10 порад для батьків підлітків

Коли мова заходить про підлітковий вік, чомусь відразу виникає думка про проблеми, про те, як складно «достукатися» до підлітка, знайти спільну мову, бути авторитетом для нього. Чи так це насправді? Кожен батько і мама повинен розуміти, що підлітковий період – це перехідний період від дитинства до дорослого життя. Вашій дитині також важко, як і вам, тому ваше чуйне ставлення особливо важливо в цей період.

Якщо ви морально готові до неминучих змін і будете правильно на них реагувати, цілком ймовірно, що і підлітковий вік буде для вашої родини щасливим спогадом.

 1. Особистий простір

Кожній людині необхідний його особистий простір, на який ніхто не зазіхає (вам же також не сподобається працювати під пильним поглядом начальства). Забороніть собі наводити порядок в його кімнаті, перекладати речі, підслуховувати його розмови, читати його повідомлення або особисті щоденники. Якщо ви хочете, щоб ваша дитина виросла самостійною людиною, то потрібно вчитися давати йому свободу. А все починається з надання йому особистого простору. Проте, намагайтеся проводити достатньо часу зі своєю дитиною. Обговорюйте його інтереси, цікавтеся його друзями в ненав’язливій формі, влаштовуйте спільні заходи, наприклад, похід на вихідних або катання на лижах. Запрошуйте його друзів в будинок, приготуйте що-небудь смачненьке або хоча б замовте піцу. Намагайтеся бути другом своїй дитині.

 1. Взаємна довіра

Даючи певну свободу, давайте йому більше обов’язків в родині. Вчіть дитину довірі і вчіться спілкуватися з ним на рівних, як з дорослою людиною, але намагайтеся залишатися для нього авторитетом (прикладом для наслідування). Якщо йому не можна пиво, то і вам його не можна пити.

Часто підлітки брешуть і, звичайно ж, вас переповнює обурення, але перш, ніж ви почнете вашу повчальну лекцію, запитайте: «Чому він збрехав». Можливо, ви були не готові почути правду, якою б вона не була, або ж дитина знає, що правда принесе вам біль, а він цього не хоче. Зараз саме час встановити кілька простих правил. Наприклад, скажіть вашій дитині, що якщо вона потрапила в якусь неприємну ситуацію, то ви повинні про неї знати, щоб допомогти їй, адже ви її любите і завжди будете на її стороні. Підлітку легше довіритися вам, якщо він знає, що ви будете на його стороні, незважаючи ні на що.

Зараз ваша дитина потребує вас не в якості батьків, а в якості радника. Тільки не нав’язуйте свою думку або своє бачення, ми всі маємо право на помилки. Ваше завдання спрямовувати і підтримувати, а не вказувати і стежити. Спробуйте виступити в цій новій ролі і подивіться, як зміняться ваші відносини.

 1. Фінансові відносини

Більшість школярів (90%) не мають уявлення, що таке баланс витрат і доходів, і в цьому провина не дітей, а їхніх батьків, які не вчать елементарним життєвим навичкам своїх дітей.

Починаючи з 14-річного віку і пізніше, пропонуйте дитині варіанти підробітку, щоб у нього були власні гроші, і він знав, що вони дістаються не безкоштовно. Підробіток – це не оплата за хороші оцінки, допомога бабусі або по дому. Речі, подібні цим, повинні бути нормою. Варіанти підробітку: кур’єром (перевозити документи), роздавати флаєри, промоутером і т.д. Гроші, які він заробить, його власні, не пропонуйте йому як їх витратити краще, нехай вчиться їх грамотно витрачати шляхом проб і помилок

Також довіряйте оплачувати дитині різні рахунки (комунальні, наприклад) і самостійно здійснювати покупки, щоб сформувати у нього уявлення про обов’язкові витрати, а знаючи ваші доходи, дитина самостійно зробить висновок, що на його одномоментні примхи зайвих грошей немає.

 1. Сучасні технології

Мобільний телефон може допомогти вам залишатися на зв’язку з вашим підлітком, але ви все одно повинні контролювати, як і коли він використовується.

