• Без категорії

11 тиждень вагітності

11 тиждень вагітності
Як росте і розвивається ваш малюк

Плід росте в цей час дуже швидко. За наступні три тижні його довжина від верхівки до сідниць подвоїться. Голова складає майже половину всього тулуба дитини. Зараз вона починає піднімати голову, підборіддя відділяється від грудей, поступово розвивається і зміцнюється шия. З’являються також нігті на пальцях.

Все чіткіше виявляються зовнішні відмінні риси геніталій. Остаточне формування чоловічого або жіночого плоду завершиться через три тижні. На стадії ембріона статеві ознаки практично невиразні, а розвиток ембріона в чоловічий або жіночий плід визначається закладеною в ньому генетичною інформацією у момент запліднення.

Якщо яйцеклітину запліднив чоловічий сперматозоїд, у вас народиться хлопчик, якщо жіночий – дівчинка. Процес статевої диференціації супроводжується виділенням відповідних гормонів, які і приводять до формування чоловічих або жіночих статевих органів.

В цей час крім спонтанних рухів з’являються рухи плоду у відповідь на зовнішню дію, наприклад при сміху або кашлі матері. Розвивається нюх, який відбувається при обмиванні амніотичною рідиною ротової, носової порожнини і глотки плоду. Плід відчуває запах їжі, що приймається матір’ю. У медичній літературі описана різна реакція плоду на каву з кофеїном і без кофеїну, на прийом алкоголю.

Крім того, плід починає “звикати” до певних продуктів, які їсть його мати. Саме тому різка зміна дієти після пологів може стати причиною труднощів з грудним вигодовуванням, оскільки новонароджений пам’ятає ті запахи, які відчував внутрішньоутробно.

Завершується формування серцево-судинної системи плоду. Нирка плоду починає функціонувати на 11-12 тижні вагітності. Нові нефрони продовжують утворюватися весь період внутріутробного розвитку.

Як міняються зріст і вага вашого малюка

До цього часу довжина дитини від верхівки до куприка лежить в межах 4,4 – 6 см, вага складає близько 8 г. За розміром вона нагадує невеликий лимон.

Як міняється ваше тіло

Якщо у вашій дитині зараз відбуваються великі зміни, то у вас самій мало що міняється. Ви знаходитеся майже в кінці першого триместру. Ваша матка розширяється у міру зростання дитини в ній. Вона вже заповнює собою ледве не всю тазову область, і її легко промацати в нижній частині живота над зчленовуванням лобкової (лонної) кістки.

Поки що ви не відчуваєте рухів дитини. Якщо вам здається, що плід ворушиться, то це або утворення газів, або термін вагітності більше, ніж ви думали.

У деяких жінок під час вагітності відбуваються зміни у волоссі і нігтях рук і ніг: одні помічають прискорений ріст волосся і нігтів, інші – випадання волосся. Не варто турбуватися, це не говорить про щось погане. Пояснюють ці явища по-різному.

Одні лікарі впевнені, що такі зміни під час вагітності пов’язані з посиленням кровообігу, інші бачать причину в гормональних змінах, треті пояснюють їх зміною “фаз” в циклі розвитку волосся або нігтів. У будь-якому випадку не варто впадати в паніку. Це тимчасове явище, і ви нічого або майже нічого не зможете зробити, щоб протистояти йому.

До 11- 12 тижня у більшості жінок звичайно проходять “неприємності” малих термінів – нудота, запаморочення, підвищене слюноутворення.

Як ваші дії можуть вплинути на розвиток дитини

Подорожі

Вагітні жінки часто питають, чи можна їм подорожувати і чи не зашкодить це дитині. Якщо у вас не ускладнена вагітність, поїздки вам не протипоказані, у тому числі і на літаках з герметичними салонами. Подорожуючи на машині, автобусі, потягу або літаку, прагніть вставати і проходжуватися кожні дві години. Найбільшим ризиком є ускладнення, які можуть виникнути в той момент, коли ви виявитеся далеко від  медичної установи, де знають історію і специфіку вашої вагітності.

Якщо ви вирішили відправитися в подорож, постарайтеся ретельно продумати всі її деталі. Звичайно, перш ніж купити квиток, необхідно порадитися з лікарем.

Ванни

Деякі жінки думають, що під час вагітності не можна приймати ванну, а можна митися тільки під душем. Немає медичних протипоказань ні тому, ні іншому способу. Під час третього триместру потрібно бути обережнішими, оскільки вам важче зберігати рівновагу. Якщо ви посковзнетеся у ванні і впадете, можете заподіяти шкоду дитині. Отже на цьому етапі дійсно краще приймати душ.

