1 тиждень вагітності

1 тиждень вагітності
Отже, кілька годин тому дві люблячі людини були разом, і один з мільйонів сперматозоїдів чоловіка проник в яйцеклітину жінки.

Останніми роками за допомогою спеціальної апаратури і комп’ютерних технологій було знято безліч науково-популярних фільмів про те, як відбувається запліднення. Це неймовірно вражаюча картина, по напруженню пристрастей що нагадує голлівудські фільми.

Сперматозоїди-суперники, йдуть назустріч тому, щоб один (тільки один) з них зміг пробитися до мети і стати людиною.

Через 12 годин після запліднення яйцеклітина ділиться на дві, а потім розділяюча їх перегородка зникає і, батьківські і материнські гени зливаються в єдине ціле.

У медицині ця клітина, в якій вже об’єдналися клітини батька і матері називається морулою.

Ця клітинка, яку поки не під всяким мікроскопом роздивишся – і є майбутня дитина. Наступного дня клітина знову ділиться, тобто зростає ще вдвічі.

Протягом перших декількох днів мати найчастіше і не підозрює про те, що відбулося запліднення, тому що ніяких об’єктивних ознак вагітності ще немає. Та і не може бути, тому що запліднена яйцеклітина поки існує практично незалежно від материнського організму, подорожуючи по матковій трубі і пробираючись по ній до матки, де і проходитиме розвиток ембріона.

Поки морула не потрапила в матку і не закріпилася там, вона живе “автономно”, а життєво необхідні їй речовини одержує за рахунок речовин, накопичених в яйцеклітині.

На четвертий день вона ділиться ще раз, і з одних клітин пізніше утворюються плацента і пуповина, а з інших розвивається сам зародок, що безперервно росте.

Протягом семи днів до імплантації в матку клітини зародка діляться в геометричній прогресії, а з четвертого дня життя морули вона переходить в нову якість і одержує нову назву. Клітинки вже не тільки діляться, деякі з них збільшуються в розмірах і об’єднуються у вузлик.

Це і є ембріон – зачаток майбутнього малюка.

На сьомий день після запліднення яйцеклітини плодове яйце занурюється в стінку матки і закріплюється там. У цей момент майбутня мама може вже відчути зміни в своєму стані. І, на жаль, саме цей час може бути небезпечним з погляду можливого викидня. Річ у тому, що організм матері сприймає ембріон як чужорідне тіло, і імунна система жінки намагається позбавитися “агресора”. Втім, в цій ситуації повною мірою виявляється велика мудрість природи: і організм матері сам пригнічує діяльність власного імунітету. Тому перед настанням вагітності лікарі так настирливо рекомендують пролікувати всі хронічні захворювання, якими страждає жінка, здати аналізи на інфекції і за декілька місяців до зачаття пропити курс призначених лікарем вітамінів. Це необхідно для того, щоб після зачаття, у момент тимчасового ослаблення імунітету, на жінку не “накинулися” всі можливі і неможливі захворювання, які можуть перешкодити ембріону закріпитися в матці.

Прикріпляючись до стінки матки, ембріон стає “своїм” для організму матері: розчиняються оболонки, через які “дитина” одержувала живлення, після чого за живлення зародка вже повністю “відповідає” організм матері, а його коло кровообігу зв’язується з материнським.

У материнському організмі починається гормональна перебудова, а в плаценті формується так званий гормон вагітності, який стимулює розвиток клітин, що виробляють прогестерон. Цей гормон відповідає за те, щоб матка знаходилася у спокої, щоб ніякі м’язові рухи не перешкоджали приєднанню ембріона до матки.

Тепер загроза викидня значно знижується, тому що організм матері вже повністю налаштований на вагітність.

Після закріплення ембріона в матці багато жінок вже відчувають, що вагітні. І тест вже може підтвердити цю радісну подію.

Але, частково через гормональну перебудову організму, частково через те, що невідоме лякає, жінка починає відчувати буквально священний трепет: а чи не нашкодила вона своєму майбутньому малюку тим, що приймала ліки, палила або пила вино за декілька днів до зачаття. Це ще раз говорить на користь запланованої вагітності, коли мати і батько готуються до неї наперед, зокрема перестають палити, не вживають алкогольних напоїв (більше одного келиху вина), не приймають небезпечних для майбутньої дитини лікарських препаратів.

Втім, поки термін 1 тижня такий малий, то у разі пошкодження заплідненої клітини найчастіше відбувається викидень – і жінка може нічого і не помітити, крім того, що менструація почалася трохи пізніше, ніж вона припускала.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...