10 секретів дитячого сну

10 секретів дитячого снуПропонуємо вам 10 фактів про дитячий сон і секретів, які, на думку американських педіатрів, допоможуть втомленим і постійно не висипаючимся молодим мамам полегшити собі життя і привчити малюка до правильного режиму.

Отже, ось 10 відомих лікарям фактів або «секретів» налагодження дитячого сну, опублікованих в журналі American Baby:

1. Новонароджені сплять часто, але помалу, так як у них ще не налагоджені внутрішні біологічні «годинники», що допомагають нам розрізняти день і ніч. До того ж, ці крихти відчувають голод кожні кілька годин або навіть частіше, тому прокидаються з плачем, щоб поїсти. До віку 6-10 тижнів малюки зазвичай починають спати довше.

2. Хороший дитячий сон – це, багато в чому, питання щоденних «рутинних» ритуалів і режиму. До 6-8-ми тижнів немовля, чий режим сну прив’язаний до годівлі, можна укладати на «нічний сон» годин в 7-8 вечора, хоча до ранку малюк ще встигне кілька разів прокинутися і підкріпитися. Але вже до 3-4-х місяців дитина зазвичай може проспати близько 6-ти годин підряд, що дозволяє мамі прибрати одне нічне годування.

І головне, що корисно пам’ятати: налагоджені і добре знайомі щоденні ритуали вечірнього відходу до сну просто чарівно впливають на дітей будь-якого віку. Як тільки ви купаєте немовля, переодягаєте його в «нічний» одяг, співаєте йому звичну пісеньку на ніч або включаєте мобайл, це відразу посилає сигнал малюкові – пора спати. Такі ритуали не тільки допомагають дітям заспокоїтися і розслабитися, але часом навіть присипляють їх.

3. Ідеальний стан перед сном – сонний, але не перевтомлений малюк. Дозвольте немовляті злегка задрімати самому перед сном, і він поступово навчиться сам себе присипляти, якщо раптом прокинеться. Постійне заколисування, лежання поруч з дитиною, засипання з грудьми або пляшкою – погані методи. Годування краще всього зробити першою або другою, але не останньою частиною вечірнього ритуалу.

4. Фахівці стверджують: у перші три місяці дійсно потрібно підходити до малюка на будь-який його поклик, коли він прокидається. Але потім, якщо ви будете продовжувати вставати до дитини на будь-який її писк і заколисувати її по кілька разів за ніч, маляті буде дуже важко навчитися засинати самостійно.

Нерідко дитина прокидається і через кілька хвилин може сам заснути знову, без особливого скандалу (якщо йому не заважати). В крайньому випадку, посидьте поруч з нею, ніжно прикладіть долоню до її черевця, тихенько наспівайте пісеньку або погладьте малюка. Втім, тут кожна мама на власному досвіді знаходить свій чарівний «заколисливий» спосіб.

5. Гнучкість – ось один з головних секретів спокійного життя тих мам, у яких – двоє або більше дітей. Коли мова заходить про режим, мамам доводиться поєднувати потреби старших дітей і немовлят: наприклад, одних будити або годувати раніше, інших пізніше.

Американські педіатри вважають: якщо з першою дитиною ви можете спробувати на 100% слідувати необхідному режиму, то після народження другої можете вважати успіхом, якщо у вас вийде постійно виконувати хоч половину «програми».

6. Перевтомлений малюк не засне, тому мамам потрібно навчитися розпізнавати «симптоми втоми» у дітей. Позіхання, смоктання пальця, потирання глазок та інші прикмети допоможуть вам вчасно укласти дитину спати і не чекати, коли вона від перевтоми і перенавантаження нервової системи почне вередувати і плакати. За словами педіатрів, «немовля – як вулкан: не даси поспати – вибухне».

Крім того, стежте за так званими «п’ятихвилинками сну» – коли малюк почав куняти у вас на руках або в машині, наприклад. Такі короткі періоди сну не освіжають дитину і не дають їй виспатися – після них вона залишається такою ж втомленою, проте заснути їй вже буде набагато важче. І ще одне правило – якщо дитина не спить досить вдень, вона не зможе добре спати і вночі.