По-перше, встановити щомісячний ліміт на дзвінки, після того, як ліміт вичерпано, тільки вхідні дзвінки можливі, таким чином, ви привчите вашого підлітка більш обдумано використовувати телефон.

По-друге, не купуйте новий телефон, частіше, ніж раз в 2 роки. Якщо з новим телефоном щось трапилося (втратив, впустив), купіть найпростіший і дешевий, щоб можна було тільки дзвонити (без ігор, інтернету та інших наворотів). Цим ви прищепите бережливе ставлення до речей і наочно покажете, що у вас немає можливості купувати йому нові іграшки на першу вимогу.

По-третє, підлітки люблять ставити на свої телефони і пошти паролі, поясніть, що від батьків нічого приховувати, це один із проявів довіри.

Крім того, є на мобільних така послуга як батьківський контроль, за допомогою якої можна встановити обмеження, наприклад, що телефон вашої дитини не може відправляти або отримувати дзвінки або смс з 23.00 до 7 ранку або під час уроків. А ще можна відстежувати місцезнаходження вашої дитини. Поясніть, що це не шпигунство, а заходи безпеки, що не підлягають обговоренню

Також витратьте час, щоб обговорити безпеку в інтернеті, наприклад, чому не варто залишати свої телефони і адреси в інтернет, відправляти свої відверті фото, або дружити з людьми, яких ваш підліток не знає в реальному житті.

 1. Розвивайте інтереси і здібності

Нехай ваш підліток спробує різні заняття – такі, як спорт, музика або мистецтво – таким чином, він може зрозуміти, що йому близьке, а що не дуже. Якщо у дитини є хобі, захоплення, заняття до душі, у нього менше шансів потрапити в погану компанію або ситуацію. У такого підлітка вище самооцінка і почуття власної гідності, у нього є друзі зі схожими йому інтересами, він менше схильний до чужої думки і впливу. А той підліток, який нічим не захоплений і не зайнятий, у якого немає прагнення до чогось, швидше за все, змінить свою поведінку на догоду іншим, щоб відповідати їх стандартам – пити, курити і т.д.

 1. Скажіть «Ні» моді

Як правило, батьки хочуть все найкраще для своїх дітей і не шкодують для цього грошей. Цим успішно користуються продавці товарів і самі діти. Йдучи на поводі чужої думки, капризів і вимог, не отримуєте користі, ні ви, ні ваша дитина. Ви не одержуєте, бо купивши чергову брендову обновку, ви в черговий раз забули про себе і свої бажання. А підліток не отримає від цієї покупки користь, тому що знає, варто попросити/вимагати, як з’явиться інший одяг (річ), до того ж мода така мінлива і ця дрібничка скоро забудеться.

Ваше завдання пояснити дитині, що не одяг прикрашає людину і вже тим більше не назва бренду. Можна купувати нові, красиві, але не такі дорогі речі. А якщо так сильно хочеться брендову річ, то почекати знижок або почати збирати на неї, відмовляючи собі в інших радощах (похід в кіно) або ж підробляючи.

Ще один варіант, навчити підлітка шукати собі одяг. Хто знає, може ваша дитина знайде такі розпродажі на сайтах де і ви зможете знайти собі корисні речі. Один з таких сайтів http://clobber.com.ua.

Підлітки використовують моду як засіб самовираження. Вони приміряють на себе різні стилі, тим самим як би «приміряючи» різні аспекти своєї особистості. Допоможіть своїй дитині красиво самовиражатися, навіть, якщо це суперечитиме вашому власному стилю.

 1. Ваш підліток і секс

Ні для кого не секрет, що вже з шкільного віку хлопчики і дівчатка починають проявляти інтерес один до одного. На жаль, статеві відносини з кожним роком все більш ранні. І відбувається це тому, що з дітьми ніхто не розмовляє на цю тему, не пояснює, чим все це може закінчитися, не контролює, чим дитина займається після школи.

