідність передчасних пологів і народження слабких, недоношених дітей.

Поговоріть як з лікарем, так і з працедавцем. Якщо виникнуть проблеми, такі як передчасні перейми або кровотеча, прислухайтеся до порад лікаря. Якщо він запропонує вам спокій і постільний режим, кидайте роботу. На пізніших стадіях вагітності вам потрібен скорочений робочий день або перехід на легшу роботу. Будьте розсудливі. Робота “на знос” не принесе користі ні вам, ні вашій дитині і лише ускладнить вагітність

Поділитися в...

Вас може зацікавити...

1 Коментар

  1. 10/11/2013

    […] Другий триместр вагітності, який триває з початку 13-го тижня до кінця 27-го – найоптимальніший період для […]