Гіпоксія плоду
23 Тра 2010

Гіпоксія плодуВагітність – складний період, під час якого як жінку, так і плід можуть підстерігати багато небезпек. Одна з таких небезпек – недостатнє надходження кисню до тканин плоду. При такому стані найчастіше страждає головний мозок, внаслідок чого в організмі дитини можуть відбутися різні порушення.

Що таке гіпоксія і чому вона розвивається в плоді

Гіпоксія (киснева недостатність, кисневе голодування) – стан, який розвивається при недостатньому постачанні тканин організму киснем або при порушенні його засвоєння.

Гіпоксія може виникнути на фоні порушення будови плаценти і її кровообігу при пізньому токсикозі вагітності, дії лікарських препаратів і інших шкідливих чинників. Це приводить до хронічного кисневого голодування плоду, що супроводжується зниженням вмісту кисню в крові, що викликає порушення функції центральної нервової і серцево-судинної систем, регуляції гомеостазу (постійність середовища усередині організму), підвищення проникності судин і так далі.

Гіпоксія плоду є основною причиною пошкодження центральної нервової системи у плоду і новонародженого з різними порушеннями фізичного і нервово-психічного розвитку дитини, при цьому ступінь вираженості відхилень від норми залежить від тривалості і тяжкості внутрішньоутробної гіпоксії.

Для того, щоб виключити згубну дію гіпоксії на плід, вагітна повинна регулярно спостерігатися в жіночій консультації. В процесі огляду і додаткових методів діагностики гіпоксія плоду буде своєчасно виявлена і пролікована.

Розрізняють гостру і хронічну гіпоксію плоду. Гостра гіпоксія плоду частіше виникає при пологах. Хронічна гіпоксія плоду, яка триває більше тижня, виникає звичайно на фоні тривало протікаючого захворювання вагітної жінки.

Діагностика гіпоксії плоду

Сама вагітна жінка може не відчувати яких-небудь неприємних відчуттів при гіпоксії плоду. Але під час огляду акушер-гінеколог може запідозрити гіпоксію, вислуховуючи серцеві скорочення плоду.

Для підтвердження гіпоксії плоду в даний час найбільш ширше застосовується метод кардіотокографії – моніторне спостереження за серцевою діяльністю плоду. При цьому оцінюється частота серцевих скорочень (ЧСС, норма – 120-160 уд./хв) плоду, швидкі зміни ЧСС від удару до удару (осциляції, в нормі їх амплітуда не повинна перевищувати 3-6 циклів в хвилину) і повільні зміни ЧСС (акцелерації – в нормі можуть бути одиничні і децелерації – не повинно бути взагалі). В даний час для підвищення точності діагностики гіпоксії плоду застосовується комп’ютерна розшифровка кардіотокограм.

Для визначення рухової активності плоду застосовується актографія – реєстрація рухів за допомогою ультразвуку.

З метою підвищення діагностичної точності і точності прогнозу для плоду дані всіх досліджень оцінюються в комплексі, внаслідок чого обчислюється біофізичний профіль плоду (БФП). Нормальному стану плоду відповідає оцінка 8-10 балів. Оцінка 7 балів вимагає повторного дослідження. При оцінці 4-6 балів починають лікування гіпоксії плоду. При оцінці менше 3 балів прогноз для плоду несприятливий.

В даний час розробляється і впроваджується в практику роботи жіночих консультацій дослідження об’єму і швидкості кровообігу з кровоносних судинах матки, пуповини і плоду методом ультразвукової допплерометрії.

Про наявність гіпоксії плоду говорять і деякі біохімічні показники крові.

Ознаки гіпоксії плоду

Основні ознаки гіпоксії плоду: порушення частоти серцевих скорочень (ЧСС спочатку швидшає, а потім сповільнюється), тони серця плоду спочатку стають дзвінкішими, а потім все більш глухими, порушується ритм серцевих скорочень. Крім того, можна відзначити зниження рухливості плоду.

Лікування гіпоксії плоду

Лікування хронічної гіпоксії плоду повинне починатися з лікування захворювання, що викликало такий стан (гострих і хронічних захворювань, ускладнень вагітності). Вагітна жінка обов’язково повинна відмовитися від вживання будь-яких негативно діючих на плід речовин (куріння, алкоголю, наркотиків, самостійного прийому будь-яких ліків і так далі).

Велике значення мають раціональне харчування з достатнім змістом білків, жирів, вуглеводів і вітамінів, охоронний режим (а іноді і постільний), здоровий сон, прогулянки на свіжому повітрі.

Для зняття кисневої недостатності застосовують інгаляції кисню, препарати, поліпшуючі потік крові, зокрема кровотік в системі мати-плацента-плід. Для поліпшення обмінних процесів призначають препарати, що не мають токсичної дії на плід, наприклад, актовегил.

Краща профілактика гіпоксії плоду – правильний спосіб життя і регулярне спостереження в жіночій консультації вагітної жінки.

Джерело: womenhealthnet

Коментарі закриті

З цього ж розділу:

  • Корисні напої для вагітної жінки

      Основна частина продуктів харчування і напоїв має корисні властивості і насичує організм поживними речовинами, надаючи благотворнe дію на багато систем організму. Серед усього різноманіття є особливо корисні напої для вагітної жінки, оскільки ...
  • Ознаки вагітності після ЕКЗ

    В житті деяких подружніх пар виникає проблема зачаття, коли природним шляхом вагітність не наступає. Тоді вони вдаються до ЕКЗ. ЕКЗ або Екстракорпоральне запліднення – це штучне запліднення яйцеклітини жінки. Під час такої процедури з ...
  • Небезпечна вагітність

     Звичайно, для кожної жінки немає іншого щастя, ніж час вагітності. Але, іноді може бути ситуація, коли вагітність проходить не досить добре, і бувають якісь проблеми. Тому, потрібно стежити за здоров’ям, особливо за базальною температурою ...