10 СЕКРЕТІВ ІДЕАЛЬНИХ БАТЬКІВ – ЯК КРАЩЕ РОЗУМІТИ ДІТЕЙ

Батьки дійсно краще знають, що потрібно їх дитині. Але тільки якщо вміють правильно зрозуміти її бажання і потреби.

Ось 10 рекомендацій психологів, щоб краще розуміти своїх дітей.

  1. Спостерігайте за дитиною

Звертайте увагу, як дитина реагує в незнайомій ситуації, як швидко пристосовується, що найбільше любить робити, що її мотивує, як вона реагує на інших дітей і дорослих, чи готова підтримати бесіду або чимось поділитися?

Важливо не порівнювати свого малюка з іншими. Кожна дитина унікальна – і набір її якостей і особливостей теж унікальний.

  1. Проводьте час з дитиною якісно

Важлива не кількість проведеного разом часу, а якість. Просто перебувати поруч, не відриваючись від телефону – не варіант.

Розмовляйте про те, що важливо дитині, діліться своїми враженнями та емоціями, обговорюйте події і ситуації.

Грайте разом, гуляйте. Не завжди потрібна розмова – деякі діти люблять просто помовчати разом.

Щиро цікавтеся відносинами своєї дитини з друзями, яку музику вона любить, які люди для неї є авторитетом.

  1. Не займайтеся дитиною паралельно ще з чимось.

Якщо ви проводите час з дитиною – то приділіть їй 100% часу.

Розмови за кермом або під час прибирання/готування та інших справ дають дитині зрозуміти, що вона для вас – тільки ще одна паралельна справа, не більше важлива, ніж інші.

Та й ділитися чимось з тим, хто особливо не слухає – не дуже приємно. Дуже швидко дитина почне відповідати коротко і знехотя.

  1. Цікавтеся оточенням дитини

Люди, які оточують вашу дитину, зокрема друзі, значним чином визначають її поведінку. Батьки повинні знати, з ким спілкується дитина, чим цікавиться і займається разом з друзями.

Не менш важлива обстановка будинку і в школі. Агресія або зайва замкнутість, наприклад, не з’являються з нізвідки, у всього цього є причина в чомусь, що оточує дитину, у відносинах її батьків, поведінці вчителів і однокласників.

  1. Дайте дитині виговоритися

Послухайте як і що говорить ваша дитина, коли про щось розповідає. Їй може бути складно висловити свої думки, тому звертайте увагу не тільки на слова, а й на міміку, жести, тон, на яких словах робиться акцент.

Проаналізуйте, які емоції відчуває і передає дитина, чи знаходиться вона в стані стресу або чогось боїться.

Дайте зрозуміти дитині, що ви її чуєте і сприймаєте всерйоз. Не ставте багато питань, дайте їй говорити стільки, скільки вона сама хоче.

  1. Допоможіть дитині висловити емоції

Діти висловлюють свої почуття і емоції не тільки словами. І іноді потрібно їм в цьому допомогти.

Помалюйте з дитиною, пропонуючи їй теми, але не обмежуючи фантазію.

Розкажіть, як можна вести особистий щоденник, якщо дитина вже доросла до такого способу рефлексії. Там не обов’язково має бути щось секретне, переосмислення всього хорошого і поганого, що відбулося за день, теж дуже корисно. Само собою, батькам в цей щоденник лізти заборонено.

Поговоріть з дитиною про її малюнки. Розкажіть, що ви бачите і відчуваєте, дивлячись на її роботу. Запитайте, що хотіла передати сама дитина, що вона відчуває.

  1. Ставте відкриті питання

Запитуйте так, щоб дитина не могла просто відповісти «так/ні». Відкриті питання допомагають розвивати розмову, підштовхують до того, щоб поділитися своїми відчуттями.

Наприклад, дитина повернулася з вулиці. Ви можете запитати, з ким вона гуляла. А можете дізнатися, в які ігри вони грали. Так ви підштовхнете дитину до більш великої розповіді.

Ви можете запитати, чи подобається дитині мультфільм, а можете дізнатися, що вона думає про рішення головного героя, як вчинила б вона сама.

  1. Не ігноруйте питання дитини

Діти люблять ставити дуже багато питань. Чи не на всі з них у батьків є відповіді. А іноді просто немає часу або терпіння відповідати.

Якщо ігнорувати питання дитини – вона перестане їх ставити. Але мине небагато часу – і вже ви станете питати дитину про щось, а вона буде вас ігнорувати.

Відповідайте на питання дітей, шукайте відповіді разом, не називайте її питання дурістю, що б вона не запитала.

  1. Дізнавайтеся більше про нормальний розвиток дітей

Помилковий шлях – порівнювати свою дитину з іншими. Правильний шлях – звернутися до думки фахівців.

Читайте книги і статті з дитячої та підліткової психології, вікового розвитку, так вам буде легше зрозуміти, як повинна розвиватися дитина в конкретному віці.

  1. Розвивайте емоційний інтелект дитини

Учіть дитину виражати свої емоції і керувати ними, розуміти себе і оточуючих, співчувати і співпереживати.

Важлива частина розвитку емоційного інтелекту – відповідний приклад батьків.

Поважайте темперамент і індивідуальні особливості дитини і вчіть її проявляти таку ж повагу до оточуючих.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...