10 способів подолати ревнощі старшої дитини до молодшої

10 способів подолати ревнощі старшої дитини до молодшоїПоява в родині молодшої дитини завжди викликає ревнощі старшої. Як впоратися з цим почуттям і допомогти первістку подолати непростий в його житті період
Старший малюк починає відчувати ревнощі до молодшої дитині практично з першого дня її появи після виписки з пологового будинку. І це при тому, що в період вагітності діти найчастіше з нетерпінням чекають появи братика чи сестрички.

Дитячі ревнощі не є протиприродними, вони викликані страхом втратити любов мами і тата. Тому старша дитина може відкрито демонструвати негативне ставлення до малюка.

Батькам важливо вибрати вірну стратегію поведінки, щоб первісток не відчував себе самотнім. Пропонуємо скористатися рекомендаціями, які допоможуть в тій чи іншій проблемній ситуації.

Дитячі ревнощі залежать від статі дитини. Дівчатка відчувають підсвідому потребу в турботі про молодших. Тому їх легше захопити проханнями по догляду за малюком і згладити ревниві почуття. У хлопчиків ревнощі виражаються сильніше, і вони не завжди готові допомагати у догляді за дитиною.

Ситуація №1: Старша дитина відмовляється поступатися новонародженому своє ліжечком

Правильніше всього перевести дитину в інше ліжечко за пару місяців до народження малюка. Якщо час упущений, і міграція первістка збігається з випискою новонародженого з пологового будинку, поясніть старшій дитині, що він вже дорослий і тепер може спати в ліжечку не для крихіток. Мотивувати на потрібний вчинок юного «власника» допоможе порівняння «будеш спати в” дорослому “ліжечку, як тато і мама».

Ситуація №2: Старша дитина просить і її погодувати грудним молоком

Якщо первісток вже вийшов з віку грудного вигодовування, не варто йому категорично відмовляти. Це спровокує дитячу істерику. Правильніше буде розповісти, що якщо мама погодує старшого, молодшому не вистачить молочка, і він залишиться голодним. Як компенсацію запропонуйте щось смачне, щоб відволікти дитячі думки в інше русло.

Ситуація №3: Старша дитина просить повернути новонародженого в пологовий будинок

У цій ситуації батькам не можна лаяти первістка. Спробуйте пояснити, що брат або сестра – це добре, бо коли молодший подорослішає, діти зможуть грати разом. А якщо старший під час вагітності з інтересом чекав народження дитини, можна йому сказати, що малюк знає про це і радий зустрічі.

Ситуація №4: Старша дитина заважає сну молодшого

У такій ситуації батькам не можна строго наполягати на дотриманні тиші. Правильніше запропонувати старшій дитині розмовляти пошепки. Первісток включиться в цю гру з задоволенням. Допоможуть спогади на тему «коли ти був маленький». У даній ситуації мама може розповісти старшій дитині, що під час його сну всі теж розмовляли пошепки і не шуміли.

Ситуація №5: Старша дитина відчуває себе покинутою

Передоручаючи членам родини свої деякі обов’язки по догляду за немовлям, молода мама зможе виділити час для ігор і спілкування зі старшою дитиною. Приміром, тато чи бабуся йдуть гуляти з дитиною, лежачою в колясці. Цього часу, приблизно 1,5-2 години, вистачить, щоб старша дитина знову відчула повноту маминої турботи і любові.

Ситуація №6: Старша дитина заподіює молодшому біль

В таких ситуаціях покарання може спровокувати зворотну реакцію. Тому якщо є ризик заподіяння фізичного болю молодшій дитині, дітей не можна залишати наодинці без присутності батьків.

Ситуація №7: Старша дитина віднімає у молодшої іграшки

Це робиться не через те, що старша дитина хоче з ними пограти. Таким чином вона висловлює своє негативне ставлення. Виправити ситуацію можна наступними способами:

– Зацікавивши первістка новими іграшками;
– Пояснивши, що він вже дорослий для гри з брязкальцями;
– Запропонувавши старшій дитині вибрати в дитячому магазині іграшки для немовляти, не забувши і їй купити щось цікаве.

Ситуація №8: Старша дитина втомлюється від нових обов’язків по догляду за немовлям

Старша дитина хоче гратися, а не, наприклад, катати коляску на прогулянці. Гуляючи на повітрі, залишайте малюка спати в колясці і приділяйте час первістку. Не змушуйте його грати з молодшим, інакше це може стати причиною агресії. Залучайте старшого первістка в загальну гру з немовлям так, щоб йому було цікаво.

Ситуація №9: Старша дитина демонструє смуток

Не маючи уваги мами в тій мірі, як колись, старші діти починають відчувати депресію. При перших ознаках смутку батькам потрібно частіше хвалити старшу дитину, грати з нею, коли немовля спить, частіше обіймати, брати на руки і цілувати. Тактильні відчуття дуже важливі. Старша дитина не повинна відчувати дефіциту батьківської ласки і тепла маминих рук.

Ситуація №10: Старша дитина «впадає» в дитинство

Первістки часто починають відкрито вимагати до себе такої уваги, яка виявляється молодшій дитині: просять брати їх на руки, годувати, одягати, носити. Ігнорувати ці прохання не можна, але і задовольняти повною мірою теж невірно. Шукайте «золоту» середину: по можливості саджайте дитину до себе на коліна, піднімайте на руках по сходах, укладаючи, розповідайте казку. Через час старша дитина зрозуміє, що мама її любить, як і колись.

Якщо жінка довго не може оговтатися після пологів, первістку буде важче справлятися з ревнощами. Він може відчувати негатив до малюка за те, що мама почуває себе погано саме через новонародженого.

Терпіння і ласка – «ліки» від дитячих ревнощів

Батькам необхідно набратися терпіння, щоб перечекати перші півроку після народження молодшої дитини. У цей період ревнощі старших дітей виявляються особливо яскраво. І, зрозуміло, не можна обділяти їх ласкою. Результати дипломатичної поведінки батьків з’являться пізніше, коли діти виростуть і між ними встановляться добрі і щирі стосунки. Тому не сваріть старших за ревнощі до молодших, не викликайте в них озлоблення.

Вважається, що найбільше ревнують до молодших ті діти, різниця між якими становить 3-5 років. Особливо сильно це проявляється між одностатевими дітьми. Старші діти легше переживають появу малюка, оскільки у них вже можуть бути інші інтереси, в тому числі і поза сім’єю.

Думка психолога

Старша дитина найчастіше ревнує до молодшої, коли відчуває себе зайвою. Для того щоб цього не сталося, дуже важливо постійно підкреслювати те, що старша дитина дуже важлива і потрібна.

Буде здорово, якщо вийде м’яко «включити» первістка в турботу про новонародженого і постійно акцентувати увагу на тому, що він вже зовсім великий і робить дуже важливу і потрібну роботу, допомагає татові і мамі. Відчуття власної значимості допоможе первістку спокійніше переживати те, що увага мами і тата більше не належить тільки йому, і лояльніше ставитися до малюка.

При цьому важливо, щоб з появою нового члена сім’ї у первістка, як у «великого», з’явилися не тільки нові обов’язки, але і нові права. Подумайте про те, що з «не можна, ти ще маленький» можна перевести в категорію «ти вже великий – значить, тепер тобі можна» – це вплине на самосприйняття первістка і дозволить йому не регресувати в дитинство, що часто трапляється зі старшими дітьми після появи на світ молодших

Поділитися в...

Вас може зацікавити...