12 СІМЕЙНИХ РИТУАЛІВ, ЯКІ ВЧАТЬ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ТА ДОБРОТИ

Сімейні ритуали – це той цемент, який зміцнює фундамент сім’ї. Вони особливо потрібні дітям в юному віці. Ми підготували 12 сімейних ритуалів, які вчать відповідальності й доброти.

Американська асоціація психологів опублікувала матеріал, заснований на 50-річному дослідженні ритуалів. І відповідно до нього, саме сімейні ритуали забезпечують дітям психологічну стабільність, успіхи в навчанні і навіть здоров’я. Особливо вони допомагають у важких життєвих ситуаціях: перехідний період, розлучення батьків або проблеми в школі.

Ритуали відповідальності

Ці ритуали показують дітям, що важка праця теж може приносити задоволення. Так вони зрозуміють, що таке відповідальність з малих років.

 1. Домашні обов’язки. Діти люблять відчувати себе значущими. Їм важливо розуміти, що, наприклад, без їх участі в сервіровці столу, домашні не зможуть пообідати. Доручіть дитині одну з цих домашніх справ.
 2. Час збирання. Визначте, в який день тижня вся сім’я бере участь в прибиранні будинку. Нехай діти розважаються, жартуйте з ними, співайте пісні, але будинок повинен бути приведений в порядок.
 3. Загальні завдання. Справа, над якою повинна працювати вся сім’я, приносить небувале задоволення. Чи то очищення горошку, чи фарбування стін.

Ритуали доброти

Навчити дитину доброті і співчуттю допоможуть наступні ритуали:

 1. Медитація. Коротку медитацію любові і доброти ви можете проводити всією сім’єю перед сном. Вона народжує в дітях найкращі емоції, в майбутньому це допоможе дітям бути позитивними і щедрими на похвалу. Проговорюйте все, що ви бажаєте рідним: щастя, здоров’я, захист від усіх бід.
 2. Волонтерство. Сімейне волонтерство не дуже популярне в Україні. Але коли ви добровільно, безкоштовно, допомагаєте іншим, то демонструєте дітям безкорисливість і доброту. Допоможіть на кухні для бездомних, наприклад.

Ритуали позитивного настрою

Вони знімають стрес і піднімають рівень позитивного настрою всіх членів сім’ї.

 1. Хвилини обіймів. Цей ритуал дозволяє сім’ї сповільнитися. Досить виділити 5-10 хвилин після роботи або школи, обіймаючи один одного. Келлі Холмс, авторка книги «Щаслива ти, щаслива родина», рекомендує це метод, якщо в сім’ї є тривога або стрес.
 2. Обговорення дня. Проаналізувати день, згадати все приємності і не дуже, можна за вечерею. Постарайтеся розговорити свою дитину. Не варто коментувати або виправляти дитину, просто вислухайте її.

Ритуали зв’язку

Ритуали перед сном є одними з найсильніших. Вони допомагають зміцнити зв’язок з дітьми, розслаблюють їх на сон та в цілому добре позначаються на психологічному здоров’ї дітей. Ось кілька ідей:

 1. Масаж. Якщо ваша дитина добре реагує на дотики, закінчуйте вечір розслаблюючим масажем.
 2. Пісні. Виберіть пару пісень для «на добраніч» і разом тихенько співайте їх.
 3. Історії. Фантазуйте разом з дітьми. Можна вибрати пару персонажів, і дати дитині можливість придумати історію, пов’язану з ними.
 4. Ритуали перед сном можуть бути і дуже смішними. Наприклад, ви можете говорити: «На добраніч» до кожної частини тіла дитини: «Солодких снів, п’ятко; міцно спи, носику». Все це супроводжуйте поцілунками.
 5. Тематичні вечори. Наприклад, п’ятниця – день піци. Готуйте разом, насолоджуйтеся.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...