МЕНОПАУЗА. МГТ ЧИ ФІТОЕСТРОГЕНИ?

Менопауза – остання менструація, що відображає припинення менструальних циклів внаслідок природних вікових змін в організмі жінки – зниження функціональної активності яєчників, припинення росту фолікулів та виходу яйцеклітин, тобто здатності до зачаття. Найчастіше це настає у віці від 48 до 51 року.

Симптоми менопаузи

До настання менопаузи у жінки спостерігається менопаузальний період, він може спостерігатися кілька років, коли в організмі починають знижуватись статеві гормони. У цей період виникають порушення циклу із затримками місячних від кількох днів до кількох місяців, а потім знову виникають кровотечі. Вже в цей період виявляються гормональні зміни – підвищення рівня ФСГ (фолікулостимулюючого гормону), зниження естрадіолу та антимюллерового гормону. При появі порушень циклу, особливо якщо це супроводжується припливами, потрібно перевірити рівень ФСГ. Це можна зробити самостійно в домашніх умовах за допомогою тесту, який показує підвищення ФСГ, характерне для цього періоду.

Після менопаузи настає період постменопаузи, під час якого повністю припиняється функція яєчників. Ці процеси проявляються у різних жінок по-різному. У кожної більшою мірою може бути виражений той чи інший симптом, але найчастіше спостерігаються:

Вазомоторні симптоми: припливи (багато хто відчуває приплив тепла до обличчя і у верхній половині тіла, з потовиділенням і навіть ознобом); головний біль, безсоння.

Психоемоційні: тривога, дратівливість, зниження настрою, страхи, напруга, можуть спостерігатися зниження пам’яті, утруднення мислення, втома.

Вагінальні: свербіж у ділянці статевих органів, печіння, сухість у піхві.

Сексуальні: зниження лібідо, дискомфорт під час статевого акту.

З боку кісткової системи: підвищена крихкість кісток, за рахунок цього підвищується ризик переломів.

З боку серцево-судинної системи: підвищення артеріального тиску, тахікардія.

Важливо пам’ятати, що кожній жінці необхідно 1 раз на рік звертатися до лікаря-гінеколога, а період менопаузи тим більше. Лікар зможе визначити, що потрібно робити при появі хворобливих проявів цього періоду, порекомендує дослідження, дасть поради щодо способу життя, харчування, застосування лікарських препаратів.

МГТ чи фітоестрогени?

У всьому світі для збереження та покращення здоров’я жінки в цей перехідний етап, разом із дотриманням здорового способу життя, дієтою, фізичною активністю, призначаються гормональні препарати, так звана менопаузальна гормональна терапія, або МГТ.

Вона заповнює знижений рівень статевих гормонів, дозволяє покращити самопочуття жінки, запобігає серйозним порушенням обміну речовин у майбутньому, знижують ризик серцево-судинних захворювань, остеопорозу. Зазвичай гормональні препарати підбираються лікарем індивідуально, враховуються особливості соматичного здоров’я жінки та прояви симптомів. Дуже важливо, що гормональна терапія дозволяє не лише зменшити прояви клімаксу, зняти симптоми, покращити самопочуття, а й уповільнює старіння організму, підвищує якість життя. При сухості у піхві та дискомфорті під час статевого акту лікарі у цей період часто рекомендують негормональні зволожуючі креми, вагінальні змазки, а також регулярне статеве життя. Терапія естрогенами інтравагінально призначається, якщо змазок та кремів виявляється недостатньо для ефекту.

МГТ загальновизнано вважається золотим стандартом при лікуванні симптомів менопаузи, але не всі жінки можуть її використовувати через наявні обмеження. Частина має протипоказання для застосування гормонів, такі як тромбози в анамнезі, онкологічні захворювання, ризик тромбоемболії та інші. Як альтернативу в таких випадках, лікарі рекомендують загальнозміцнювальні заходи – регулярні фізичні заняття, зниження ваги, зменшення споживання кави, зменшення прямої дії високої температури, а також для лікування – рослинні негормональні препарати, такі як червона конюшина, соєві ізофлавони. Так звані фітоестрогени використовуються для лікування проявів менопаузи за наявності протипоказань до прийому гормонів, як один з альтернативних підходів, який може підійти більшості жінок без обмежень.

На сьогоднішній день абсолютно доведено безпеку прийому МГТ протягом 5-7 років, за умови, що МГТ вперше призначається жінці не старше 60 років, у якої тривалість менопаузи не перевищує 10 років.

Будьте здорові! Звертайтеся до лікаря-гінеколога за допомогою у будь-який період вашого життя, сучасна медицина дає нам всі можливості залишатися красивими та здоровими на довгі роки.

Поділитися в...

Вас може зацікавити...