Знайдіть час і можливість обговорити з вашою дитиною цю делікатну тему, поясніть про можливі наслідки (інфекції, ранню вагітність), про ненадійність підліткових відносин, про перевірку часом і т.д. Розкажіть свій досвід або досвід знайомих, яких ваш підліток може знати. На мене особисто подіяло прохання мами почекати до 18-ти, а там вже мені вирішувати, що і як.

 1. Комендантська година

Комендантська година важлива з очевидних причин. Вона не тільки дозволяє батькам спокійно поспати, але також захищає підлітків від небезпек, які відбуваються найчастіше після півночі.

Підлітки дуже не люблять правила і обмеження, але без дисципліни нікуди. Запровадження комендантської години повинно дотримуватися всіма.

Не встановлюйте приблизний час комендантської години, тільки чіткий час. Наприклад: «До 23.00 бути вдома, якомога раніше, якщо пізніше, то змусиш своїх батьків хвилюватися за тебе зайвих 5 хвилин і більше і підірвеш довіру до тебе. Наступного разу нам буде складніше тебе відпускати ».

Іноді ваш підліток буде просити продовжити комендантську годину, це нормально, йдіть на компроміси. В ідеалі, цей компроміс повинен бути обговорений заздалегідь. Якщо ваш підліток дзвонить за 20 хвилин до його комендантської години і просить провести ніч в іншому будинку, то можуть бути проблеми.

Якщо ваш підліток приходить додому після призначеного часу без дозволу, дайте йому шанс порозумітися. Навіть якщо у дитини вагома причина, все одно має бути наслідок. Вирішіть заздалегідь, в чому і наскільки ви обмежите підлітка. Ви можете заборонити дивитися телевізор, не пустити на дискотеку або не купувати нову річ в цьому місяці. Якщо ваша дитина прийшла п’яна або є підозра на наркотики, наслідки повинні бути більш серйозними. Чітко дотримуйтесь правилом справедливості і послідовності.

 1. Підліток і школа

У підлітковому віці все важче вчиться і все менше бажання ходити в школу. Проте, це потрібно і ваше завдання пояснити для чого це потрібно. Не сваріть за погані оцінки і не погрожуєте жахливим майбутнім, пам’ятайте, що всі генії були трієчниками. Ви повинні пояснювати важливість знань, мотивувати до самонавчання, пропонувати цікаві книги, самому регулярно займатися з дитиною.

Якщо у дитини не склалися стосунки з однокласниками або з кимось із вчителів, є сенс перевести вашу дитину в іншу школу. Нові друзі, нові інтереси, нова зачіска, нова життя. Іноді потрібно все кардинально міняти.

 1. Правильне спілкування

Якщо ваш підліток погано вчиться, ігнорує комендантську годину або постійно бреше, швидше за все, ви будете кричати або читати нотації. Але повірте, обидва ці методу не діють на підлітка, так і на дорослого теж.

Якщо ви будете зриватися на крик, то ваша дитина побачить, що вами легко керувати. До крику і повчальним лекцій діти швидко звикають, вони вміють не чути крик, звідси пішов вислів, як горохом об стіну або як зі стіною розмовляю.

Спробуйте іншу стратегію:

 • Позитивний погляд і рівний тон. Це може здатися простим, але це задає тон вашому розмови.
 • Слухайте більше, ніж говорите.
 • Говоріть по суті, що вас не влаштовує або засмучує.
 • Поясніть, чому застосовуєте те чи інше покарання.
 • Якщо відчуваєте, що не можете стримувати емоції, вийдіть в іншу кімнату, щоб «охолонути», попросивши перед цим дитини подумати, що саме він зробив не так.

У такі моменти, ви викладаєте урок майстерності – ви демонструєте підлітку навички спілкування, які він успішно використовуватиме життя.

І пам’ятайте, що батьки і діти, це не відносини вчителя і учня, а взаємодія, нам всім є чому повчитися один у одного. Тільки від вас залежить, яким буде ваше спілкування – дружнім або конфліктним. Вчіться взаємодіяти!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...