• Без категорії

12 тиждень вагітності

12 тиждень вагітності
Як міняються зріст і вага вашого малюка

Ваша дитина важить зараз від 8 до 14 г. Її довжина від маківки до куприка складає приблизно 60 мм. Розмір дитини майже подвоївся за останні три тижні! Тепер довжина плоду – надійніший показник розвитку, ніж вага.

Як міняється ваше тіло

За ці 12 тижнів ваша вага могла не змінитися, а могла і збільшитися на пару кілограмів. Якщо вас мучить уранішня нудота вагітних, ви могли навіть скинути близько кілограму. Середній приріст ваги під час вагітності складає 11,4-15,9 кг. Найшвидше вага зростає в кінці вагітності. Якщо за минулі 12 тижнів ви додали від 1,8 до 3,6 кг, то це цілком нормально. До кінця 12-го тижня ваша матка стає дуже великою, щоб уміщатися в тазостегнових кістках. Ви можете відчувати її над лобковою кісткою (лобковим зчленовуванням). Матка володіє чудовою властивістю розтягуватися під час вагітності. Вона повернеться до колишніх розмірів через декілька тижнів після пологів. А зараз вона росте вгору, заповнюючи собою спочатку тазостегнову область, а потім черевну. До початку вагітності матка майже тверда. Її об’єм складає всього 10 мл і навіть менше. В процесі вагітності вона перетворюється на порівняно тонкостінний м’язовий мішок, що вміщає в собі плід, плаценту і навколоплідні води. До кінця вагітності її об’єм може досягати 5-10 л. Таким чином, її місткість збільшується в 500 і навіть в 1000 разів! Вага матки також міняється. Якщо до вагітності вона важить приблизно 70 г, то після пологів – 1100 г. Ріст стінки матки в перші декілька місяців вагітності стимулюється двома гормонами – естрогеном і прогестероном. Пізніше за стінку матки розтягуються і стають тонкими під тиском росту дитини і стінки плаценти.

Як росте і розвивається ваш малюк

Після 12-го тижняі нові органи вже не утворюються, але ті, що вже є продовжують рости і розвиватися. На 12-му тижні можна почути серцебиття дитини за допомогою спеціального приладу (не стетоскопа), який називається доплер. Він підсилює звук серцебиття достатньо, щоб його можна було почути. Скелет дитини, який почав розвиватися раніше, тепер знаходиться у фазі осифікаціії – утворення кісткової речовини. Пальці рук і ніг розділилися, нігті продовжують рости. На тілі з’являються окремі ознаки волосся. Зовнішні статеві органи достатніх розмірів, щоб упевнено визначити стать дитини. Шлунково-кишкова система (тонка кишка) вже здатна скорочуватися і проштовхувати через себе їжу. Вона може активно поглинати глюкозу і цукор. Гіпофіз у підстави черепної коробки починає виробляти безліч гормонів. Гормони – це біологічно активні хімічні речовини, що виробляються в одних частинах тіла і впливають на інші. Гормони розділяються на гормони росту, кортикотропні гормони (АКТГ), пролактин, лютенізуючий гормон (ЛГ) і фолікулостимулюючий гормон (ФСГ). Продовжує розвиватися нервова система. Ваша дитина починає ворушитися, але ви, можливо, відчуєте це тільки через місяць або два. Локальна стимуляція плоду може примусити його примружитися, відкрити рот, поворушити пальцями рук або ніг. Об’єм навколоплідної рідини неухильно зростає. Зараз він складає 50 мл. Поки що ця рідина нагадує плазму (неклітинну частину) вашої крові, за винятком того, що в ній набагато нижчий вміст білка.

