10 ФРАЗ, ЯКІ В ЖОДНОМУ РАЗІ НЕ МОЖНА ГОВОРИТИ СВОЇЙ ДИТИНІ

Є слова, які варто говорити завжди, коли є привід. Такі, наприклад, слова підтримки, похвали та співчуття. Є слова, які потрібно використовувати з обережністю, наприклад, слова засудження. А є й такі фрази, які не можна говорити ніколи. Про них ми сьогодні й поговоримо.

  1. Не говори дурниць

Синоніми: «Що за нісенітниця», «Досить нести дурниці».

Чому не можна. Діти, на відміну від дорослих, ніколи не говорять «дурниці». Все, що вам вирішила повідомити маленька людина, важливо для неї, яким би смішним чи безглуздим вам це не здавалося. Такими фразами ви даєте зрозуміти дитині, що її слова не важливі для вас. Не дивуйтеся потім, що у чада так рано з’являться секрети.

Чим замінити. Замість того, щоб відмахуватися від дитини, вислухайте її. Якщо малюк розповідає про якесь своє відкриття, порадійте разом із ним. Якщо про проблему, спробуйте знайти рішення.

  1. На, бери, тільки відстань

Синоніми: «Тримай і дай мені спокій», «Бери і не приставай до мене більше».

Чому не можна. Найгірший спосіб поступитися вимогам дитини. Мало того, що ви піддаєтеся їй, так натомість вона ще й має зникнути з вашого життя. Діти дуже швидко починають користуватися можливістю отримати бажане в такий спосіб. А батьки потім дивуються: звідки взялося відчуження?

Чим замінити. Ніхто не може постійно відмовляти дитині, та це й не потрібно. Навіть якщо ви просто позбавитеся слова «відстань», це вже буде набагато краще.

  1. Ти не зможеш, дай краще я

Синоніми: «У тебе не вийде», «Залиш це, все одно ти не зможеш».

Чому не можна. Відмовляючи навіть у праві на спробу, ви вселяєте дитині почуття власної безпорадності, прирікаєте її на провал. Результат називається в психології «вивченою безпорадністю» коли людина заздалегідь упевнена у своїй нездатності щось зробити чи змінити.

Чим замінити. Якщо ви бачите, що малюк береться за непосильне для нього завдання, то найкраще сказати: «Давай я тобі допоможу». Або дозвольте йому допомагати вам. Якщо ж і це неможливо, наприклад, дитина прагне ремонтувати електропроводку, поясніть, що це небезпечно.

  1. Інші діти вміють, а ти ні

Синоніми: у слова «уміють» може бути багато варіантів (слухаються, добре вчаться, впоралися, знають, чогось досягли).

Чому не можна. Примушуючи дитину почуватися гірше за інших, ви формуєте комплекс неповноцінності. Дехто думає, що таким чином у малюка з’являється мотив стати кращим. Але навіть із дорослими така тактика не завжди працює. Щодо дитини це дуже поганий мотиватор.

Чим замінити. Зигмунду Фрейду приписують вислів: «Єдина людина, з якою ви повинні порівнювати себе, це ви в минулому. І єдина людина, краще за яку ви маєте бути, це ви зараз». Авторство Фрейда є сумнівним, але це саме той принцип, яким варто керуватися.

  1. Очі б мої тебе не бачили

Синоніми: «Піди з очей геть», «Бачити тебе не хочу».

Чому не можна. Ці слова сигналізують дитині, що ні вона сама, ні її проблеми батькам не потрібні. Іноді батьки таким чином намагаються уникнути конфлікту, що назріває, але уникнення не вирішить проблему, а тільки посилить її.

Чим замінити. Потрібно слухати дітей, допомагати їм. А в конфліктних ситуаціях, які є неминучими, застосовувати інші методи.

  1. *Нецензурна лайка*

Синоніми: їх усі знають.

Чому не можна. Не відкриватимемо дискусію про допустимість (необхідність, цінність) матюків в мові. Ви ж не демонструєте дитині інтимні місця? От і все.

Чим замінити. У 99% випадків подібні слова легко замінити пристойними аналогами або просто викинути з мовлення.

  1. Якби не ти, то…

Синоніми: «І навіщо я тебе народила», «Краще б аборт зробила».

Чому не можна. Подібними фразами формується комплекс провини. Дитина засвоює, що лише одним своїм існуванням робить батькам погано, завдає болю. Це дуже травматичне переживання для дитячої психіки.

Чим замінити. Подібні думки – привід розібратися у собі. Ви звинувачуєте дитину у своїх невдачах та неспроможності. Подумайте про це добре.

  1. Ти поганий

Синоніми: Ти злий, Ти дурний, Ти неслухняний.

Чому не можна. Діти дуже довіряють оцінкам батьків. Роздаючи подібні характеристики, будьте готові, що дитина їх засвоїть і відповідатиме їм. Це означає низьку самооцінку та можливі проблеми у майбутньому.

Чим замінити. Замість «ти поганий» «ти погано вчинив». Чи не «ти дурний», а «це неправильне рішення». Оцінюючи не дитину, а вчинки, ви даєте можливість і стимул стати краще.

  1. Я тебе не люблю

Синоніми: «Якщо ти щось зробиш або не зробиш, то я не любитиму тебе».

Чому не можна. Батьківська любов має бути безумовною. Чи загроза її шитися рівносильна загрозі життю. Зрештою, ви що, справді не любите свою дитину? Тоді навіщо казати їй цю страшну брехню?

Чим замінити. Те саме, що стосується наступного пункту.

  1. Я тебе кину

Синоніми: «Залишу тут», «Віддам дядьку».

Чому не можна. Батьки – найголовніші для дитини люди. Від них залежить її життя, без матері дитина не мислить свого існування. Тому ці фрази настільки ефективні спочатку…Будь-які порожні погрози дитина дуже швидко перестає сприймати. Але щоб сформувався невроз, часу вистачить цілком.

Чим замінити.  Чим завгодно. Серйозно. Навіть загроза фізичного покарання – зазвичай нікчемний метод виховання – краща, ніж загроза кинути чи припинити любити. Але ще краще вибудувати з дитиною відносини, не засновані на страху та покаранні. Справа ця непроста, але результат того вартий.

Як ви зрозуміли, важливі не слова як такі, важливе ставлення батьків до дитини, яка стоїть за цими словами. А ще важливіша поведінка мами та тата. Тому мало відмовитись від поганих слів, треба відмовитися від поганих справ.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...