Це варто знати!

Ультразвук і вагітність

До цього часу ви вже обговорили можливості ультразвуку зі своїм лікарем. Ультразвукове обстеження, або ехографія, – один з найефективніших інструментів обстеження вагітних, хоча лікарі розходяться з питання про те, коли можна застосовувати УЗД і чи всім вагітним можна його робити. В цілому можна сказати, що це цілком безпечне обстеження, яке дозволяє у багатьох випадках виявити і запобігти різного роду аномалії вагітності. Випадків негативної дії УЗД не зафіксовано.

Інструментом обстеження є звукові хвилі високої частоти, які генеруються у випромінювачі змінним струмом. Випромінювач (аплікатор) прикладають до черевної стінки поверх матки. Шкіру заздалегідь мастять, щоб поліпшити контакт з випромінювачем. Звукові хвилі, що випускаються аплікатором, проходять в черевну порожнину і тазові органи. Від цих органів вони відображаються і повертаються назад в аплікатор.

Різні тканини організму відображають ультразвукові сигнали по-різному, що дозволяє розрізняти їх. За допомогою УЗД можна зафіксувати і рухи плоду або окремих його органів, наприклад, биття його серця (вже на 5-й або 6-й тиждень вагітності).

Ваш лікар може призначити УЗД з найрізноманітніших причин:

– Раннє виявлення внутрішньоматкової вагітності.

– Визначення розмірів і швидкості росту ембріона або плоду.

– Виявлення двоплідної (або більш) вагітності.

– Вимірювання голови плоду, черевної порожнини або стегон для визначення віку вагітності.

– Виявлення синдрому Дауна.

– Виявлення аномалій розвитку плоду, таких як гідроцефалія і мікроцефалія, а також аномалій в органах матері – нирках і сечовому міхурі.

– Вимірювання кількості навколоплідних вод, необхідних для нормального розвитку плоду.

– Визначення місця, розмірів і ступеня розвитку плаценти.

– Виявлення аномалій в плаценті.

– Виявлення аномалій матки або пухлин.

– Виявлення внутрішньоматкової спіралі або матки плаценти, що залишилася всередині, після пологів.

– Виявлення позаматкової вагітності.

– У разі амніоцентезу (пункції плодового міхура) вибір якнайкращого місця введення голки для видалення навколоплідних вод.

Якщо вам належить пройти ультразвукове обстеження, головне, що необхідно пам’ятати, – сечовий міхур повинен бути повним! Сечовий міхур знаходиться нижче за матку, і якщо він порожній, то матку важче “побачити”, оскільки вона знаходиться поблизу тазових кісток, розсіюючих ультразвук. Повний сечовий міхур як би підводить матку з області тазових кісток, і її добре видно. Таким чином, сечовий міхур виконує роль вікна, через яке можна розглянути матку і плід усередині неї.

Ультразвукове обстеження піхви застосовується на ранніх стадіях вагітності, щоб краще побачити дитину і плаценту. Аплікатор вводиться в піхві, і плід обстежується зсередини. В цьому випадку сечовий міхур не повинен бути повним!

Деякі жінки питають, чи не можна за допомогою ультразвуку визначити стать дитини. Це можливо, якщо він знаходиться в зручному для огляду положенні і у нього вже з’явилися зовнішні статеві ознаки, які можна розглянути. Проте багато лікарів вважають, що по одній тільки цій причині проводити УЗД не резонно. Тим паче, що результати такого обстеження іноді можуть бути помилкові.

Догляд за зубами

Не забувайте відвідати зубного лікаря під час вагітності. Повідомте його, що ви вагітні. Якщо необхідне лікування зубів, відкладіть його по можливості як мінімум до 12-го тижня. У разі інфекції, звичайно, ви не зможете чекати.

При лікуванні зубів з обережністю віднесіться до анестезії. Уникайте загальної анестезії. Якщо ж вона необхідна, переконайтеся, що її проводить досвідчений анестезіолог, якому повинно бути відомо, що ви вагітні.

Можливо, вам потрібні антибіотики або болезаспокійливі препарати. Проконсультуйтеся зі своїм терапевтом, перш ніж приймати їх.

Під час вагітності під впливом гормонів, що робляться в цей період, ваші ясна стають більш чутливі, іноді кровоточать. Регулярно полощіть рот і чистіть зуби.

Отже, не забувайте про зуби, маленька проблема може перерости у велику. У разі інфекції це може погано відобразитися не тільки на вас, але і на вашій дитині.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...