Як міняєтеся ви

Для багатьох вагітних цей тиждень знаменує початок “корінного перелому” в самопочутті. Сподіваємося, що Ви теж потрапили в число щасливців і Ваш ранній токсикоз ослабив свою “хватку”. В цей час плацента бере на себе провідну роль у виробленні гормонів, необхідних для підтримки вагітності. Раніше, як Ви пам’ятаєте, це було прерогативою жовтого тіла, що утворилося на місці доспілої яйцеклітини. Саме воно і терзало Вас всі ці 2,5 місяці. Тепер Ви маєте нагоду трохи позловтішатися: жовте тіло починає в’янути. Проте будьте великодушною – пробачте всі його “витівки” і проводьте добрим словом. Врешті-решт, у тому, що у Вас скоро з’явиться чудовий малюк, є і заслуга жовтого тіла, причому чимала! На жаль, у деяких вагітних прояви токсикозу можуть зберігатися і далі. Особливо, якщо вагітність багатоплідна. Живіт не дуже великий, і ви, ймовірно, відчуваєте себе цілком комфортно. Ви можете носити або не носити одяг для вагітних. Якщо це ваша перша вагітність, то вам ще в пори звичний одяг. Якщо ж вагітність не перша, то живіт з’являється звичайно раніше, і вам пора перейти на вільніший одяг. Більшим стає не тільки живіт, але і груди. Якийсь час в них може відчуватися свербіння. Ви могли помітити, що додали у вазі також ноги і, можливо, боки.

Зміни шкіри

Можуть відбутися і деякі зміни шкіри. У багатьох жінок в середній частині живота шкіра стає помітно темнішою, іноді з’являється подовжня темно-коричнева смуга. Іноді коричневі плями різних розмірів з’являються на обличчі і на шиї. Це явище називається хлоазма (гиперпігментація шкіри вагітних), або маска вагітних (маткова меланодермія). На щастя, всі ці плями звичайно проходять після пологів. Такі ж зміни в пігментації шкіри можуть викликати контрацептиви у формі пігулок. Можливі також судинні зміни на шкірі – судинна зірочка, телеангієктазія (локальне розширення дрібних судин) або ангіома (судинна пухлина). Виявляються вони у вигляді невеликого червонуватого здуття на шкірі з “проміннячками”, що розходяться в сторони. Найчастіше вони зустрічаються на обличчі, шиї, верхній частині грудей і на руках. Подібні почервоніння долонь називаються долонною еритемою. Судинна зірочка і долонна еритема часто виявляються одночасно. Вони зникають майже відразу після пологів. Причина їх, ймовірно, криється в підвищеному рівні естрогену під час вагітності.

Як ваші дії можуть вплинути на розвиток дитини

У деяких жінок складається помилкове уявлення, ніби під час вагітності вони можуть їсти все, що хочуть. Не попадайтеся на цю вудку! По-перше, надмірний приріст ваги не принесе користі ні вам, ні вашому малюку. Дитина від цього почуватиме себе тільки гірше, а пологи можуть ускладнитися. По-друге, вам важче буде скинути зайву вагу після пологів, коли всі жінки мріють “вписатися” в свій звичний одяг і виглядати так само, як вони виглядали до вагітності. Надмірне споживання їжі під час вагітності зробить цю мету недосяжною.

Недоброякісна їжа

Якщо раніше ви харчувалися абияк, то з настанням вагітності про цю звичку треба забути! Тепер цей спосіб життя може не кращим чином позначитися не тільки на вас, але і на вашій дитині. Якщо ви мали звичай пропускати сніданок, “перехопити” що-небудь на обід з фаст-фуда і купувати напівфабрикати на вечерю, терміново відмовтеся від такої “дієти”. Що ви їсте і коли їсте – вкрай важливо для дитини. Прагніть планувати все так, щоб дитина одержувала достатню кількість поживних речовин. Якщо ви працюєте, можете брати їжу з собою. Тримайтеся подалі від ресторанів швидкого харчування або іншої недоброякісної їжі.

Бутерброди на ніч

Перекусити що-небудь вночі для деяких жінок просто необхідно, але для багатьох – абсолютно не обов’язково. Якщо ви любите з’їсти морозиво або що-небудь солодке перед сном, можете поплатитися за це зайвою для вагітної вагою. Набитий шлунок вночі може підсилити печію, нудоту і викликати блювоту. Уникаючи нічних перекушувань, ви зможете тримати свою вагу в нормі і, крім того, почуватимете себе краще.

Це варто знати! Кінець першого триместру

Кінець 12-го тижня знаменує собою і кінець першого триместру. Зітхніть спокійно. Тепер ви можете почути биття серця своєї дитини. Крім того, головні страхи позаду, оскільки викидні, як правило, трапляються тільки до 12-го тижня.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...