• Без категорії

10 способів добитися слухняності

10 способів добитися слухняності«Він відбився від рук», «все робить на зло» – на всі лади звучать скарги батьків, по суті, про одне і те ж: дитина не слухається. Як узяти ситуацію в свої руки і зберегти спокій в сім’ї?

Пропонуємо 10 правил, які допоможуть вам і вашому малюку дійти мирного співіснування.

1. Правило десяти не "можна"

Чим рідше ми вживаємо слово "немає", тим більшу вагу воно матиме, коли ми вимовимо його. Якщо система тотальних заборон переслідує дитину і в будинку, і на вулиці, він при всьому бажанні не може їй слідувати.

Складіть правила поведінки "хороших хлопчиків і дівчаток". Відберіть серед них, скажімо, 10 категоричних і постійних не "можна". Доступно, чітко і серйозно донесіть їх до дитини. Наперед обговоріть систему покарань за порушення своєрідного "кодексу" і дотримуйтеся її.

2. Враховуйте вік

Вимоги дорослих повинні відповідати можливостям дитини, бути доступними для його розуміння. Починаючи з 10-го місяця дитина здатна розуміти нескладні інструкції, але пам’ять його ще дуже слабка. Він не може довго утримувати правила, які вже, здавалося б, були засвоєні. Цікавість, жадання нового ваблять дитину, а слабо розвинена воля не дає можливості утриматися від заборонених вчинків. Тому дитині дошкільного віку обов’язково потрібно періодично нагадувати, що можна робити, а що не можна.

3. Більше позитиву

Для того, щоб малюк поважав і приймав ваші вимоги, він повинен зрозуміти їх значення. Виходячи з цього варто давати невеликі прості пояснення: недостатньо сказати дитині: Не "чіпай плиту", краще: "Відійди від плити, вона дуже гаряча, можна обпектися". Чаду, що розшумівся, поясніть, що в тиші людям легше думати, розмовляти один з одним. Причому формулювання правила повинне бути позитивним – уникайте частинки "не".

4. Твердість у встановленні правив

Кожен знає, що маленькій дитині необхідні певні обмеження, які організовують його. У дитинстві малюк повинен освоїти поняття "добре" і "погано". Проте батькам важко наполягати на виконанні правил, важко говорити своїй дитині не "можна" – часто вони бояться, що діти менше любитимуть їх. До того ж і дорослі люди не завжди справедливі: батьки часто займають сторону одного з дітей в суперечці, не з’ясувавши до кінця істинного винуватця.

Доводьте те, що ви попросили, до логічного кінця. Діти дуже тонко відчувають сумніви дорослих, фальш і коливання в їх поведінці. В цьому випадку дитина канючитиме те, що йому хочеться, до тих пір, поки ви не поступитеся. Загравання з дитиною в подібних ситуаціях приведе до того, що наступного разу він знов і знов перевірятиме вас на міцність. Тому, відмовляючи, не усміхайтеся і не дивіться на малюка поблажливо, адже такий погляд має на увазі: "Мій милий, я говорю "ні", але мене завжди можна переконати".

5. Очі в очі

Не має значення, рік дитині або три, всякий раз, коли ви йому щось забороняєте або вимагаєте слухняності, сядьте і подивіться в очі – це додасть вашим словам велику значущість. Якщо ви не дивитеся, вас не чують. Опускаючись на рівень очей дитини, ви допомагаєте йому зосередитися на ваших словах. Безглуздо кричати з іншої кімнати "зніми черевики": дитина завжди може зробити вигляд, що не чує.

6. "Один, два, три…"

Коли дитина розбушувалася, скажіть йому, що рахуватимете до п’яти або до десяти, щоб дати йому час. Якщо ви долічите до кінця, а він не послухається, ви його покараєте. Цей спосіб ефективний для дітей старше за 2 роки.

7. Правило "тайм-ауту"

Коли ваше улюблене чадо стає по-справжньому нестерпним, краще рішення – залишити його ненадовго наодинці. Використовуйте, наприклад, перевірений століттями ще прапрадідусів спосіб – відведіть дитину в кут або виберіть місце, де немає телевізора і іграшок. Такий вимушений тайм-аут – серйозне покарання для малюка, адже стояти в кутку або просто сидіти на стільці – це жахливо нудно. Крім того, дитячий час тече інакше, ніж у дорослого: коли дитина навіть протягом 10 хвилин зайнятий чимось нецікавим, йому здається, що пройшла година.

Не потрібно переходити на крик, абсолютно спокійно, але твердо скажіть приблизно наступне: "Ти дуже сердитий, побудь тут, поки пройде злість" або "Сядь на стілець і посидь 5 хвилин. Заспокойся".

До речі, час ізоляції залежить від віку дитини, на кожен рік по хвилині: 3 хвилини для трирічного, 5 – для п’ятирічного. Якщо ваше чадо виявляється поряд з вами явно раніше виділеного для тайм-ауту часу, відведіть його назад, інакше покарання перестане бути дієвим. У жодному випадку не можна замикати дитину в комірку або інше темне місце, щоб не налякати його. Проте у цього методу є і складність: найчастіше подібні покарання закінчуються формальним "випрошуванням" прощення. "Я більше так не буду" часто звучить лише потім, щоб вирватися з ненависного кута. Тому краще взагалі не вступати з дитиною ні в які переговори до того, як закінчився час покарання. Лише потім з’ясовуйте, чи усвідомила дитина, за що її покарали.

8. Право на вибір

Як ми вже говорили, строгі правила повинні в першу чергу відноситися до важливих сторін життя. У тих областях, які не такі істотні, надайте дитині можливість робити вибір самому. Наприклад, одягаючи в дитячий сад, поставте йому питання: "Ти хочеш надіти блакитні штани або червоний комбінезон?", за сніданком запитаєте: "Їстимеш полуничний йогурт або абрикосовий?" Дитина відчуватиме, що його думка значуща, що до нього прислухаються.

Разом з тим вибір не повинен бути дуже широкий, краще звести його до декількох альтернатив. Якщо ж ви запитаєте: "Що ти хочеш надіти сьогодні вранці?", цілком вірогідно, що у середині зими ви застанете вашого малюка одягненим в літні шорти. Звичайно, у міру дорослішання дитини свобода вибору повинна збільшуватися.

9. Дотримуйте режим дня

Для дітей дошкільного віку принципово важливі розміреність і ритм. Це дає їм життєву опору, знімає тривогу і нервозність. У зворотному ж випадку народжується відчуття хаосу і як наслідок – неслухняність: дитина не розуміє, яким правилам потрібно слідувати і чи потрібно взагалі.

Денний ритм виражений для дитини в режимі. Коли вона наперед знає "програму" дня, розуміє, що всякому заняттю свій час, вона легший приймає необхідність залишити цікаву гру і йти спати або обідати.

10. Правило позитивного підкріплення

Хваліть дитину за правильні вчинки, навіть за спробу поводитися добре. Малюку тоді захочеться знову і знову бачити вашу радість, а для цього бути слухняним. Прагніть бути ближче до дитини, проводьте більше часу разом – і, можливо, заборон і правил знадобиться зовсім небагато, а з приводу всіх спірних питань можна буде домовитися.

Джерело: wday.ru

Поділитися в...

Вас може зацікавити...