ВАГА ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ – ЯКА НОРМА І ПАТОЛОГІЯ?

Під час вагітності жінка набирає масу тіла, це абсолютно нормальне та необхідне явище, цього не потрібно боятися, важливо контролювати нормальне значення збільшення, щоб не пропустити патологію.

Чому за динамікою збільшення маси тіла під час вагітності так уважно стежать лікарі та якою має бути норма?

У разі нормального індексу маси тіла збільшення має бути до 40-го тижня від 12 до 16 кг.

У нормі вага додається за рахунок ваги:

 • Дитини – від 3 до 3, 5 кг у середньому
 • Матки – близько 0,9 кг
 • Навколоплідних вод – близько 0,9 кг
 • Плаценти – близько 0,7 кг
 • Збільшення об’єму крові та міжклітинної рідини – до 3 кг
 • Збільшення жирового прошарку – до 3 кг.

Всі процеси спрямовані на зростання та розвиток дитини та на сприятливий перебіг і результат вагітності. Навіть збільшення жирового прошарку задумано природою як механізм, що захищає жінку та плід від можливих зовнішніх впливів, травм.

Дефіцит маси тіла

Так що прагнути досягти ідеальних розмірів тіла під час вагітності не найкраща ідея, і після пологів вага не одразу повернеться до колишніх цифр, оскільки

жіночому організму знадобиться повноцінне харчування для вироблення грудного молока.

Якщо збільшення маси тіла недостатнє, це не дуже добре, оскільки нестача ваги може бути причиною мимовільного викидня або внутрішньоутробної патології.

Дитина має повноцінно харчуватися.

Патологічна надбавка маси тіла

Важливо тримати цифри збільшення ваги під контролем, щоб попередити патологічні стани. Надмірна надбавка маси тіла може говорити про приховані набряки, а це перші ознаки пізнього токсикозу вагітності, одного з найсерйозніших ускладнень вагітності, яке може призвести до затримки розвитку плода або передчасного переривання при тяжкому перебігу. Паралельно зі збільшенням ваги лікар оцінюватиме ще артеріальний тиск і наявність білка в сечі, симптоми токсикозу. Крім того, надмірний набір ваги небезпечний ще ризиком розвитку гіпертонії, порушеннями вуглеводного обміну, варикозною хворобою. Надмірна надбавка маси тіла незалежно від вихідної негативно впливає на ступінь готовності м’яких родових шляхів, масу тіла плода та асоціюється з ускладненнями під час пологів.

Якщо виявлено патологічне збільшення маси тіла, лікарем буде запропоновано суворе обмеження споживання солі, обмеження калорій, збільшення фізичного навантаження, зменшення стресів.

Вагітній необідно призначити дробове харчування. Це допоможе впоратися із нападами частого голоду. Добову норму калорій, яка варіюється від 2500 до 3000 залежно від термінів, можна розділити на 5 прийомів, доповнивши низькокалорійними, але корисними перекусами.

В основу раціону жінки повинні входити такі продукти:

 • хліб із цільного зерна;
 • каші;
 • овочі та фрукти;
 • червоне м’ясо (краще менш жирні сорти, такі як баранина, яловичина);
 • м’ясо нежирної птиці;
 • горіхи, сухофрукти

Продукти харчування можна вживати у відвареному, тушкованому, приготовленому на пару або запеченому вигляді. Такі способи обробки допоможуть зробити раціон різноманітним та повноцінним. Не варто використовувати гострі приправи – вони посилюють апетит. Освіжити страву можна за допомогою паприки чи свіжої зелені.

Важливо бути фізично активною, ходити, робити фізичну зарядку для вагітних протягом 20-30 хвилин на день за відсутності скарг та протипоказань. Дуже корисне плавання, під час якого відбувається рівномірна робота середньої або низької інтенсивності практично всіх груп м’язів, а також ходьба, йога, нескладна аеробіка без різких рухів та ризиків травм області живота.

Після вагітності прийти у форму нескладно. Секрет схуднення простий. Потрібно, щоб витрати калорій перевищували їх надходження, тому варто обмежувати прийом калорійних продуктів, в першу чергу, легкозасвоюваних вуглеводів, і збільшити фізичну активність. Легше відновити свою форму можна буде після завершення періоду грудного вигодовування.

При підготовці до вагітності варто заздалегідь задуматися про свою вагу і подбати про її відповідну цифру, оскільки це не лише гарна фігура, а й запорука нормального перебігу вагітності та майбутніх пологів.

Будьте здорові та завжди прекрасні!

Поділитися в...

Вас може зацікавити...