 

7. Сон – справа індивідуальна: деякі діти до 9-10-ти місяців «розбивають» свій нічний сон на 3-4 періоди по 45 хвилин, а інші немовлята вже в 3-4 місяці сплять поспіль кілька годин.

Так що єдиних правил тут немає – важливо лише, щоб малюк отримував достатню для його віку кількості сну на добу. Батькам найкраще прислухатися до природного ритму життя дитини і не чекати, що вона буде спати так само, як старші брати і сестри.

8. Газики і коліки в животі – бич всіх немовлят, тільки у одних вони проходять до 3-х місяців, а у інших – тривають до півроку. Звичайно ж, це заважає малюкам спати, але як зрозуміти, що дитина плаче і не спить саме з цієї причини? Прислухайтеся до плачу і крику немовляти – від болю вона буде кричати голосніше і скрикуючи.

Американські педіатри з’ясували, що, в середньому, коліки і газики мучать дітей по три години на день, тричі на тиждень, протягом трьох тижнів. Але, звичайно ж, і тут все індивідуально – болі можуть приходити рідше, а можуть відвідувати малюка кожен день. Під час кольок дитину доведеться заспокоювати, носити на руках і заколисувати, співати пісеньки, погладжуючи животик, але головне – не привчити крихітку до цього способу засипання в майбутньому.

9. Коли мова йде про дитячий сон, іноді буває корисно підкоритися природному режиму дитини. Наприклад, якщо ваш малюк – «жайворонок», і встає щодня о 5-6 ранку, і ніяк не виходить його перевчити, доведеться і тут підлаштувати розклад свого життя під потреби немовляти. Це нелегко, зате натомість ви отримаєте вільний ранок і спокійно сплячого вночі малюка, а значить – зможете і самі виспатися.

10. У житті немовлят все дуже гнучко і постійно змінюється. Як би не спав сьогодні ваш малюк, через пару місяців він може перестати спати або, навпаки, налагодити свій режим сну. Особливо великі проблеми зі сном починаються під час ключових періодів розвитку дітей – наприклад, коли вони починають повзати, вставати чи ходити, чи під час так званих «криз» (наприклад, в три роки).

Такі зміни та проблеми – це нормально, але навіть у цей час не варто змінювати усталені звички і ритуали при відході до сну. Дозвольте маляті як слід (але не занадто) попустувати протягом дня, практикуючи свої нові навички, щоб він не робив цього вночі.

Як висипатися мамам – декілька порад

Ось ще кілька порад втомленим мамам, що мріють поспати хоча б ще пару годин на добу.

1. Лягайте спати раніше – пару годин сну перед годуванням в 10-11 годин вечора допоможуть вам не відчувати себе потім повністю вимотаною, особливо якщо вночі багато спати не доведеться.

2. Новонароджені зазвичай сплять 16-19 годин на добу, просто роблять це частенько в незручне для дорослих час, іноді плутаючи день і ніч. Допоможіть малюкові – ніжно будіть його для годувань,  якщо вдень він раптом спить більше 4-х годин підряд, а вночі годуйте немовля і міняйте йому підгузники при світлі каганця, щоб не будити малюка остаточно. Так дитина привчиться до того, що вночі треба спати, а не гратися.

3. Для того, щоб заколисати малюка, який ніяк не може заспокоїтися, обійміть і злегка похитуйте його на руках – створіть йому відчуття, знайоме з перебуванням всередині мами. Можна в цей час дати йому посмоктати соску або ваш чистий палець.

4. Однак при всьому цьому не привчайте дитину до рук – як тільки вона задрімає, обережно перекладайте її в колиску або ліжечко. У перший час це може не вийти – дитина буде відразу прокидатися, але поступово вона звикне до такого режиму, і навчиться засинати сама у своєму ліжечку.

 

Поділитися в...

Вас може зацікавити...